Nutrikosmetyki. Nutrikosmetyki co to jest?

Wiotka szyjaStarzenie się skóry jest naturalnym procesem, który pogłębia się wraz z wiekiem człowieka. Rosnący nacisk społeczeństwa na dostarczanie „kapsułki młodości” spowodowało, że rozwinęła się nowa generacja suplementów diety – nutrikosmetyki, które szturmem zdobyły polski rynek. Nutrikosmetyki co to jest?

Dzisiaj kilka słów o tym, jak działają i czy warto wydawać na nie pieniądze…

Nowy trend – nutrikosmetyki.
Nutrikosmetyki co to jest?

Do chwili obecnej na rynek polski wprowadzono wiele preparatów zawierających substancje aktywne o udowodnionej skuteczności przy terapii miejscowej, czy prozdrowotnym działaniu ogólnoustrojowym. Na ten moment nutrikosmetyki to nowy trend w pielęgnacji skóry, który zrewolucjonizował branżę kosmetyczną. Obrót ze sprzedaży nutrikosmetyków na świecie wynosi obecnie 1,5 mln dolarów, przy czym jest większy w Unii Europejskiej niż w innych krajach, jak Japonia czy USA.

Pojawienie się na rynku nutrikosmetyków było logiczną konsekwencją połączenia wzrostu zainteresowania urodą i braku suplementów doustnych o kosmetycznym profilu działania. Rynek nutrikosmetyki dynamicznie rozwija się w Europie Zachodniej, zwłaszcza we Francji, Niemczech i we Włoszech. Według danych pochodzących z raportu Euromonitor International, rynek Nutrikosmetyki w Japonii i Chinach – stanowi odpowiednio 18% i 13% sprzedaży suplementów diety.

Czym są nutrikosmetyki? Nutrikosmetyki co to?

Nutrikosmetyki są środkami spożywczymi, zawierającymi takie składniki żywności, które wpływają na wygląd skóry, włosów czy paznokci. Odznaczają się działaniem pielęgnacyjno-leczniczym, przy czym są podawane miejscowo. Nutraceutyki zaś są podawane doustnie, ale ich działanie polega na efekcie prozdrowotnym.

Występują głównie w postaci zarezerwowanej dla leków (tabletki, kapsułki, saszetki). Suplementy diety mają różnorodne działanie na naszą urodę więc zawierają w sobie cały wachlarz składników odżywczych. Spośród witamin najczęściej stosuje się: witaminę E, karotenoidy (prowitamina A), witaminę C oraz witaminy z grupy B.

Najpopularniejsze biopierwiastki to krzem, cynk i selen. Mnogość substancji zawartych w nutrikosmetykach nasuwa pytanie, czy tego typu preparaty w ogóle działają na skórę?

Co nutrikosmetyki mają wspólnego z pielęgnacją skóry?

Rynek kosmetyczny to sektor, który w ostatnim czasie rozwija się bardzo dynamicznie. Wzrasta wciąż zainteresowanie kosmoceutykami w kontekście rozwoju wiedzy na temat procesów fizjologicznych i patologicznych toczących się w obrębie skóry i jej przydatków oraz potrzeby dostarczania skórze składników biologicznie czynnych „od wewnątrz”.

Do najważniejszych grup nutrikosmetyków należą preparaty:
  • opóźniające procesy starzenia,
  • modulujące koloryty skóry,
  • antycellulitowe,
  • poprawiające kondycję skóry, włosów i paznokci.

Tradycyjne kosmetyki, mimo coraz to nowych sposobów przenoszenia substancji odżywczych w głąb skóry, w ograniczonym stopniu docierają do skóry właściwej, czyli tam, gdzie powstają zmarszczki. Poza tym witaminy dostarczane przez krem, przy dużym ich niedoborze w organizmie mogą zostać „zassane” powierzchniowymi naczyniami krwionośnymi w głąb ciała, do innych potrzebujących tkanek.

Teoria starzenia się skóry

Jedna z teorii starzenia się skóry – teoria mitochondrialnej śmierci komórek – stwierdza, że z wiekiem maleje liczba oraz aktywność mitochondriów. Wiąże się to ze zmniejszeniem wytwarzania adenozynotrifosforanu (ATP) i upośledzeniem zdolności odnawiającej komórek (1). Koenzym Q10 znajduje się w każdej żywej komórce organizmu i jest częścią mitochondrialnego łańcucha oddechowego.

Działa, jako czynnik przenoszący wolne elektrony kompleksu I i kompleksu II do kompleksu III w procesie oksydacyjnej fosforylacji i syntezy ATP. Ponadto w formie zredukowanej (CoQ10, koenzym Q10, ubichinol) wykazuje silny potencjał przeciwutleniający i hamuje utlenianie lipidów oraz białek, chroniąc wewnętrzną błonę mitochondrialną i DNA przed stresem oksydacyjnym, opóźniając w ten sposób procesy starzenia się organizmu (1).

