Odleżyny jak leczyć?

Odleżyny jak leczyć? ŁokiećW ostatnim czasie dostaje sporo zapytań o odleżyny. W okresie letnim występują na ciele zdecydowanie częściej niż w innych okresach. Pytania dotyczą m.in.: Czym są odleżyny? Odleżyny jak leczyć? Jak przyśpieszyć ich gojenie? Czym smarować odleżyny? Czy znam skuteczne produkty na zapobieganiem odleżynom?

Dość trudny temat. Bolesny. Ale może dotyczyć każdego z nas.. Niestety.

Czym są odleżyny?

Odleżyna to martwica tkanek, która powstaje w wyniku miejscowego niedokrwienia spowodowanego zbyt długim uciskiem lub tarciem.

Gdzie się robią?

  1. Gdy Twoja bliska osoba leży często na brzuchu, na odleżyny narażone są okolice stawów biodrowych oraz kolana.
  2. Kiedy chory leży zwykle na plecach, odleżyny mogą pojawić się na potylicy, karku, łopatkach, kości krzyżowej, kości biodrowej i piętach.
  3. Gdy Twój członek rodziny leży bardzo często na boku, odleżyny mogą wystąpić za uszami, na uszach, biodrach czy kostkach.

Jak je rozpoznać?

Najpierw pojawia się rumień, zaczerwienienie. Gdy uciśniesz, blednie. To oznacza, że zostało uszkodzone mikrokrążenie. Taki chory zaczyna odczuwać w tym miejscu ból, czasami pieczenie, odrętwienie, mrowienie. To moment, w którym zaczyna powstawać odleżyna. I wtedy zacznij działać, to ostatnia chwila na działanie bez leków, maści, itp.

Co możesz zrobić? Odleżyny jak leczyć?

Poza zakupem odpowiedniego łóżka ze specjalnym materacem; regularnie sprawdzaj miejsca, gdzie mogą się pojawić odleżyny. Im szybciej je zauważysz i zaczniesz leczyć, tym łatwiej przebiegnie gojenie.

Odleżyny I stopnia

To zmiany skórne z niewielkim obrzękiem, przebiegające bez uszkodzeń tkanek. W tej fazie ważna jest właściwa pielęgnacja skóry chorego. Przynajmniej dwa razy dziennie:

  • starannie oczyszczaj skórę chorego,
    najwygodniejsze w użyciu będą wilgotne chusteczki pielęgnacyjne, np. z alantoiną i witaminami E, które przy okazji złagodzoną podrażnienia;
  • odleżyny jak leczyć, co stosować?
    pryskaj takie miejsca sprawdzonym produktem – opatentowanym Eliksirem dr Słonia (KLIK) m.in. na odleżyny. Skład to czesty tlen i srebro. Sama stosowałam i stosuje do dziś;
  • następnie zabezpiecz zmienione miejsce preparatem na odleżyny,
    nie jest istotna jego forma, to może być maść, żel, krem czy nawet pianka – ważne, by w składzie znalazły się: pantenol, alantoina, cynk, betaina i witaminy A, E, F. Substancje te złagodzą podrażnienia, zabezpieczą ranę przed rozwojem owrzodzenia;
  • jeśli bliska osoba jest w miarę sprawna, zachęcaj ją do poruszania się na łóżku. Osobie unieruchomionej co 1,5-2 godziny zmieniaj pozycję
  • doustnie podawaj witaminę C w dużych dawkach (ta jest w proszku, do rozpuszczenia i picia), rozkładając dawkę na cały dzień.

Odleżyny II i III stopnia

Na tym etapie leczenie powinno przebiegać zgodnie z zaleceniami lekarza. Konieczne będą specjalistyczne opatrunki. Trzeba je dobrać indywidualnie, wziąć pod uwagę rozległość i głębokość odleżyny, obecność wysięku, temperaturę ciała, czy też występowanie infekcji w ranie.

Lekarz może zalecić maści z antybiotykiem pod jałowe opatrunki; dostępne w aptekach gotowe opatrunki; m.in. hydrożelowe, hydro-koloidowe, które utrzymają odpowiednią wilgotność środowiska i stałą temperaturę, co przyspieszy gojenie się rany.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.