Zaplanuj swoje zdrowie. Czym jest strategia zdrowia? Słowo strategia pochodzi z greckiego strate-gos. Dotyczy ustalenia długoterminowych celów oraz sposobu ich uzyskania. Strategia jest określana przez jednostki z dużym zakresem wiedzy w danym temacie.
W naszym przypadku STRATEGIA dotyczy utrzymywania, jak najlepszego stanu zdrowia, w jak najdłuższym okresie czasu. Można spokojnie założyć, że tylko przy pełnej kontroli, a także umiejętnym zarządzaniu własnym zdrowiem, możemy cieszyć się nim do późnej starości. Jest to wysoce opłacalna inwestycja!
Idea promocji zdrowia – Zaplanuj swoje zdrowie
Promocja zdrowia to strategia działania na rzecz coraz lepszego zdrowia osób i społeczności. W ujęciu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdefiniowana została pierwotnie jako „proces umożliwiający ludziom zwiększanie kontroli nad własnym zdrowiem oraz jego umacnianie” (Karta Ottawska, 1986).
Ujęcie to z czasem zostało doprecyzowane, poprzez zwrócenie uwagi nie tyle na kontrolę sprawowaną bezpośrednio nad zdrowiem, ile nad jego uwarunkowaniami. Wśród głównych czynników wpływających na stan zdrowia akcentuje się styl życia (zachowania zdrowotne) oraz środowisko (zwłaszcza czynniki kulturowe, ekonomiczne, społeczne).
Moja misja – Zaplanuj swoje zdrowie
Moją misją jest dzielenie się wiedzą w zakresie budowania zdrowia poprzez promocję właściwego sposobu odżywiania oraz zdrowego stylu życia. Propaguję wielowymiarowy sposób postrzegania zdrowia, działania organizmu, a także umysłu.
Pełne zdrowie to pełna wiedza o nim. Bądź ekspertem własnego zdrowia, to myśl przewodnia tego projektu.
Zdobywajmy wiedzę z otwartym umysłem, budujmy pełne wyobrażenie o nas samych, a także o tym co nas otacza oraz co ważne, stosujmy tę wiedzę w życiu codziennym. Jestem entuzjastycznie nastawiony do promowania tych aspektów naszego życia.
Pojawiają się tu artykuły z zakresu zdrowia z uwzględnieniem najnowszych doniesień, eksperymentów, doświadczeń i badań. Dzięki tym informacjom jesteśmy w stanie lepiej zadbać o własne zdrowie w szybko zmieniających się czasach.
Promowana Strategia Zdrowia dotyczy 5 podstawowych filarów, jakim jest odpowiednie:
- Odżywianie
adekwatne do fizjologii naszego organizmu a nie tylko przyzwyczajeń czy nawyków żywieniowych. Niepozornie jest to bardzo obszerna i dość specjalistyczna wiedza. Jak należy odżywić nasze ciało, by podnieść efektywność jego działania? Głównie chodzi, z jednej strony o wprowadzenie tych produktów spożywczych; które wykazują dużą wartość i gęstość odżywczą, bogatą w witaminy, minerały, białka; jak i dziesiątki, czy też setki innych związków niezbędnych do funkcjonowania organizmu, a z drugiej eliminacji produktów szkodliwych, najczęściej też nadużywanych. - Nawodnienie
wliczając odpowiednią ilość wody, różnego rodzaju ziół czy soków warzywnych. Dzienna porcja płynów w przeliczeniu na 1 kg masy ciała to 35 ml. (ok 2 – 2,5 l dziennie) Nasze ciało składa się w 60-70% z wody. Wodę należy codziennie wymieniać i uzupełniać na świeżą. Zamieniając standardową czarną herbatkę na zioła, wzmocnimy nasz organizm o cały arsenał prozdrowotnych związków. Co istotne płyny należy pić na ok 30 min przed posiłkiem, a także nie wcześniej niż 1h po nim.
A także..
- Aktywność fizyczna – Zaplanuj swoje zdrowie
trening zdrowotny – dopasowana do naszych potrzeb jak i wieku. Nasz organizm jest stworzony do ruchu. Układ kostno-szkieletowy, mięśniowy nie będzie w dobrej kondycji, jeśli nie będzie w regularny sposób stymulowany wysiłkiem fizycznym. Trening zdrowotny ma na celu kształtowanie sprawności ruchowej, naczyniowej, i również oddechowej. Jednocześnie przeciwdziała występowaniu chorób cywilizacyjnych, jak: otyłość, osteoporoza, choroby układu krążenia, a także w tym zawały serca. Wspomaga leczenie już powstałych schorzeń. Aktywność fizyczna wpływa również bardzo korzystnie na układ hormonalny, enzymatyczny czy limfatyczny. - Regeneracja
wliczając odpowiednią ilość snu, odpoczynku, relaksu czy medytacji. Dziś jesteśmy przestymulowani olbrzymią ilością informacji dobiegającą do nas z wszelkiego rodzaju mediów, komunikatorów. Nadmiar pracy, wszechobecny stres. Nasz autonomiczny układ nerwowy, działa poprawnie, gdy zachodzi w jego obrębie równowaga między dwoma systemami: współczulnym – pobudzającym i przywspółczulnym – hamującym. Dziś zdecydowanie mamy problem z wyciszeniem, odpoczynkiem i odpowiednią regeneracją. - Suplementacja
celowana, w zależności od indywidualnych potrzeb. Jest przejściową modą, ale rozwijającą się dziedziną nauki, która pozwala nam żyć dłużej w zdrowiu oraz dobrym samopoczuciu. Suplementy diety, nie są tylko dla tych, którzy źle się odżywiają, ale także, którzy sądzą, że odżywiają się zdrowo.
