Jak zregenerować wątrobę?

Jak zregenerować wątrobę?Czy wątroba się regeneruje? Tak. Jej komórki potrafią szybko się regenerować, ale trzeba im w tym pomóc.. Choć wątroba nie boli, bo jest nieunerwiona, to jednak choruje, gdy o nią nie dbasz. Jak zregenerować wątrobę? Podpowiem, jak się o nią troszczyć.

Wątroba oczyszcza organizm z toksyn. Służy też, jako magazyn rozpuszczalnych w tłuszczu witamin – A, D i K oraz żelaza. Nie poradzi sobie jednak z tymi zadaniami, jeśli będzie przeciążana złą dietą, alkoholem lub lekami.

Regeneracja wątroby po alkoholu

Uważaj na alkohol i wcale nie mam na myśli nałogowego picia. Szczególną ostrożność powinniśmy zachować my – kobiety – ponieważ, nasza wątroba ma 5-krotnie mniejszą odporność na napoje z procentami niż męska.

Oznacza to, że po mniejszej ilości alkoholu szumi nam w głowie i szybciej się od niego uzależniamy. Bardziej cierpi też nasza wątroba, bo to głównie ona musi uporać się z usunięciem z organizmu wypitego trunku. Niestety, nie ma bezpiecznej dawki alkoholu, aby nie szkodzić zdrowiu. Sięgaj po niego tylko okazjonalnie. Codzienne picie nawet niewielkich ilości obciąża wątrobę.

Jak zregenerować wątrobę? Dieta na regeneracje wątroby

Obfite i tłuste posiłki są niezdrowe dla wątroby.
Mogą doprowadzić do otyłości i niealkoholowego stłuszczenia tego organu. Jest to groźna choroba, prowadząca do marskości. Na szczęście we wczesnym stadium odwracalna. Niebezpieczne jest jednak nie tylko przejadanie się, ale i drakońskie diety, czy głodówki.

One również mogą przyczynić się do stłuszczenia.
Odchudzanie należy więc przeprowadzić z głową. Najbezpieczniejsze jest chudnięcie do kilograma tygodniowo. Trzeba na stałe zmienić sposób odżywiania i nie wracać już do starych nawyków.

Wyeliminuj z diety ciężkostrawne dania, tłuste i smażone.
Wieprzowinę zamień na chudy drób (pieczony, gotowany albo duszony). Jedz mniej , ale częściej (5-6 posiłków dziennie).

Jeszcze jak zregenerować wątrobę? Co można zrobić?

Do każdego dania dodawaj warzywa.
Zawarte w nich witaminy i minerały pomagają pozbyć się toksyn oraz wspierają regenerację wątroby. Wybieraj te z dużą zawartością glutationu, który rozkłada toksyny i oczyszcza organizm z metali ciężkich. Znajdziesz go min. w awokado, szpinaku, brokułach, cebuli.

Między posiłkami sięgnij po owoce.
Dużo składników oczyszczających układ pokarmowy mają jabłka, grejpfruty, pomarańcze oraz kiwi.

Niebezpieczne są też leki.
Zanim sięgniesz po lek przeciwbólowy (np. paracetamol), wypróbuj inne metody; np. migrenę złagodzi zimny okład. Napięciowy ból głowy – odprężająca kąpiel, ćwiczenia, a nawet spacer. A bóle stawów – okład z gorącej soli.

Jak zregenerować wątrobę?Niezbędny ruch

Regularna aktywność fizyczna ma ogromna znaczenie dla zdrowia wątroby. Zmniejsza ryzyko niealkoholowego stłuszczenia. Poprawia przemianę materii i pomaga pozbyć się nadwagi. Ćwiczenia, w połączeniu z niskokaloryczną, zdrową dietą, zapobiegają odkładaniu się tłuszczu w wątrobie.

Co na regenerację wątroby?

Wspomóż ją ziołami. Wiele z nich poprawia pracę wątroby i reguluje trawienie, zwiększając produkcję żółci.

  • Ostropest plamisty
    Zawiera sylimarynę, która podnosi poziom odtruwającego wątrobę glutationu i zapobiega jego utracie. Zmiel owoce ostropestu w młynku do kawy i posypuj nimi potrawy (kanapki, sałatki).
  • Mniszek
    Utrudnia gromadzenie się tłuszczu w wątrobie i zwiększa przepływ żółci. Pij odwar z korzeni (2 szklanki dziennie).
  • Karczoch
    Zawiera cynarynę, która działa żółciopędnie i obniża poziom cholesterolu we krwi. Usprawnia pracę wątroby i ułatwia trawienie. Możesz zażywać wyciągi z tej rośliny lub przyrządzać napar.

Wątroba pod kontrolą

Kiedy przeprowadzać badania? Wątroba nie od razu daje odczuć, że dzieje się z nią coś złego. Dlatego raz w orku warto ją zbadać. Dzięki temu dowiesz się, w jakim jest stanie i w razie problemów będziesz mogła szybko podjąć leczenie. Podstawowym wskaźnikiem świadczący o kondycji tego organu są tzw. próby wątrobowe.

Pozwalają na wykrycie stanów zapalnych wywołanych przez wirusy typu B i C, stłuszczenia lekami. Próby wątrobowe wykonuje się z krwi żylnej. Na badanie należy iść na czczo (nie jeść co najmniej 12 godzin przed pobraniem krwi).

Dane o kondycji wątroby można również uzyskać dzięki USG. Badanie to umożliwia wykrycie stłuszczenia wątroby, zwłóknienia jej miąższu, ostrego stanu zapalnego, marskości oraz nowotworów.

Aby wyniki były dokładniejsze, najlepiej wykonać USG na czczo (nic nie jeść i nie pić przynajmniej przez 6-8 godzin).

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.