Cellulit, czyli charakterystyczne pofałdowanie skóry, inaczej „skórka pomarańczowa”, to problem dotykający głównie kobiet (85-98%), co warto podkreślić, również tych szczupłych! A jaka jest dieta antycellulitowa?
Przyczyn jego występowania jest wiele i część z nich jest od nas niezależna [uwarunkowanie genetyczne, zaburzona gospodarka hormonalna, rasa (częściej występuje u kobiet białych niż u Azjatek czy Afroamerykanek)], jednak istotną rolę odgrywają również czynniki zewnętrzne, w tym dieta, na którą jak najbardziej mamy wpływ.
Przyczyny powstawania cellulitu:
- uwarunkowania genetyczne
- zaburzenia hormonalne
- brak ruchu
- zaburzenia mikrokrążenia
- nieodpowiednia dieta
- stres
- niektóre leki
- ciąża
Choć sposobów walki z cellulitem jest wiele i najbardziej efektywnie działają one razem, to w tym wpisie skupie się oczywiście na odpowiednim odżywianiu przy tym problemie.
aktywność fizyczna + dieta + zabiegi kosmetyczne = skuteczna terapia antycellulitowa
Dieta antycellulitowa?
1. Węglowodany i tłuszcze
Ważne, aby znać swoje zapotrzebowanie kaloryczne. Zarówno bowiem, gdy przekraczasz ilość kalorii spożywanych na dobę; ale też kiedy jesz za dużo węglowodanów oraz tłuszczów w stosunku do białka (rozkład makroskładników w diecie powinien wynosić mniej więcej 10-15 % białka, do 30% tłuszczu i reszta węglowodany) tkanka tłuszczowa odkładana jest przez organizm w nadmiarze; co powoduje nasilenie oraz większe uwidocznienie cellulitu.
Niewątpliwie jednym z gorszych połączeń cukru i tłuszczu w diecie są słodycze, szczególnie te sklepowe.
2. Sól
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) powinniśmy spożywać do 5 g (płaska łyżeczka) soli dziennie. Niestety te normy są przekraczane wielokrotnie, głównie ze względu na występowanie dużej ilości soli w produktach przetworzonych (wędliny, sery, pieczywo, przekąski, dania gotowe…).
Nadmiar soli w diecie przyczynia się do powstawania nadciśnienia, obciąża nerki, a coraz częściej mówi się o tym, że może powodować nowotwór żołądka. Sól używana w nadmiarze powoduje również gromadzenie wody w organizmie, co zaburza metabolizm komórek i nasila objawy cellulitu.
3. Składniki mineralne
Dlaczego są one istotne?
Gdyż wybrane pierwiastki mają wpływ na gospodarkę wodno-elektrolitową oraz hormonalną, a co za tym idzie na wygląd i strukturę skóry.
Dieta antycellulitowa – składnikami, o które szczególnie warto zadbać są:
- wapń (dba o prawidłową pracę mięśni; która usprawnia krążenie; bierze udział w metabolizmie lipidów – wpływa na hamowanie lipogenezy i nasilenie lipolizy)
źródła w diecie: mleko i przetwory mleczne, sezam, mak, jarmuż, fasola, migdały.
- cynk (wzmacnia tkankę skórną; chroni komórki, również skórne; przed stresem oksydacyjnym; co wpływa na jej stan i wygląd; wpływa na regenerację komórek; bierze udział w metabolizmie kwasów tłuszczowych)
źródła w diecie: kakao, wątroba (może wątróbka?), fasola, pestki dyni, boczniaki, pieczarki
- krzem (tworzy swoisty szkielet tkanki łącznej; dzięki której jest ona elastyczna; od jego ilości w organizmie zależy też ilość i jakość kolagenu)
źródła w diecie: skrzyp polny, pokrzywa, płatki owsiane, otręby, pieczywo razowe
- chrom (dba o prawidłową ilość glukozy i insuliny we krwi; która hamuje lipolizę i przyczynia do odkładania tkanki tłuszczowej; hamuje nadmierne łaknienie)
źródła w diecie: kakao, szpinak, łosoś wędzony, drożdże, jaja
Dieta antycellulitowa
– co jeszcze warto jeść?
4. Błonnik
Błonnik świetnie reguluje pracę jelit, obniża podwyższone ciśnienie i cholesterol, zapobiega zbyt szybkiemu wzrostowi glukozy we krwi. Brak odpowiedniej ilości błonnika w diecie może spowodować również problemy z krążeniem (oporność naczyń żylnych; zastoje krwi i wzrost przepuszczalności naczyń włosowatych); co może powodować wystąpienie cellulitu.
Źródłem błonnika w diecie są warzywa, owoce, produkty pełnoziarniste.
5. Woda
Odpowiednie nawodnienie paradoksalnie zapobiega gromadzeniu się wody w organizmie. Nadmiar wody to widoczny cellulit typu wodnego.
Ile powinno się pić płynów dziennie?
Można wyliczyć to ze wzoru 30 ml/ (tu chyba x powinno byc?) kg masy ciała.
Najlepsza do odpowiedniego nawodnienia organizmu będzie woda mineralna o niskiej zawartości sodu.
6. Antyutleniacze
Antyutleniacze chronią skórę przed negatywnym wpływem wolnych rodników, dzięki czemu pozostaje ona odpowiednio elastyczna i napięta.
Źródłem antyoksydantów w diecie będą przede wszystkim warzywa i owoce (szczególnie te o intensywnym zabarwieniu); przyprawy (np. goździki, cynamon, kurkuma); herbata (szczególnie zielona).
7. Alkohol i papierosy a dieta antycellulitowa
Na koniec kilka słów o używkach.
Alkohol jest nie tylko źródłem dodatkowych kalorii w diecie, ale też wzmaga apetyt i pobudza lipogenezę.
Palenie papierosów natomiast powoduje zmiany w mikrokrążeniu, a jak już ustaliliśmy nieprawidłowe krążenie krwi przyczynia się do powstawania cellulitu.
Najlepiej całkowicie zrezygnować z palenia papierosów, które ma jedynie negatywne skutki dla naszego zdrowia; a jeśli lubisz alkohol zamień kolorowe drinki i piwo na czerwone wino; które zawiera resweratrol o działaniu antyutleniającym.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