Co warto wiedzieć..

Na wygląd Twojej skóry składają się: koloryt (karnacja), rzeźba, elastyczność, napięcie, nawilżenie i natłuszczenie.

Ocenia się to subiektywnie lub za pomocą aparatury takiej jak: lampa bezcieniowa, diaskop, ewaporymetr, korneometr, kutometr, profilometr, sebumetr. A także metodami: wałeczkową, odcisku silikonowego, fotometrycznie, chromatometrycznie, tzw. metodą Dopplera, ultradźwiękami i mikroskopem.

Postęp diagnostyczny dokonujący się w dermatologii i kosmetyce skóry pozwolił niedawno ustalić np. że proces autopeelingu (całkowitej samo-wymiany warstwy rogowej naskórka) trwa u osoby nastoletniej do 20-stu dni, u osoby 25 – 30-letniej ok. 28-30 dni, zaś w miarę postępującej wraz ze starzeniem się degradacji kolagenu, proces ten wydłuża się aż do nawet 70 dni.

Najważniejszą przyczyną starzenia się i marszczenia skóry jest degradacja (dysymilacja) kolagenu. Nie jest to jednak tak, że kolagen w naszej skórze nagle „znika”. Ściśle to ujmując zanika rzeczywiście żelo-podobna substancja wypełniająca przestrzeń między włóknami tkanki łącznej. Zmienia to ułożenie włókien kolagenowych, które tracą z czasem swoją wytrzymałość.

Procesy degradujące kolagen w skórze, gdzie stanowi on aż 70% wszystkich białek, przebiegają jednak nieco inaczej niż w innych narządach. Produkcja fibroblastowa łańcuchów polipeptydowych, które zakręcają się następnie w helisy, a wreszcie w fibryle – zmniejsza się w tempie ok. 1% rocznie, począwszy od 25 – 30-ego roku życia.

Istotniejszym problemem jest raczej szwankowanie „serwisu” kolagenu. Postępuje tzw. sieciowanie kolagenu, czyli tworzenie splotów poprzecznych, co oznacza, że staje się on sztywniejszy i bardziej kruchy. Pod mikroskopem widać, jak włókna kolagenowe zmniejszają swoją liczbę, a ściślej stopień organizacji i gęstość.

Przyczyna leży oczywiście w zmniejszonej aktywności fibroblastów, które wytwarzają również elastynę, białko siostrzane dla kolagenu (3-5% białek skóry). Włókna sprężyste elastyny, podobne pod mikroskopem do elastycznych oraz rozciągliwych wstążek i odpowiedzialne m.in. za zdolność powracania skóry do poprzedniego kształtu po zmarszczeniu lub rozciąganiu – teraz stają się chropowate, bardziej zbite i mniej sprężyste.

Jeżeli dodamy do tego rzednące i sztywniejące włókna kolagenowe, zmniejszone podziały mitotyczne keratynocytów, z czym wiąże się postępujący chaos w warstwie podstawnej naskórka – to mamy, cały skomplikowany proces marszczenia się skóry.

Jest on zaprogramowany genetycznie, ale kolagenowi w skórze można „pomóc” nie wystawiając się na słońce i nie odwadniając organizmu, nie paląc tytoniu i właściwie się odżywiając, co m.in. zahamuje pojawienie się w skórze komórek tłuszczowych. Niektórzy dermatolodzy zalecają również gimnastykę i masaże twarzy oraz… spanie na plecach.

Fibroblastom i keratynocytom też można pomóc suplementując skórę kolagenem od zewnątrz (Kolagen Naturalny Platinum w żelu), a także używając odpowiednich dla wieku i rodzaju skóry kremów ochronnych, złuszczając naskórek, dbając o odżywienie i nawilżenie tkanek. Utrzymując w organizmie odpowiedni poziom witamin C, E i A.

———————————————

Mam do Ciebie prośbę – jeżeli artykuł wydał się Tobie ciekawy, proszę kliknij przycisk „Lubię to, na górze wpisu, tuż pod tematem artykułu.
Pomoże mi to dotrzeć do większej liczby osób. Możesz również udostępnić go znajomym na Facebooku 🙂

>> Masz jakąś uwagę, którą chcesz się ze mną podzielić?

>> Kliknij poniżej i napisz.

>> Jak zwykle.. pytania i komentarze mile widziane!

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.

5 Komentarze

 • Ella
  Posted 0 0 0Polubienia

  Pani Agnieszko!.
  Wiem co ma Pani na mysli pytajac o kremy ,ktore uzywamy,a mianowicie jaki krem,ile razy dziennie uzywamy ?itp.
  Calkowicie sie zgadzam ze Kolagen wystarcza na dlugo bo uzywa sie go bardzo malo rano I wieczorem ,ale niestety poza Kolagenem musimy uzywac kremy ,sam Kolagen nie wystarcza wiec musimy liczyc koszt kremow I Kolagenu .
  a rzeczywiscie jest on dla tych ktorzy maja kase zwlaszcza kolagen w pigulkach Colvita jest absolutnie za drogi na przecietna kieszen.Poza tym plyn do mycia twarzy ,pilling .maseczka to wlasciwie dla bogaczy.przykre ale prawdziwe!!!

  • Agnieszka
   Posted 0 0 0Polubienia

   Witam serdecznie,

   Pani Ellu, rozumiem 🙂
   Nie mniej jednak nie każdy/każda z nas stosuje kremy. Niektórzy stosują olejki, oliwki, oleje np. arganowy. Naturalne kosmetyki które zastępują nam kremy.
   A co do cen, zawsze można zakupić kartę rabatową, zawsze będzie trochę taniej 🙂
   Pozdrawiam, Agnieszka

 • INA
  Posted 0 0 0Polubienia

  Zastanawiam się, dlaczego jest taki drogi. Czy zawsze ludzie bogaci będą mieli młodość i zdrowie?

  • Agnieszka
   Posted 0 0 0Polubienia

   Witaj Ina,

   Czy mogłabyś podać:
   – jaki krem obecnie stosujesz,
   – ile razy dziennie,
   – jaką ma pojemność,
   – na jak długo on Ci wystarcza?

   Pozdrawiam, Agnieszka

 • budda1964
  Posted 0 0 0Polubienia

  Naturalny suplement młodości too Kolagen , lecz orócz niego jeszcze trzeba innych suplementów naturalnych …

Napisz komentarz