W naszej rzeczywistości są koniecznym uzupełnieniem codziennych posiłków. Realizują zapotrzebowanie organizmu na składniki budulcowe, a także energetyczne oraz chronią przed skutkami życia w skażonym środowisku.
Według rosyjskiego profesora medycyny Sergieja Batieczko, organizm nasz do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje ok 500 wartości odżywczych. Niestety współczesna żywności jest w stanie dostarczyć tylko połowę z nich.
Zawartość podstawowych witamin i innych niezbędnych dla człowieka mikroelementów w warzywach oraz owocach, z powodu nowoczesnych metod upraw, skażenia środowiska, spadła w ciągu ostatnich 20 lat aż o 70-80%!!
Najważniejsza jest Twoja postawa! Zaplanuj swoje zdrowie
Zacznij zdrowy styl życia od dobrych podstaw. Cieszę się, że moda na zdrowe odżywianie trwa i coraz więcej osób chce zmienić swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze. Coraz częściej spotykam się z pytaniem jak zacząć. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że wszystko jest bardzo proste. „Po prostu zmieniam kilka rzeczy w swojej diecie i działam dalej.” W rzeczywistości sprawa okazuje się bardziej zawiła i wiele osób po prostu nie wie; jak sobie z tym poradzić. Wychodzę Wam na przeciw i przedstawiam kilka pierwszych kroków do zdrowego odżywiania.
1. CEL: Określi jasne, osiągalne cele
Pierwszą podstawową rzeczą, od której należy zacząć, to postawienie sobie celów, takich które są realne do wykonania. Jeśli chcesz poczuć się po prostu lepiej, będziesz zwracać uwagę na samopoczucie po konkretnych zmianach żywieniowych, które wprowadzisz. Jeśli chcesz odżywiać się zdrowo, wytypuj produkty, które znikną z Twojego menu i produkty które powinny się w nim pojawić.
2. MOTYWACJA: Nie zapominaj o motywacji i ciesz się z małych rzeczy!!!
Drugą bardzo ważną rzeczą jest motywacja, która ma kluczowe znaczenie przy realizacji czegokolwiek. Nawet jeśli będziesz miał jasno określony cel; bez motywacji możesz nie osiągnąć, do końca swoich założeń. Silna motywacja to to czego potrzebujesz już na samym początku. Każdy cel musi być poparty motywacją! Często to właśnie efekty naszej pracy są dla Nas największą motywacją; a ich brak zupełnie zniechęca, szczególnie wtedy, gdy oczekujemy spektakularnych efektów. Dlatego nie oczekuj „kokosów” już na samym starcie; tylko ciesz się z małych rzeczy oraz małymi kroczkami realizuj kolejne etapy planu. Znajdź silną motywację, która bez względu na wszystko będzie powodowała; że nie przestaniesz działać. Nie poddasz się!
oraz..
3. NAUKA: Dokształć się!
Jeśli nie wiesz, jak zacząć i gdzie szukać zdrowych produktów – Napisz do Nas. Dużo informacji znajdziesz na blogach, ale również i w książkach. Dla wszystkich początkujących polecam książkę „Zamień chemię na jedzenie”. Najważniejsze podstawy opisane są w bardzo prosty, przystępny sposób.
4. METODA MAŁYCH KROKÓW: Wprowadzaj plan małymi kroczkami
Bardzo ważne jest, żeby realizować swój cel małymi kroczkami, bez pośpiechu. Nie staraj się zmienić swojej diety z dnia na dzień, bo to nie wyjdzie. Szybko wrócisz do starych przyzwyczajeń, zmęczony ciągłą gonitwą za zdrowym odżywianiem. Powoli wprowadzaj zmiany. Na początku wyeliminuj to, co jest najbardziej niezdrowe: słone przekąski, słodycze itp.; i zamień je na zdrowsze zamienniki. Więcej zdrowych sałatek, mniej węglowodanów, cukrów, ponieważ to jedno z najczęstszych „grzeszków” obecnych czasów. Zacznij od szklanki wody dziennie, a nie 2 litrów od razu, ponieważ szybko się zniechęcisz.. Włącz myślenie 🙂
Życie masz tylko jedno, pamiętaj..
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!
Kim jestem?
Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej – naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą – „Wszystko do nas wraca”.
Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.
Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.
Zostaw ślad po sobie 🙂