Zgaga domowe sposoby

Zgaga domowe sposobyZgaga domowe sposoby na nią. Od czasu do czasu może dokuczać każdemu. Jeśli pojawia się częściej niż dwa razy w tygodniu, potrzebna będzie wizyta u lekarza. Czym ona jest? Co jeść, jak jeść?

Zgaga domowe sposoby

Czym jest zgaga?

Palenie za mostkiem lub w gardle to efekt cofania się soku i treści pokarmowych z żołądka do przełyku. Zgaga jest jednym  z podstawowych objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, ale częściej  wynika z błędów dietetycznych.

Zgaga domowe sposoby

Aby zmniejszyć ilość kwasu solnego w żołądku i uniknąć zgagi, zrezygnuj z tłustych smażonych i ostro przyprawionych potraw. Jedz lekkostrawne posiłki, dziel je na mniejsze porcje i dokładnie przeżuwaj każdy kęs. W ślinie znajduje się substancja zobojętniająca kwas. Nie pij w czasie posiłku, aby jej nie rozcieńczać.

1. Ogranicz błonnik

Ponieważ zwiększa produkcję kwasu solnego w żołądku. Wybieraj jasne pieczywo lub graham. Jedz drobne kasze. Unikaj surowych warzyw, ale z nich nie rezygnuj. Te, które zawierają najwięcej błonnika, czyli seler, marchew, pietruszkę i strączkowe, gotuj do miękkości oraz rozdrabniaj. Wtedy łatwiej je strawisz. Bez rozdrabniania możesz jeść buraki, ziemniaki, kalafior, brokuł i szpinak.

2. Wybieraj mniej kwaśne owoce

Banany, gruszki, awokado i mango. One powinny być dojrzałe. Nie jedź ich na pusty żołądek. Będą też lżej strawne, gdy je rozdrobnisz lub bardzo dokładnie przeżujesz. Przygotuj z nich mus albo koktajl. Jabłka możesz upiec, uprażyć z odrobiną wody lub ugotować na parze. Owoce jagodowe zmiksuj, a potem przetrzyj przez sitko, aby pozbyć się pestek, które mogą drażnić żołądek.

3. Sięgnij po nabiał

Mleko i jego przetwory zobojętniają kwas żołądkowy oraz łagodzą pieczenie w przełyku. Wybieraj chudy nabiał, bo tłuszcz może wywoływać zgagę.

4. Śpij na lewym boku

Takie ułożenie zmniejsza ciśnienie pokarmu na zwieracz dolny przełyku i zapobiega zgadze. Walcz też ze stresem, bo ją nasila.

5. Migdały i siemię lniane

Noś ze sobą migdały i zjedz kilka, gdy poczujesz pieczenie w przełyku.

Szybkim ratunkiem na zgagę jest właśnie zjedzenie kilku migdałów. Trwałą poprawę może przynieść codziennie spożywanie kiełku z nasion lnu. Łyżkę świeżo zmielonego siemienia zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na 20 minut. Przecedź i wypij na czczo.

Domowe sposoby na zgagę – podsumowanie

Jeżeli masz problemy ze zgagą, postaraj się stosować do poniższych rad:

 • Wezgłowie łóżka podnieś o 10-15 cm, dzięki czemu uchronisz się przed cofaniem się treści pokarmowej do przełyku.
 • Jeśli musisz się położyć, ułóż się na lewym boku, bo w tej pozycji żołądek znajduje się poniżej przełyku, co przeciwdziała cofaniu się soku żołądkowego.
 • Ogranicz stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
 • Ogranicz spożycie tłuszczów.
 • Nie pal papierosów.
 • Unikaj potraw i napojów, które wywołują zgagę – pomidorów, czosnku, cebuli, owoców cytrusowych, czekolady, mocnej herbaty i kawy, alkoholu, potraw z dodatkiem ostrych przypraw oraz napojów gazowanych.
 • Jedz częściej, ale małe porcje.
 • Pij wodę, a nie słodzone soki czy napoje.
 • Nie jedz tuż przed położeniem się spać i przed pracą fizyczną czy ćwiczeniami.
 • Utrzymuj prawidłową wagę.
 • Nie noś ciasnych ubrań, pasków, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top