Zgaga domowe sposoby

Zgaga domowe sposobyZgaga domowe sposoby na nią. Od czasu do czasu może dokuczać każdemu. Jeśli pojawia się częściej niż dwa razy w tygodniu, potrzebna będzie wizyta u lekarza. Czym ona jest? Co jeść, jak jeść?

Zgaga domowe sposoby

Czym jest zgaga?

Palenie za mostkiem lub w gardle to efekt cofania się soku i treści pokarmowych z żołądka do przełyku. Zgaga jest jednym  z podstawowych objawów refluksu żołądkowo-przełykowego, ale częściej  wynika z błędów dietetycznych.

Zgaga domowe sposoby

Aby zmniejszyć ilość kwasu solnego w żołądku i uniknąć zgagi, zrezygnuj z tłustych smażonych i ostro przyprawionych potraw. Jedz lekkostrawne posiłki, dziel je na mniejsze porcje i dokładnie przeżuwaj każdy kęs. W ślinie znajduje się substancja zobojętniająca kwas. Nie pij w czasie posiłku, aby jej nie rozcieńczać.

1. Ogranicz błonnik

Ponieważ zwiększa produkcję kwasu solnego w żołądku. Wybieraj jasne pieczywo lub graham. Jedz drobne kasze. Unikaj surowych warzyw, ale z nich nie rezygnuj. Te, które zawierają najwięcej błonnika, czyli seler, marchew, pietruszkę i strączkowe, gotuj do miękkości oraz rozdrabniaj. Wtedy łatwiej je strawisz. Bez rozdrabniania możesz jeść buraki, ziemniaki, kalafior, brokuł i szpinak.

2. Wybieraj mniej kwaśne owoce

Banany, gruszki, awokado i mango. One powinny być dojrzałe. Nie jedź ich na pusty żołądek. Będą też lżej strawne, gdy je rozdrobnisz lub bardzo dokładnie przeżujesz. Przygotuj z nich mus albo koktajl. Jabłka możesz upiec, uprażyć z odrobiną wody lub ugotować na parze. Owoce jagodowe zmiksuj, a potem przetrzyj przez sitko, aby pozbyć się pestek, które mogą drażnić żołądek.

3. Sięgnij po nabiał

Mleko i jego przetwory zobojętniają kwas żołądkowy oraz łagodzą pieczenie w przełyku. Wybieraj chudy nabiał, bo tłuszcz może wywoływać zgagę.

4. Śpij na lewym boku

Takie ułożenie zmniejsza ciśnienie pokarmu na zwieracz dolny przełyku i zapobiega zgadze. Walcz też ze stresem, bo ją nasila.

5. Migdały i siemię lniane

Noś ze sobą migdały i zjedz kilka, gdy poczujesz pieczenie w przełyku.

Szybkim ratunkiem na zgagę jest właśnie zjedzenie kilku migdałów. Trwałą poprawę może przynieść codziennie spożywanie kiełku z nasion lnu. Łyżkę świeżo zmielonego siemienia zalej szklanką wrzątku i odstaw pod przykryciem na 20 minut. Przecedź i wypij na czczo.

Domowe sposoby na zgagę – podsumowanie

Jeżeli masz problemy ze zgagą, postaraj się stosować do poniższych rad:

  • Wezgłowie łóżka podnieś o 10-15 cm, dzięki czemu uchronisz się przed cofaniem się treści pokarmowej do przełyku.
  • Jeśli musisz się położyć, ułóż się na lewym boku, bo w tej pozycji żołądek znajduje się poniżej przełyku, co przeciwdziała cofaniu się soku żołądkowego.
  • Ogranicz stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
  • Ogranicz spożycie tłuszczów.
  • Nie pal papierosów.
  • Unikaj potraw i napojów, które wywołują zgagę – pomidorów, czosnku, cebuli, owoców cytrusowych, czekolady, mocnej herbaty i kawy, alkoholu, potraw z dodatkiem ostrych przypraw oraz napojów gazowanych.
  • Jedz częściej, ale małe porcje.
  • Pij wodę, a nie słodzone soki czy napoje.
  • Nie jedz tuż przed położeniem się spać i przed pracą fizyczną czy ćwiczeniami.
  • Utrzymuj prawidłową wagę.
  • Nie noś ciasnych ubrań, pasków, które zwiększają ciśnienie w jamie brzusznej.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.