Olej lniany, czy jest dobry? Ma w sobie tyle ważnych składników, zwłaszcza dla kobiet, że powinien królować na naszych stołach, nie tylko od święta.
PIĘKNIE DBA O DOJRZAŁĄ CERĘ
Łagodzi suchość skóry.
Dlatego polecany jest osobom z łuszczycą i atopowym zapaleniem skóry (AZS). Należy co drugi dzień odrobinę oleju rozetrzeć w dłoniach i wsmarować w wilgotną skórę. Wcześniej dobrze jest ją zwilżyć wodą lub zrobić to bezpośrednio po kąpieli, jeszcze przed wytarciem się.
Poprawia koloryt cery.
Dzięki temu, że olej zawiera m.in. witaminy A, B, C i E, poprawia wygląd cery – dodaje jej blasku i usuwa zmęczenie. Warto wlać odrobinę leju na mokry wacik i przetrzeć nim twarz, szyję i dekolt.
Usuwa suchość skóry na głowie.
Gdy wyczuwasz pod włosami strupki i zgrubienia, zastosuj kurację nawilżającą. Odrobinę oleju wsmaruj kolistymi ruchami w całą głowę, robiąc przy okazji odprężający masaż. Pozostaw na 1-2 godziny. Umyj szamponem. Powtarzaj 1-2 razy w tygodniu.
JAK PRAWIDŁOWO STOSOWAĆ OLEJ LNIANY?
Olej lniany jest tłoczony na zimno. Nie można go więc podgrzewać, ni na nim smażyć, bo traci swoje właściwości. Doktor Johanna Budwig, która była ogromną orędowniczką tego oleju, zalecała spożywanie go w formie pasty.
Oto przepis:
- 6-8 łyżek oleju zmiksuj z 12,5 dkg chudego twarogu lub tofu. Można dodać jogurt lub kefir 0% tłuszczu.
- Jedz codziennie.
Dr Budwig zalecała nawet kilka miesięcy, aby odczuwać efekty. Ale nie wolno wtedy stosować innych tłuszczy, zwłaszcza zwierzęcych. Chodzi o to, aby organizm nasycił się kwasami omega-3. Potem można spożywać tylko 2 łyżeczki oleju dziennie.
DLACZEGO JEST TAKI CENNY OLEJ LNIANY?
Łacińska nazwa oleju lnianego Linum usitatissiumum można przetłumaczyć, jako bardzo przydatny.
– Zawdzięcza się to substancjom, które się w nim znajdują. Nawet sławna średniowieczna święta Hildegarda z Bingen zachęcała do jego stosowania.
– Zawarte w nim kwasy omega-3 i omega-6, pomagają obniżyć poziom cholesterolu. A to m.in. pomaga zastopować rozwój nadciśnienia, miażdżycy i chorób serca. Okazuj się bowiem, że choroby układu krążenia stają się poważnym problemem coraz większej liczby kobiet.
– Badania wykazały także, że kwasy omega-3 mogą zahamować raka piersi, jajników, a także zapobiegać rozwojowi nowotworów jelita grubego oraz prostaty.
– Zawarte w oleju lnianym mają silne działanie antyoksydacyjne, czyli hamują proces starzenia się organizmu i łagodzą objawy menopauzy.
– Luteina, która jest jednym ze składników oleju, dobrze wpływa na wzrok i skórę.
– Korzystnie wpływa na pracę mózgu – poprawia pamięć i koncentrację. Słowem – pomaga w nauce.
– Składniki oleju pozwalają zapanować nad pobudliwością i chronią przed pojawieniem się kamieni żółciowych.
NAPÓJ NA ODPORNOŚĆ
Przepis:
Zmiksuj ze sobą: garść jarmużu, banan, jabłko, 300ml wody przegotowanej, łyżkę miodu i łyżkę dobrego oleju lnianego tłoczonego na zimno.
Napój najlepiej pić rankiem, na czczo. Jest sycący, smaczny i stosowany systematycznie – wzmacnia.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