Przeciwzapalne kuracje z owoców dzikiej róży

Przeciwzapalne kuracje z owoców dzikiej róży. Różane owoce zebrane pod koniec września mają najwięcej witaminy C. Są idealne do suszenia, na przetwory, a także na nalewki zrywaj je w październiku.

Przeciwzapalne kuracje

RÓŻANA HERBATKA

Napar z owoców róży jest bardzo słaby, ma smak aromatyzowanej wody, dlatego lepiej pić odwar. 2-3 łyżki stołowe rozdrobnionych owoców zalej 2 szklankami wody. Wolno gotuj na małym ogniu przez 3 minuty. Odstaw pod przykryciem na 10 minut, przecedź.

albo:

2 łyżki rozdrobnionych, suszonych owoców zalej szklanką wody, pozostaw na noc. Gotuj następnego dnia przez 5 minut, a później przecedź. Pij, jako środek na wzmocnienie przez 2-3 tygodnie, aż po szklance dziennie. Dr H. Różański zaleca dodać do odwaru sok malinowy lub miód.

KOMPOT I POWIDŁA

Półlitrowe słoiki wypełnij owocami do 3/4 wysokości.

Każdy zasyp 2 łyżkami cukru. Zalej wrzątkiem, zakręć i pasteryzuj 15 minut. Popijaj w przeziębieniu co 2-3 godziny, a także możesz dodać syropu z czarnego bzu.

Na powidła będziesz potrzebować: 2g owoców dzikiej róży, 1 kg cukru, 1 gruszkę, 1,5 szklanki wody.
Owoce umyj oraz usuń pestki. Do garnka wlej wodę i wrzuć pokrojoną gruszkę. Po chwili dodaj różę. Wsyp cukier i gotuj do miękkości owoców, cały czas mieszając. Gotowe powidła nałóż do słoiczków, a następnie pasteryzuj 20 minut, dodaj do herbaty.

Przeciwzapalne kuracjeNALEWKA I INTRAKT

1 kg owoców rozdrobnij, wrzuć do słoja, zasyp 50 g cukru.
Słój zamknij i odstaw na 2 tygodnie. Potem zalej 750 ml 40% alkoholu, a następnie zakręć słój i pozostaw na 2 tygodnie. Co kilka dni wstrząśnij słojem. Później przecedź nalewkę przez gazę, a na koniec rozlej do butelek.

Przechowuj w ciemnym, chłodnym miejscu. Pij 2-3 razy dziennie po 1 łyżce lub 1 raz dziennie po 30 ml.

Intrakt: 1 szklankę świeżych, zmielonych owoców zalej 500ml wina o temp. 75ºC. Wytrawiaj 10 dni, przefiltruj. Zażywaj, jak nalewkę.

Przeciwzapalne kuracje
CO NA BÓLE ZATOK?

Zatoki lubią ciepło. Jak je rozgrzać i podleczyć?

Okład z ziół szwedzkich.
Namocz gazę nalewką z ziół szwedzkich. Posmaruj czoło i skronie grubą warstwą maści z witaminą A lub tłustym kremem (chronisz skórę przed poparzeniem alkoholem z nalewki). Przyłóż gazę do czoła, a następnie owiń bandażem albo załóż czapkę. Noś opatrunek przez 2 godziny. Po zabiegu najlepiej nie wychodź z domu, bo okład mocno rozgrzewa organizm. Z ziół szwedzkich możesz również robić napar do inhalacji.

Krem jodłowy.
4 łyżki świeżych igieł jodłowych zmiażdż w moździerzu, potem pokrusz 2 łyżki jodłowej kory. Rozpuść w rondelku 2/3 kostki masła, dodaj korę z igłami i podgrzej masło do rozpuszczenia. Przecedź, później przelej do słoiczka i zakręć. Krem koniecznie przechowuj w zamkniętym słoiku w lodówce do 4 tygodni.

Smaruj nim czoło, skronie, a także górną część policzków rano oraz wieczorem. Kuracja powinna trwać 8-15 dni.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.