Obrzęk, puchnięcie nóg

obrzękiObrzęki? Co może je powodować? O czym świadczą? Jak sobie z nimi radzić? Kiedy niezwłocznie iść do lekarza?

Gdy w ciągu dnia więcej czasu spędzasz w pozycji siedzącej niż leżącej, mniej się ruszasz, znacznie częściej dochodzi do zastoju płynów w tkankach.

Puchną wtedy kostki, stopy, dolne partie ciała. Niekiedy wystarczy trochę ruchu, uniesienie nóg nieco wyżej, delikatny masaż lub ćwiczenia, by  dolegliwości minęły.

Ale przyczyny obrzęków mogą być poważniejsze.

Opuchnięte powieki, oczy
bywają objawem alergii na roztocza lub uczulenia na nowy kosmetyk.
  • Gdy towarzyszy im swędzenie oczu, które najczęściej pojawia się rano, zaraz po przebudzeniu, przyczyną może być alergia na roztocza. Wynieś na słońce/mróz pościel, często zmieniaj poszewki, kup antyalergiczną kołdrę i poduszkę;
  • Jeśli objawy pojawiły się po zastosowaniu nowego kosmetyku (kremu do pielęgnacji, kredki do oczu, maskary do rzęs) – zrezygnuj z niego, a oczy przemywaj roztworem soli fizjologicznej. Nie rób okładów z ziół – jeśli powodem jest alergia, zioła mogą nasilić objawy;
  • Podpuchnięcia pod oczami często pojawiają się rano, gdy na kolację zjesz coś słodkiego.
Nalana twarz.
Opuchnięcie tej części ciała może oznaczać niedoczynność tarczycy.

O chorobie tarczycy świadczą także: opuchlizna dłoni, zmęczenie, senność, tycie mimo braku apetytu, ciągłe uczucie zimna

Nalana twarz i opuchnięte oczy mogą być sygnałem kłopotów z nerkami (wskutek kłębuszkowego zapalenia nerek lub cukrzycy).

Obrzęknięte dłonie.
Gdy obrzęki występują w okolicach stawów, mogą sygnalizować np. reumatoidalne zapalenie stawów, chorobę zwyrodnieniową.

Mogą też oznaczać stan zapalny, który jest skutkiem częstego wykonywania tych samych ruchów ręki, palców.

Jesli towarzyszy silny ból, a rano trudno Ci rozprostować dłonie, wizyta u specjalisty jest wręcz konieczna. Skierowanie od reumatologa dostaniesz od lekarza POZ.

Nabrzmiałe łydki, stopy. Puchnięcie nóg w kostkach.
Są typowe przy problemach z krążeniem. 

W chorobach serca obrzęk to efekt wzrostu ciśnienia w żyłach (powoduje go zatrzymywanie sodu i wody w organizmie).. Początkowo nogi puchną tylko wieczorem. Gdy po uciśnięciu na skórze pozostaje dołek, oznacza to zaburzenia krążenia. Gdy choroba postępuje, nogi puchną również rano.

  • Opuchnięt łydki mogą być pierwszym sygnałem niewydolności żylnej. Uczucie ciężkości, skurcze łydek najczęściej nasilają się wieczorem. Obrzęk tylko jednej kończyny, ból nasilający się przy jej zginaniu, zaczerwieniona skóra to objaw groźnej zakrzepicy.
  • Opuchnięte i zmęczone łydki masuj (w kierunku do serca: od stopy ku górze) żelem z wyciągiem z kasztanowca, miłorzębu. Składniki te zmniejszają obrzęki.
  • Jeśli jesteś zagrożona zakrzepicą, po konsultacji z lekarzem, możesz pomyśleć o noszeniu uciskowych rajstop i podkolanówek o niskim stopniu kompresji.

OPUCHNIĘĆ,
czyli zatrzymania wody w tkankach,
można uniknąć!

Niedobory potasu mogą wywołać obrzęki, bo potas reguluje gospodarkę wodną w organizmie, działa odwrotnie do soli kuchennej, która zatrzymuje wodę w tkankach.

Dlatego warto ograniczyć sól, unikać także wędlin, serów, konserw, dań w proszku, kostek rosołowych. Potrawy lepiej doprawić ziołami. Potas znajdziesz, m.in. w pomidorach, bananach, ziemniakach. Częściej jedz zupę jarzynową, bo potas z warzyw przechodzi do wywaru.

Jesli nie masz przeciwwskazań (przyjmując na stałe leki na choroby przewlekłe, nie zawsze można stosować kuracje ziołowe), pij ziołowe herbatki.

Przy skłonności do tworzenia obrzęków zaleca się napar z pokrzywy, bratka, skrzypu oraz z korzenia pietruszki. Pomocne będą także ćwiczenia: nożyce, rowerek, napinanie i rozluźnianie mięsno pośladków. Gdy tylko masz taką możliwość, leżąc układaj nogi nieco wyżej.

Alergia

Po 65 roku życia wzrasta ryzyko alergii pokarmowej. Wynika to ze zmian zachodzących w układzie odpornościowym.

  • Opuchnięcia ust i powiek mogą świadczyć o zespole alergii ustnej,
  • Przyczyną bywa tyramina – jest w śledziach, czekoladzie, nabiale pochodzącym z mleka pasteryzowanego, w wędlinach i serach dojrzewających, pleśniowych, kiszonkach, sosach rybnych i z owoców morza, winie, mocno dojrzałych owocach i warzywach, zwłaszcza awokado. Zrezygnuj z nich, gdy zauważysz u siebie obrzęk ust i powiek oraz gdy przyjmujesz leki antydepresyjne, antybiotyki.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.