Sposób na bezsenność

Sposób na bezsennośćCzy znasz cudowny sposób na bezsenność? Dużo szukałam na ten temat, bo ten problem ma moja siostra. Niestety to nie żadna fanaberia, a poważna choroba zwaną INSOMNIĄ. Naprawdę ten problem dotyka wielu z nas..

Masz trudności z zasypianiem, a gdy już wyczekiwany sen przyjdzie, łatwo wybudzasz się z byle powodu i znów nie możesz zasnąć. Czasem leżysz godzinami otępiała, czasem męczy Cię gonitwa myśli. Przeżywasz ostatnie niepowodzenia, kłopoty. To nie czas na wspominanie radości…

Gdy zapadasz w półsen, gnębią Cię koszmary.. Budzisz się z bólem głowy, zmęczona, zniechęcona, bez energii do życia.

Objawy bezsenności dostrzega u siebie od 30% do 50% dorosłych. U około 20% występują one co najmniej trzy razy w tygodniu lub codziennie. Prawie jedna trzecia dotkniętych kłopotami ze snem ocenia je, jako bardzo przykre..

Czy pociesza fakt, że z tą przypadłością zmaga się wiele kobiet, znacznie więcej niż mężczyzn? W dodatku liczba cierpiących wzrasta z wiekiem. To już nasza kolejna choroba cywilizacyjna.

Sposób na bezsenność

Pół biedy, jeśli kłopoty ze snem zdarzają się sporadycznie i są związane z wyraźnymi przyczynami: problemami w pracy, chorobą w rodzinie czy zaangażowaniem w sprawy najbliższych. Jest nadzieja, że po ustaniu przyczyn również i one znikną Trudniej sobie poradzić, gdy wyraźnych powodów zaburzeń snu nie udaje się zidentyfikować. Bo, że są – to pewne.

Jeśli kłopoty ze spaniem przedłużają się ponad trzy tygodnie, trzeba potraktować je jak chorobę i udać się po pomoc.

Możliwe, że wystarczy wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który przepisze jeden z popularnych środków. Prawdopodobnie jest jednak, że trzeba będzie zwrócić się do specjalisty – psychologa, psychiatry – lub do poradni zaburzeń snu.

Przyczyny insomnii

Przyczyny insomnii mają najczęściej podłoże psychiczne i nerwicowe. Cierpią na nią osoby narażone na ciągły stres, walczące z depresją, borykające się z lękami, natręctwem myśli czy innymi zanurzeniami obsesyjno-kompulsywnymi.

Źródłem bezsenności mogą być tez tak powszechne choroby jak nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, u mężczyzn przerost prostaty, a także bezdech, nocne skurcze, zespół niespojonych nóg (RLS), chrapanie, lunatyzm lub narkolepsja (nadmierna senność i napady snu w ciągu dnia). Insomnia dotyka również osoby nadużywające alkoholu. Przewlekłe kłopoty ze snem zdarzają się powszechnie kobietom przechodzącym menopauzę.

Bezsenność sprzyjają..

Czasami sami pogłębiamy problem, prowadząc niezdrowy tryb życia. Bezsenność sprzyjają:

 • brak aktywności fizycznej,
 • drzemki w ciągu dnia,
 • wylegiwanie się w łóżku,
 • nadmierne przyjmowanie środków nasennych,
 • zmuszanie się do snu, zasypianie na siłę,
 • oglądanie telewizji, zabawa smartfonem, czytanie w łóżku,
 • picie alkoholu przed snem,
 • ciągłe rozmyślanie o kłopotach ze snem, obawy przed kolejną nocą.

Sposób na bezsenność

Leczenie bezsenności sprowadza się do wyeliminowania czynników wywołujących zaburzenia snu i kształtowanie zdrowych nawyków. Te ostatnie to:

  1. kładzenie się i wstawanie o tej samej porze, skrócenie czasu snu,
  2. zjadanie lekkich posiłków, ograniczanie napojów, wyeliminowanie używek przed snem,
  3. unikanie zajęć i działań pobudzających, np. oglądania ekscytujących filmów oraz prowadzenia burzliwych dyskusji
  4. stosowanie specjalnych suplementów diety – Sleep Care. Sprawdziliśmy działa! Kliknij – www.kolagen.pl/p384,sleep-care-na-dobry-sen.html,
  5. specjalne ziółka łagodzące kłopoty z zasypianiem.

Ziółka łagodzące kłopoty z zasypianiem

W aptekach jest mnóstwo specyfików ułatwiających zasypianie. Są one preparowane na bazie ziół.

 • MELISA łagodzi stres, działa uspokajająco i przeciwlękowo. Herbatkę może wzbogacić miętą, zwłaszcza gdy masz kłopoty z trawieniem.
 • KOZŁEK LEKARSKI to podstawa uspokajających kropli walerianowych. Zmniejsza pobudzenie, łagodzi stany lękowe i nerwicowe, ułatwia zasypianie, nie powodując senności następnego dnia.
 • CHMIEL spożywany w postaci naparu – z szyszek – pomaga zapaść w głęboki sen. Dla dobrego efektu warto popijać go kilka razy dziennie.
 • LAWENDA działa uspokajająco w postaci herbatki. Ale warto też umieścić suszone zioła w bawełnianym woreczku i powiesić w pobliżu łóżka. Aromat koi zmysły, wycisza i uspokaja. Możesz też spryskać sypialnię olejkiem lawendowym.
 • MĘCZENNICA CIELISTA stosowana jest przy przewlekłej bezsenności a przy tym nie uzależnia. Zaleca się codzienne picie szklanki naparu przed snem.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.