Cukrzyca typu II. Jak jej unikać?

Cukrzyca typu II Jak jej unikać? Cukrzyca typu II. Potworna i podstępna choroba. Jak jej unikać? Czy dieta i ruch utrzymają cukier w ryzach?

Choruje na nią w Polsce ponad 3 miliony ludzi. Z tego aż 80% na cukrzycę typu II, czyli zależną od diety i stylu życia. Postaw na profilaktykę, a unikniesz choroby, nawet gdy masz do niej rodzinne skłonności.

Choroba rozwija się podstępnie, dlatego po skończeniu 45 lat raz w roku sprawdzaj poziom glukozy we krwi. Jeśli jesteś w grupie ryzyka – co pół roku. Mierz także regularnie ciśnienie, bo cukrzyca częściej atakuje osoby z nadciśnieniem.

Gdy jesteś zdrowa, wystarczy raz w miesiącu – rano po wstaniu z łóżka, oraz wieczorem – przed snem. Prawidłowe ciśnienie nie powinno przekraczać 140/90 mm Hg.

Cukrzyca typu II.
Jak jej unikać? Dietą

Odchudź jadłospis.
Może zawierać większość produktów, które jadłaś dotychczas, ale w mniej kalorycznej wersji.

a

  • Jeśli lubisz mięso, wybieraj chude. Piecz je, duś i gotuj na parze, zamiast smażyć na tłuszczu.
  • Ryby jedz tłuste (śledzie, łososie, sardynki), ale nie smażone. Mają dużo kwasów omega-3, które chronią przed cukrzycą.
  • Twoimi sprzymierzeńcami są warzywa – surowe lub pieczone albo gotowane, najlepiej na parze. Codziennie jedz surówki skropione oliwą. Zawarte w niej wielonienasycone kwasy tłuszczowe działają przeciwzapalnie. To ważne, bo stany zapalne w organizmie zaburzają działanie insuliny.

Pilnuj indeksu
Wybieraj produkty o niskim indeksie glikemicznym, do 50 (kapustne, bób, marchew, awokado). Te o wyższym (np. białe pieczywo, słodycze)gwałtownie podnoszą poziom cukru we krwi.

Cukrzyca typu II.
Postaw na dobre węglowodany.

Produkty zbożowe są podstawa zdrowej diety.
Zawierają bardzo dużo błonnika oraz witamin z grupy B, czyli składników umożliwiających przetwarzanie glukozy w energię.

Jedz pełnoziarniste pieczywo,
brązowy ryż, kaszę pęczak i gryczaną, otręby, płatki jęczmienne oraz owsiane.

Ogranicz złe węglowodany,
które powodują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi. Chodzi o słodycze, mod, biały ryż, białą mąkę i jej przetwory.

Dostarcz opornej skrobi,
czyli takiej, która nie jest trawiona w jelicie cienkim. W niezmienionej formie trafia do jelita grubego i stanowi doskonałą pożywkę dla pożytecznych bakterii. Obniża też poziom cukru oraz cholesterolu we krwi i ułatwia wchłanianie składników mineralnych z pożywienia (zwłaszcza wapnia i magnezu).

  • Oporną skrobię znajdziesz m.in. w ziarnach zbóż, nieprzejrzałych, lekko zielonkawych bananach, nasionach roślin  strączkowych, otrębach pszennych.
  • Zwykła skrobia zmienia się w oporną w ugotowanych, a później schłodzonych w lodówce ziemniakach, ryżu, makaronie oraz w czerstwym pieczywie.

Cukrzyca typu II Jak jej unikać? Jedz mniej, a częściej

Podziel dzienną porcję pożywienia na 4-5 posiłków i żadnego nie pomijaj. Wtedy poziom cukru we krwi utrzymasz w normie przez cały dzień.

Zdrowo przyprawiaj

Niektóre ziołowe i korzenne przyprawy regulują stężenie glukozy we krwi. Należą do nich, m.in. cynamon, goździki, kozieradka pospolita oraz kurkuma (główny składnik przyprawy curry). Dodawaj też do potraw surową cebulę. Zawarte w niej substancje działają, jak lek przeciwcukrzycowy.

Cukrzyca typu II.
Szansa na powrót do zdrowia

Zmiana nawyków żywieniowych może pomóc nawet wtedy, gdy cukrzyca już nas dopadła.

  1. Zmniejszenie masy ciała o 3-5% obniża poziom glukozy we krwi i może sprzyjać cofnięciu się cukrzycy.
    Z badań brytyjskich naukowców wynika, że taki efekt daje restrykcyjny (850 kcal na dobę), dobrze zbilansowany przez dietetyka jadłospis stosowany, ok 5 miesięcy.
  2. Odchudzenie jadłospisu prowadzi do odtłuszczenia wątroby i odciążenia trzustki, która znów zaczyna wytwarzać wystarczającą ilość insuliny.

Nadmiar kalorii i bezruch to czynniki sprzyjające rozwojowi cukrzycy. Zwłaszcza u osób mających skłonności rodzinne do występowania tej choroby.

Jeśli masz podwyższony poziom cukru, niezbędne minimum to 30 minutowy trening dziennie. Gdy pracujesz nawet w domu, co pół godziny wstań od biurka, wykonaj kilka skłonów, wymachów rąk i nóg. Podczas wysiłku fizycznego mięśnie pobierają glukozę z krwi i ryzyko choroby maleje. Staraj się wychodzić na choćby krótki spacer, by dotlenić organizm.

Na obolałe opuszki palców – od sprawdza glukozy, zastosuj to –> www.kolagen.pl/k2,colway-kolagen-silver.html 

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top