Przyczyny powstawania zmarszczek

Można wyliczyć dziesiątki przyczyn powstawania zmarszczek, innych niż degradacja kolagenu w skórze. Ale tak naprawdę, pomijając ekstremalne uwarunkowania środowiskowe – ta pierwsza jest najistotniejsza.

Jeżeli w naszej skórze i w tkance łącznej regularnie nie pojawiają się właściwe substancje odżywcze, to fibroblasty starzeją się, zaczynają chorować i wreszcie umierają.

W tkance podskórnej zaczynają gromadzić się „śmieci” białkowe i przepracowany cholesterol, co tworzy uszczelnienia coraz bardziej się rozrastające. I to właśnie są pierwsze zmarszczki typu starczego. Aby się ich, jak najdłużej ustrzec, należy: unikać promieniowania UV i wyrzec się wszystkiego, co ułatwia zadanie wolnym rodnikom. Tytoniu, stresu, przebywania na wietrze, ”pustego” jedzenia, stanów nadmiernego eksploatowania organizmu.

Opalenizna może jest i modna, ale i zabójcza dla skóry. Każdy może obejrzeć wnętrze dłoni lub spodnią część stopy. Te partie ciała nie są specjalnie bardziej pomarszczone u ludzi 70-cio letnich niż u 40-letnich. Dlaczego? Bo wolne rodniki mają znacznie mniej szans w tych miejscach, gdzie ma miejsce ”regularny peeling” i gdzie nie dociera promieniowanie słoneczne.

Człowiek jest jedyną istotą żyjącą na tej planecie, która za kryterium piękności, czy może: atrakcyjności – często uważa gładkość twarzy.

Skoro jednak tak już jest, to powinniśmy tak mocno zabiegać o gładkość lica, jak mocno pragniemy takim je posiadać. Tymczasem ludzie zaczynają przejawiać dziwne zwyczaje jedzenia ”pustych” produktów żywnościowych, jak np. ciastka z kremem, pizza, frytki lub też jedzenie zakonserwowane w opakowaniu.

Jeżeli zaprowadziliśmy w naszym organizmie fatalną gospodarkę aminokwasową, a zamiast antyoksydantów proponujemy mu używki, nie ma co się temu dziwić, że w lustrze po kolejnej szalonej nocy, spędzonej w warunkach deficytu tlenu – widzimy w lustrze to, co widzimy..

Uwarunkowania dietetyczne wyglądu skóry są powszechnie znane. Prasa kolorowa i inne publikatory są na tyle zasypane wielkością „diet młodości”, czy „sałatek piękna”, że nie ma potrzeby pisania, jak należy układać jadłospis, by zachować młodą cerę bez zmarszczek.


Wspomnę natomiast o rzeczach mniej znanych, ale bardzo ważnych..

Mniej więcej, do 40-ego roku życia można wpłynąć na wygląd skóry poprzez dobór pożywienia i suplementów diety w stopniu znacznie większym, niż wiele osób sądzi.

Przykładowo – uszczelnień bruzd podskórnych (od których zaczynają się zmarszczki) dokonują bardzo efektywnie proteazy: enzymy rozszczepiające białka. Chcąc wykorzystać ten mechanizm musimy spożywać duże ilości bromeliny (mnóstwo jest jej w ananasach). Bromelina ma też właściwości przeciwzapalne, usuwa fibrynowe zatory w żyłach, przeszkadzające w krążeniu krwi. Pomaga przy wrzodach i żylakach.

Bromelina jest również pomocna przy budowie białek kolagenowych. Dostarcza ustrojowi aminokwasów proliny i glicyny, wchłanianych bezpośrednio do tkanki łącznej. Jest szczególnie cenna dla osób z niedoczynnością trzustki lub niedokwasotą żołądka.

Dla odbudowania elastyczności skóry potrzebne są duże ilości witaminy C i mikroelementów cynku. Te składniki warunkują procesy kolagenogenezy, a kwas askorbinowy dodatkowo dba o naczynka krwionośne twarzy, których kondycja ułatwia transport do komórek skóry innych substancji aktywnych, również aplikowanych naskórnie.

W zdrowym organizmie dorosłego człowieka występuje rezerwa ok. 18 gram cynku. Znamienne jest, że u ludzi ze skórą zwiotczałą i postarzałą, rezerwy te wynoszą zaledwie 0,7 grama…


Pamiętaj, że do niwelowania, spłycania zmarszczek stosujemy Kolagen NATURALNY Platinum(Chcesz przeczytać więcej? Kliknij!)

>> Masz jakąś uwagę, którą chcesz się ze mną podzielić?
>> Kliknij poniżej i napisz.
>> Jak zwykle.. pytania i komentarze mile widziane!

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.

1 Komentarz

  • Grażka
    Posted 0 0 0Polubienia

    Do twarzy używam krem i zakupiony kolagen platinum, jestem bardzo zadowolona z efektów. Pozdrawiam

Comments are closed.