Patrzysz w lustro i widzisz na powiekach grudki.. Ale co to jest? Skąd się biorą te zmiany? Co znaczą grudki na powiekach?
Na powiekach grudki to problem nie tylko estetyczny. Mogą świadczyć o nie najlepszej kondycji też tętnic.
Żółtawe zmiany grudkowe (zwane też żółtakami), zlokalizowane są najczęściej w okolicach powiek. Rzadziej na dłoniach i w fałdach skóry. Zwykle powstają z powodu odkładania się cholesterolu w skórze.
Mogą świadczyć o hipercholesterolemii genetycznej, a także związanej z nieprawidłową dietą i stylem życia.
Grudki na powiekach
1. Spróbuj się pozbyć żółtaków i zapobiec powstawaniu nowych, modyfikując swój jadłospis.
- Tłuszcze zwierzęce zamień na roślinne i pochodzące z ryb.
Zawarte w nich niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe chronią przed powstawaniem blaszek miażdżycowych w tętnicach. Spowalniają też proces zlepiania się płytek krwi. Dobre tłuszcze znajdziesz również w produktach roślinnych: awokado, orzechach, migdałach, ziarnach sezamu i lnu. - Codziennie zjedz jedną surową, duszoną, pieczoną albo gotowaną cebulę (najlepiej czerwoną).
Zawarta w niej kwercetyna i siarka skutecznie redukuje poziom złego cholesterolu (LDL) we krwi i podnosi stężenie dobrego (HDL). - Wybieraj zdrowe przekąski.
Zamiast ciastka czy batonika zjedz kilka migdałów. Są bogate w witaminę E, która utrudnia odkładanie się cholesterolu w tętnicach oraz w postaci kępek żółtych na skórze. - Dostarcz błonnika.
Pomoże obniżyć poziom cholesterolu i powstrzyma tworzenie się nowych grudek. Zamień białe pieczywo na pełnoziarniste lub graham. Jedz grube kasze, płatki zbożowe, warzywa strączkowe – fasolę, groch, soczewicę. Doskonałym źródłem błonnika są również jabłka i warzywa korzeniowe – marchew, pietruszka, seler, buraki.
2. Wspomóż wątrobę, ponieważ odpowiada nie tylko za usuwanie toksyn z organizmu, ale także za odpowiednie stężenie cholesterolu we krwi.
- Jedz mniej, ale częściej 5-6 niewielkich posiłków dziennie lepiej wpłynie na jej pracę niż 2-3 obfite. Każde danie powinno zawierać świeże warzywa, bo mają cenne dla zdrowia witaminy i sole mineralne.
- Pij świeże soki z grejpfrutów, ponieważ chronią komórki wątroby przed uszkodzeniem i poprawiają przemianę materii.
Uwaga! Sok z grejpfrutowy może nasilać działanie leków na nadciśnienie i antyalergicznych. - Staraj się unikać smażonych potraw, gdyż zawierają tłuszcze nasycone, które podnoszą poziom cholesterolu.
- Nie jedz też podrobów. Mają bardzo dużo cholesterolu.
- Ogranicz cukier oraz węglowodany proste (białą mąkę, biały ryż), bo zwiększają stężenie złego cholesterolu i trójglicerydów.
Sprawdzaj indeks glikemiczny (IG) i wybieraj produkty, które nie przekraczają IG 55. Tabele znajdziesz w internecie. Dzięki nim możesz obniżyć poziom trójglicerydów i powstrzymać tworzenie się nowych żółtaków. Bez ryzyka sięgaj po zielone warzywa (sałatę, cykorię, szpinak, jarmuż) i cebulę, fasolkę czy bób. Niski indeks glikemiczny ma wiele owoców (jabłka, cytrusy, wiśnie, jagody). IG 55 nie przekraczają też: chleb orkiszowy, pumpernikiel oraz gorzka czekolada.
Domowe sposoby na grudki na powiekach
- Ocet jabłkowy
Pomaga obniżyć zły cholesterol i ułatwia spalanie tłuszczu. Pij na czczo szklankę wody z łyżką octu. - Kozieradka
Jej nasiona hamują wchłanianie tłuszczów. Łyżkę ziaren zalej szklanką letniej wody, przykryj i zostaw na noc. Rano na czczo wypij płyn. - Siemię lniane
Redukuje poziom cukru i cholesterolu we krwi. Łyżkę nasion zalej szklanką wrzątku, przykryj i zostaw na noc. Rano wypij razem z ziarnami. Nasiona lnu możesz też dodawać do płatków, jogurtu, wypieków.
Jesli mimo zmiany jadłospisu i stylu życia kępki żółte nie zmniejszają się, można je usunąć chirurgicznie lub za pomocą lasera. Ale jednak nie pojawiały się nowe szpecące grudki, trzeba trzymać cholesterol w ryzach.
Grudki i ich usuwanie
W jaki sposób można się ich pozbyć?
Kępki żółtawe są zmianami łagodnymi, nie wykazują cech zezłośliwienia. Można je więc bezpiecznie usuwać. Grudki tworzą się głównie na górnych powiekach. Dzięki temu ewentualnie niewielkie blizny po zabiegach są mniej widoczne. Leczenie polega na chirurgicznym wycięciu żółtaków lub usunięciu ich za pomocą lasera CO2 albo technologią plazmy.
Po zabiegu chirurgicznym mogą pozostać niewielkie blizny, które chowają się w naturalnych załamaniach powiek. Z czasem stają się zupełnie niewidoczne. Mniej inwazyjne jest zastosowanie lasera CO2, chociaż i po nim mogą pozostać drobne ślady. Czasem zdarzają się w tych miejscach odbarwienia skóry.
Ostatnia metoda polega na odparowaniu zmiany wiązką plazmy generowanej przez urządzenie Plasma IQ. Zabieg wykonany jest w znieczuleniu miejscowym. Na powieki nakłada się specjalny krem znieczulający i po 15 minutach odparowuje żółtaki. Metoda ta jest stosowana również do liftingu, korekcji opadających powiek, likwidowania brodawek, itp.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