Nutrikosmetyki kontra zmarszczki

Skóra jest swego rodzaju mostem wiążącym środowisko zewnętrzne z homeostazą wewnątrz organizmu. W badaniach klinicznych wykazano, że suplementacja estrogenami zmniejsza efekty starzenia wewnątrz pochodnego. Oddziałuje na grubość skóry i zawartość w niej kolagenu oraz wpływając na jej stan nawilżenia, powstawanie zmarszczek oraz regulację pigmentacji skóry.

Nutrikosmetyki redukują zmarszczki dzięki wyposażeniu ich w substancje, takie jak: przeciwutleniacze, witaminy, minerały, wyciągi z roślin, które neutralizują wolne rodniki i wzmacniają włókna kolagenowe skóry, odpowiadające za jej gładkość i elastyczność.

Wyniki badań naukowców z Bangkoku

Przetoczony fragment artykułu z archiwum Colway „Odpowiednia suplementacja prowadzi do spłycenia zmarszczek”. 2017. „Chcemy pokazać Czytelnikom wnioski z badania naukowców z Uniwersytetu w Bangkoku. Są to nader cenne badania, gdyż przeprowadzone przez uczelnię państwową, nie sponsorowane i nie wskazujące na żadne konkretne produkty. Ich celem było ewentualne potwierdzenie przeciwzmarszczkowego tylko działania doustnych suplementów diety.

Preparatów zawierających antyoksydanty, aminokwasy, minerały i witaminy A,C,D i E. W badaniu uczestniczyło 60 kobiet starannie wyselekcjonowanych kobiet w wieku 35-60 lat.

Wszystkie zobowiązały się nie stosować w okresie eksperymentów żadnych preparatów kosmetycznych i nie korzystać z żadnych zabiegów. 30 kobiet zażywało więc pod kontrolą nie nazwane marką kompleksy suplementów diety, natomiast pozostałe 30 kobiet placebo. I tak dwa razy dziennie przez okres 12 tygodni.

Głębokość zmarszczek mierzona była za pomocą urządzeń wykonujących topografię powierzchni skóry i oceniających w sposób ściśle obiektywny ogólny jej stan. Mierzono zarówno głębokość, jak i długość zmarszczek. Określano również poziom wysuszenia skóry za pomocą folii zbierającej sebum. Identycznie, jak ocenia się wpływ na skórę kosmetyków. Głębokość zmarszczek mierzono w 4, 8 oraz 12 tygodniu doświadczenia.

Różnice w poprawie wyglądu skóry zostały określone statystycznie na podstawie testu „t”, natomiast satysfakcję ochotniczek zmierzono poprzez test chi-kwadrat.

 

W 12 tygodniu badania głębokość zmarszczek w grupie stosującej suplementy diety uległa zmniejszeniu o 21,2%, natomiast w grupie kontrolnej

 
 

To kolejny dowód naukowy wskazujący na celowość suplementowania się antyoksydantami, aminokwasami, minerałami oraz witaminami z A, C, D i E.”

Publikacje naukowe

Przegląd piśmiennictwa wskazuje, że spożywanie produktów bogatych w substancje przeciwutleniające wpływa na jakość skóry. Ponadto chroni ją przed uszkodzeniem spowodowanym promieniowaniem ultrafioletowym. Interesujące badania dotyczą suplementacji diety preparatami zawierającymi kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Okazuje się, że poprawiają jakość skóry oraz hamują jej starzenie się poprzez ochronę przed promieniowaniem UV. Wykazano także, że niektóre probiotyki mogą być pomocne w terapii AZS.

WNIOSKI – nutrikosmetyki co to jest?

W obecnych czasach mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwem. Wzrost długości życia wymusza na producentach tworzenie linii produktów skierowanych do tej grupy wiekowej. Osoby w wieku 60 lat i starsze chcą zachować energię i młody wygląd. Panujący kult młodości powoduje, że już ludzie 30-letni chcą za wszelką cenę zahamować starzenie się organizmu.

Objawia się ono między innymi suchością skóry, zmarszczkami oraz zanikiem kolagenu. Suplementy diety są produktami, które uzupełniają dietę w witaminy, biopierwiastki oraz inne związki biologicznie aktywne. Nutrikosmetyki zawierają natomiast takie związki witaminowe, mineralne i biologicznie aktywne, które wpływają korzystnie na wygląd skóry, paznokci oraz włosów.

Źródło:

  1. Berneburg M, Gremmel T, Kurten V I wsp. Creatine supplementation normalizes mutagenesis of mitochondrial DNA as well functional consequences. J Invest Dermatol 2005; 125:220-5.
  2. Przetoczony fragment artykułu z archiwum Colway „Odpowiednia suplementacja prowadzi do spłycenia zmarszczek”, 2017r.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top