Menopauza a tycie

menopauza a tycieMenopauza a tycie. Dlaczego w czasie menopauzy tak łatwo przybieramy na wadze? No właśnie, dlaczego? Po 50. roku życia często masz wrażenie, że dodatkowe kilogramy pojawiają się „znikąd”. Nie jesz więcej niż kiedyś, a mimo to tyjesz.. Co gorsza, szybko przyzwyczajasz się do nadwagi, zamiast trochę schudnąć – dla zdrowia i lepszego samopoczucia.

Niestety, w menopauzie pojawia się otyłość brzuszna, która prowadzi do insulinoodporności i nadciśnienia tętniczego. I to nie koniec chorób..

Menopauza a tycie

Nie tylko hormony

Kiedy zaczyna nam brakować estrogenu, zaburzeniu ulega metabolizm cukrów, które odkładają się w postaci tłuszczu. Do głosu dochodzi estron, z powodu którego wytwarzana jest mniejsza ilość serotoniny. To wiąże się z pogorszeniem ba nastroju, który próbujemy sobie poprawić słodyczami.

Niektóre badania wskazują też na rozregulowanie podwzgórzowych mechanizmów kontroli ilości przyjmowano pokarmu.

Do tego ruszamy się coraz mniej. A to nie sprzyja prawidłowej przemianie materii – bo im mniej mięśni w organizmie, tym jest ona wolniejsza.

Unikaj na zdrowie – menopauza a tycie

Na początek spróbuj rozstać się z cukrem, albo przynajmniej mocno ogranicz jego spożycie. Skończ ze słodzeniem kawy i herbaty, pieczeniem ciasta co niedzielę, a potem dojadania go na siłę, żeby się z ciastkami i czekoladkami „kawy”. Zamiast cukru używaj np. stewii.

Ogranicz spożycie soli. Nie tylko tej prosto z solniczki, szczególnie uważaj na sól ukrytą w gotowych produktach typu fast food, konserwantach czy przyprawach do zup – tych w proszku i płynie. Nadmiar soli w diecie sprzyja zatrzymywaniu się wody w organizmie, opuchnięciom oraz nadciśnieniu tętniczemu.

Gotując, nie używaj ostrych przypraw. Rozszerzają naczynia krwionośne i wzmagają uderzenia gorąca.

Wykreśl z diety tłusty nabiał: masło, śmietanę. Jedzone codziennie albo kilka razy w tygodniu są niepotrzebnym nadmiarem kalorii, który w skali roku zamienia się w kolejne kilogramy.

Nowa dieta

Jedz trzy główne posiłki i dwa mniejsze. Spożywaj je o stałych porach, nie pomijaj żadnego – przerwy powodują spadek glukozy we krwi, co skutkuje napadami głodu.

menopauza a tyciePosiłki komponuj z produktów zalecanych kobietom w menopauzie. Są to:

  • pieczywo, makarony, kasze i płatki z pełnego przemiału – zawierają błonnik, który usprawnia pracę przewodu pokarmowego,
  • mleko, jogurt, kefir, maślanka – źródło wapnia i bakterii probiotycznych (wybieraj produkty niskotłuszczowe),
  • banany, morele, awokado i pomidory – zawierają potas regulujący ciśnienie,
  • jagody i inne owoce z ciemna skórką – dobre źródło antyoksydantów,
  • szpinak, jarmuż, rukola – warzywa bogate w wapń,
  • tłuste ryby morskie (tuńczyk, makrela) – źródło kwasów tłuszczowych omega-3 potrzebnych w profilaktyce chorób układu krążenia.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.