Cukrzyca – 7 mitów

cukrzyca, kontrola w cukrzycyCukrzyca została określona epidemią dwudziestego pierwszego wieku.

Nie wynaleziono na nią skutecznego lekarstwa, dlatego niezmiernie ważna jest profilaktyka.

Według różnych szacunków na cukrzycę choruje już 170-240 milionów osób, przy czym wg dyrektora WHO do spraw chorób przewlekłych, do 2030 roku liczba ta może wzrosnąć do 366 milionów.

Według statystyk ponad połowa pacjentów nie ma podstawowej wiedzy o grożącym ryzyku zachorowania na tę groźną chorobę.

Chociaż główną przyczyna zachorowania na cukrzycę są warunkowania genetyczne, to jedną z przyczyn wymienianych; jako czynnik pogłębiający ryzyko; jest niewystarczający poziom aktywności fizycznej; jako drugi czynnik ryzyka wymienia się nieprawidłową dietę.

Zalecenia

Niezmiernie ważne jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz rygorystyczne przestrzeganie zapisanych środków leczniczych, a w przypadku cukrzycy typu pierwszego stosownie insuliny zgodnie z zaleceniami.

Należy również dbać o higienę, szczególnie o stosowanie sterylnych igieł w przypadku zastrzyków, czy glukometrów.

Bezwzględnie należy przestrzegać zaleceń dietetyka, a także na bieżąco kontrolować wagę oraz poziom cukru we krwi. Pomocne w tym są dostępne w każdej poradni dzienniki samokontroli (lub pobrać ze stron poradni), pozwalające na prowadzenie regularnych obserwacji.

Ostatnio coraz częściej w ramach leczenia cukrzycy stosuje się terapię kombinowaną, celem której jest nie tylko leczenie samej cukrzycy, ale także dobieranie systemów terapeutycznych w obszarze powikłań cukrzycowych. Np. kombinowanie terapię leku na nadciśnienie wraz z lekiem moczopędnym, co skutkuje ograniczeniem powikłań ze strony układu sercowo-naczyniowego oraz zmniejszeniem ryzyka retinopatii (uszkodzenie naczyń krwionośnych oka mogąc doprowadzić do utraty wzroku) w cukrzycy typu drugiego.

7 mitów dotyczących cukrzycy

 • Cukrzyca nie jest chorobą śmiertelną – FAŁSZ
  W rzeczywistości cukrzyca jest uważana za ogólnoświatową epidemię porównywalną z HIV/AIDS w liczbie zgonów.
 • Cukrzyca występuje jedynie w krajach bogatych – FAŁSZ
  Cukrzyca dotyka całej populacji ludzkiej, bez względu na poziom życia oraz zarobków. Choroba ta staje się coraz bardziej powszechna. W wielu rejonach świata, takich jak Azja, Bliski Wschód, na cukrzycę choruje około 12-20 proc. całej populacji. Według prognoz, w 2030 roku 70-80 proc. wszystkich przypadków cukrzycy – diagnozowanych będzie w krajach biednych oraz średnio zamożnych.
 • Leczenie cukrzycy jest finansowane ze środków międzynarodowych – FAŁSZ
  Ilość środków przekazanych na cele polityki zdrowotnej wyniosła w 20019 roku 3,7 miliarda dolarów, przy czym na choroby przewlekłe przeznaczono z tej puli zaledwie 0,1 proc. Większość tych środków przeznaczono na rozwój leczenia HIV/AIDS.
 • Cukrzyca nie jest droga chorobą – FAŁSZ
  Opieka nad osobami chorującymi na cukrzycę jest bardzo droga i poważnie obciąża każdy system opieki zdrowotnej.
 • Profilaktyka cukrzycy jest zbyt kosztowna – FAŁSZ
  Istnieje wiele programów niskonakładowych, które dają bardzo pozytywne rezultaty.
 • Cukrzyca jest chorobą ludzi starszych – FAŁSZ
  W rzeczywistości cukrzyca dotyka pacjentów we wszystkich grupach wiekowych, a ostatnio obserwuje się coraz więcej zachorowań dzieci i młodzieży.
 • Cukrzyca dotyka głównie mężczyzn – FAŁSZ
  Cukrzyca jest chorobą dotykającą kobiet, jak i mężczyzn. Wg statystyk, u kobiet diagnozuje się ją nieznacznie częściej.

