Udar cieplny objawy. W lato UWAŻAJ!

Udar cieplny objawyTrwa najbardziej wyczekiwany okres w roku – wakacje. Dzień jest dłuższy i cieplejszy, skończyła się szkoła, a trwa beztroska. Jednak to w żadnym wypadku nie zwalnia Cię z zadbania o własne zdrowie, a także życie. Słyszałaś o udarze cieplnym? Udar cieplny i objawy – znasz je?

Właśnie w tym czasie czyha na Ciebie i Twoją rodzinę najwięcej niebezpieczeństw. Bardzo często w okresie letnim jesteśmy narażeni na udary cieplne. Czym tak naprawę jest mistyczny udar cieplny i co zrobić, by go uniknąć?

Co to jest udar cieplny? Czym jest udar cieplny?

Udar cieplny to stan przegrzania bądź zaburzenia regulacji cieplnej w Twoim organizmie. Może wystąpić podczas nadmiernej ekspozycji na słońce (intensywne opalanie się, chodzenie z odsłoniętą głową podczas dużego nasłonecznienia).

Jednak to nie tylko słońce może być przyczyną udaru. Do udaru cieplnego może dojść także poprzez przebywanie w zamkniętych, nagrzanych pomieszczeniach, np. w samochodzie. W takich warunkach naturalna zdolność organizmu do ochładzania poprzez pocenie się znacznie spada, a tym samym zmniejsza się oddawanie ciepła na zewnątrz.

Grupą najbardziej narażoną na taki stan są osoby starsze, dzieci, ludzie chorzy na cukrzycę, choroby serca czy osoby otyłe. Zainteresuj się, jak widzisz czy znasz taką osobę.

..

Udar cieplny objawy. Do najczęściej występujących należą:

 • podwyższona temperatura ciała,
 • osłabienie,
 • bóle i zawroty głowy,
 • dreszcze,
 • przyspieszony oddech,
 • przyspieszone tętno,
 • nudności i wymioty,
 • zaburzenia świadomości,
 • w skrajnych przypadkach może dojść do utraty przytomności i zatrzymania krążenia.

Postępowanie w przypadku udaru cieplnego:

 1. Osobę poszkodowaną należy przenieść do chłodnego, zacienionego pomieszczenia.
 2. Zastosować wilgotne okłady na głowę, klatkę piersiową, tułów, kończyny.
 3. Włączyć wiatrak (o ile jest to możliwe) lub wachlować powietrze, ale nie bezpośrednio na ciało, tylko obok – ewentualnie tylko na nogi – nie na twarz. Ponieważ to ma znaczenie, w przypadku ochładzania organizmu.
 4. Jeżeli osoba jest przytomna, należy podać chłodną wodę do picia.
 5. Pozostać z poszkodowanym do przyjazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego.

Jeżeli posiadasz koc termiczny należy nim okryć poszkodowanego – srebrną stroną na zewnątrz.

Udar cieplny objawyAby uniknąć udaru cieplnego należy:

 • stopniować czas przebywania na słońcu;
 • w godzinach między 11 a 15 starać się unikać słońca – zwłaszcza dzieci i osoby starsze;
 • latem ubierać się w jasną i przewiewną odzież;
 • zakładać czapkę na głowę lub zasłaniać się parasolem;
 • nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV;
 • ograniczyć wykonywanie wysiłku fizycznego podczas wysokich temperatur.

Wakacje to czas relaksu i zabawy, jednakże pamiętajmy o swoim zdrowiu. Chrońmy siebie i swoich bliskich przed zbyt wysokimi temperaturami. Ponieważ hipertermia nie jest korzystnym stanem dla Twojego organizmu.

Jeżeli widzisz pozostawione dziecko w samochodzie, czy osobę leżącą na przystanku nie bądź obojętny. Reaguj! Może się okazać, że od Ciebie zależy życie innego człowieka, ponieważ może dostał właśnie udaru.

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top