Cukrzyca typu II. Jak jej unikać?

Cukrzyca typu II Jak jej unikać? Cukrzyca typu II. Potworna i podstępna choroba. Jak jej unikać? Czy dieta i ruch utrzymają cukier w ryzach?

Choruje na nią w Polsce ponad 3 miliony ludzi. Z tego aż 80% na cukrzycę typu II, czyli zależną od diety i stylu życia. Postaw na profilaktykę, a unikniesz choroby, nawet gdy masz do niej rodzinne skłonności.

Choroba rozwija się podstępnie, dlatego po skończeniu 45 lat raz w roku sprawdzaj poziom glukozy we krwi. Jeśli jesteś w grupie ryzyka – co pół roku. Mierz także regularnie ciśnienie, bo cukrzyca częściej atakuje osoby z nadciśnieniem.

Gdy jesteś zdrowa, wystarczy raz w miesiącu – rano po wstaniu z łóżka, oraz wieczorem – przed snem. Prawidłowe ciśnienie nie powinno przekraczać 140/90 mm Hg.

Cukrzyca typu II.
Jak jej unikać? Dietą

Odchudź jadłospis.
Może zawierać większość produktów, które jadłaś dotychczas, ale w mniej kalorycznej wersji.

a

  • Jeśli lubisz mięso, wybieraj chude. Piecz je, duś i gotuj na parze, zamiast smażyć na tłuszczu.
  • Ryby jedz tłuste (śledzie, łososie, sardynki), ale nie smażone. Mają dużo kwasów omega-3, które chronią przed cukrzycą.
  • Twoimi sprzymierzeńcami są warzywa – surowe lub pieczone albo gotowane, najlepiej na parze. Codziennie jedz surówki skropione oliwą. Zawarte w niej wielonienasycone kwasy tłuszczowe działają przeciwzapalnie. To ważne, bo stany zapalne w organizmie zaburzają działanie insuliny.

Pilnuj indeksu
Wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym, do 50 (kapustne, bób, marchew, awokado). Te o wyższym (np. białe pieczywo, słodycze)gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi.

Cukrzyca typu II.
Postaw na dobre węglowodany.

Produkty zbożowe są podstawa zdrowej diety.
Zawierają bardzo dużo błonnika oraz witamin z grupy B, czyli składników umożliwiających przetwarzanie glukozy w energię.

Jedz pełnoziarniste pieczywo,
brązowy ryż, kaszę pęczak i gryczaną, otręby, płatki jęczmienne oraz owsiane.

Ogranicz złe węglowodany,
które powodują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi. Chodzi o słodycze, mod, biały ryż, białą mąkę i jej przetwory.

Dostarcz opornej skrobi,
czyli takiej, która nie jest trawiona w jelicie cienkim. W niezmienionej formie trafia do jelita grubego i stanowi doskonałą pożywkę dla pożytecznych bakterii. Obniża też poziom cukru oraz cholesterolu we krwi i ułatwia wchłanianie składników mineralnych z pożywienia (zwłaszcza wapnia i magnezu).

  • Oporną skrobię znajdziesz m.in. w ziarnach zbóż, nieprzejrzałych, lekko zielonkawych bananach, nasionach roślin  strączkowych, otrębach pszennych.
  • Zwykła skrobia zmienia się w oporną w ugotowanych, a później schłodzonych w lodówce ziemniakach, ryżu, makaronie oraz w czerstwym pieczywie.

Cukrzyca typu II Jak jej unikać? Jedz mniej, a częściej

Podziel dzienną porcję pożywienia na 4-5 posiłków i żadnego nie pomijaj. Wtedy poziom cukru we krwi utrzymasz w normie przez cały dzień.

Zdrowo przyprawiaj

Niektóre ziołowe i korzenne przyprawy regulują stężenie glukozy we krwi. Należą do nich, m.in. cynamon, goździki, kozieradka pospolita oraz kurkuma (główny składnik przyprawy curry). Dodawaj też do potraw surową cebulę. Zawarte w niej substancje działają, jak lek przeciwcukrzycowy.

Cukrzyca typu II.
Szansa na powrót do zdrowia

Zmiana nawyków żywieniowych może pomóc nawet wtedy, gdy cukrzyca już nas dopadła.

  1. Zmniejszenie masy ciała o 3-5% obniża poziom glukozy we krwi i może sprzyjać cofnięciu się cukrzycy.
    Z badań brytyjskich naukowców wynika, że taki efekt daje restrykcyjny (850 kcal na dobę), dobrze zbilansowany przez dietetyka jadłospis stosowany, ok 5 miesięcy.
  2. Odchudzenie jadłospisu prowadzi do odtłuszczenia wątroby i odciążenia trzustki, która znów zaczyna wytwarzać wystarczającą ilość insuliny.

Nadmiar kalorii i bezruch to czynniki sprzyjające rozwojowi cukrzycy. Zwłaszcza u osób mających skłonności rodzinne do występowania tej choroby.

Jeśli masz podwyższony poziom cukru, niezbędne minimum to 30 minutowy trening dziennie. Gdy pracujesz nawet w domu, co pół godziny wstań od biurka, wykonaj kilka skłonów, wymachów rąk i nóg. Podczas wysiłku fizycznego mięśnie pobierają glukozę z krwi i ryzyko choroby maleje. Staraj się wychodzić na choćby krótki spacer, by dotlenić organizm.

Na obolałe opuszki palców – od sprawdza glukozy, zastosuj to –> www.kolagen.pl/k2,colway-kolagen-silver.html 

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.