A teraz kilka innych mitów, dotyczących diety i nie tylko..

 1. Cukrzycy nie można uniknąć – FAŁSZ
  O ile cukrzycy typu pierwszego nie można uniknąć, to w około 80 proc. przypadków można zapobiec cukrzycy typu drugiego – przez zmianę nawyków żywieniowych, zwiększenie aktywności fizycznej, czy wdrożenie zasad zdrowego stylu życia.
 2. Cukrzyca jest wynikiem niezdrowego trybu życia – FAŁSZ
  Rzeczywistość jest inna. Ludzie biedni oraz dzieci mają ograniczoną możliwość zmiany diety, czy warunków życia. Dodatkowo często w przeszkodzie stoi brak wiedzy na temat choroby.
 3. Z cukrzycy można się wyleczyć, np. dietą – FAŁSZ
  Niestety, choćby mocno tego pragnęła – prawda jest taka, że z cukrzycy, nie da się wyjść. Oczywiście poza samokontrolą, dieta jest bardzo ważna w życiu każdego cukrzyka. Jednak nie wyeliminuje problemu, choćbyśmy jedli surowe warzywa do końca życia.
 4. W cukrzycy typu II, nie podaje się insuliny. Leczy się tylko lekami – FAŁSZ
  Niestety, taka jest prawda, że jak nie pilnujesz cukrów, diety, wagi – z czasem grozi Ci przejście z tabletek, na insulinę. Nie wyrównana cukrzyca powoduje dużo powikłań, a nie kontrolując cukrów przybliżasz się do wprowadzenia zastrzyków. Czasami to jedyna możliwość, by móc zapanować nad cukrami.

Jeszcze inne mity – cukrzyca ciężarnych, brak szczęścia i nie tylko..

 1. Cukrzyca ciężarnych nigdy się nie cofa – FAŁSZ
  Coraz częściej można zauważyć problem z cukrami u ciężarnych. Jednak w ponad 94 proc. przypadków ustępuje tuż po porodzie. Jednak musisz mieć się na baczności, bo skoro w ciąży problem się pojawił, to w starszym wieku – istnieje większe ryzyko pojawienia się cukrzycy typu II.
 2. Wszyscy na coś umrzemy – PRAWDA, ale…
  Co prawda śmierć jest nieunikniona, jednak nie musi ona być powolna, bolesna nią przedwczesna. Cukrzyca oraz jej powikłania corocznie powodują śmierć około 4 miliona osób. W wyniku odpowiedniego postępowania, profilaktyki choroby oraz należytej opieki – wielu z tych zgonów można było uniknąć.
 3. Z cukrzycą nie można być szczęśliwym – FAŁSZ
  Cóż za bzdura!
  A co powstrzymuje Cię, by być szczęśliwym? Choroba??
  To Twoje myślenie jest „chore”. Cukrzyca, jak każda choroba wymaga pewnych rzeczy, samokontroli, większego skupienia się na sobie. Ale z nią da się żyć. I to jak! Wiem to 🙂
 4. Z cukrzycą nie można mieć rodziny, czy dzieci – FAŁSZ!
  Można mieć i rodzinę, i dzieci. Medycyna tak poszła do przodu, że kontrola cukrzycy w ciąży jest o wiele łatwiejsza, niż choćby 10 lat temu. Kontrola, kontrola i jeszcze raz – kontrola. Nic nie powinno Cię powstrzymywać, by być szczęśliwym i dawać szczęście innym. W porę zdiagnozowana choroba, daje Ci możliwość w miarę normalnego życia. To od Ciebie zależy, jak przeżyjesz resztę życia.

Dasz radę, wiem to 🙂 Powodzenia!

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.