Mocne i zdrowe kości – zadbaj o nie latem!

Mocne i zdrowe kości.. Obecna pora roku najbardziej sprzyja w dbaniu o nie. Mamy pod dostatkiem składników, których kości potrzebują. Łatwiej też zmusić się do ruchu.

W młodości proces tworzenia się kości przeważa nad ich niszczeniem. Po 25 roku życia powoli następuje zmiana i więcej ubywa starych komórek kostnych, niż powstaje nowych. Na szczęście można to spowolnić. Ale trzeba wiedzieć, jak..

Mocne i zdrowe kości

Aktywność fizyczna,
wzmacnia tkankę kostną i poprawia jej gęstość. Najlepsze są ćwiczenia siłowe bez sprzętu, wykorzystujące ciężar własnego ciała, np. przysiady, nożyce, czy pompki. Ale każda forma ruchu jest dobra. O gęstość kości zadbasz też dzięki spacerom, pływaniu, jeździe na rowerze. Korzystaj z plenerowych siłowni, parków i lasów.

a

Mocne i zdrowe kości? Kluczowa dla kości jest również dieta.
Powinna dostarczać witamin i mikroelementów, które je wzmocnią. Właściwą mineralizację zapewnia wapń, ale tylko razem z magnezem. Gdy poziom magnezu jest za niski, we krwi rośnie stężenie wapnia, który organizm zabiera z kości i zębów.

Dieta powinna więc zawierać obydwa pierwiastki. Znajdziesz je m.in. w suszonych figach, orzechach, migdałach, natce pietruszki, roślinach strączkowych.

Dostarcz kolagenu.
Kości potrzebują go bardziej niż skóra, bo jest podstawowym budulcem ścięgien, stawów oraz samych kości. Jest go w domowych galaretkach z wywarów mięsnych i rybnych. Możesz też zaopatrzyć się w suplement diety Colvita.

Wystarczą 2 kapsułki po posiłku i po kilku tygodniach odczujesz zdecydowaną różnicę. Zmiana będzie nie tylko w kościach, ścięgnach, więzadłach, ale i w oczach, w skórze, włosach czy paznokciach.

Więcej o tym produkcie przeczytasz tutaj –> www.kolagen.pl/k14,colway-kapsulki-colvita.html

Codziennie jedz porcję świeżych warzyw i owoców.
Wszystkie zawierają witaminę C, niezbędną do wytwarzania kolagenu. W brokułach, sałacie i szpinaku znajdziesz witaminę K, która zatrzymuje wapń w kościach. A w morelach, dyni, mango, marchwi, pietruszce i jarmużu – beta-karoten wpływający na odbudowę tkanki kostnej.

Pij też przynajmniej 1,5 litra wody dziennie, ponieważ odwodnienie zmniejsza elastyczność stawów.

Zasłaniaj okna przed snem.
Spanie w oświetlonym (np. ulicznymi latarniami) pokoju zaburza metabolizm, sprzyja stanom zapalnym i zmniejsza gęstość kości.

Niekorzystne jest też zasypianie przy włączonej lampce lub przed grającym telewizorem. W nocy, w sypialni – powinno być ciemno, ma to też wpływ na oczy, jakość snu czy fazę snu.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.