Ciągłe zmęczenie. Skąd się bierze?

Ciągłe zmęczenieCiągłe zmęczenie. Skąd się bierze i jak je leczyć? Gdy trwa od wielu tygodni, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. O tej porze roku gorsze samopoczucie łatwo uznać za wiosenne przesilenie. Senność, osłabienie, zły nastrój, ból głowy i mięśni – to jego najczęstsze objawy.

Zwykle mijają, gdy organizm oswoi się z nowymi realiami – zaczniesz częściej wychodzić na świeże powietrze, ruszać się, jeść więcej warzyw i owoców. Sytuacja się komplikuje, gdy wiosna w pełni, a Ty nadal nie masz siły..

Ciągłe zmęczenie

UWAGA na wątrobę

Przewlekle, ciągłe zmęczenie jest jednym z pierwszych objawów – problemów z tym narządem. Może się pojawić, gdy wątrobie szkodzą leki (np. z paracetamolem, antybiotyki), toksyny w pożywieniu (np. pleśń), jest regularnie zatruwana alkoholem lub została zaatakowana przez wirusy (zwłaszcza powodujące WZW typu C).

Dodatkowe objawy mogące wskazywać na chorą wątrobę to:

  • senność w ciągu dnia,
  • zaburzenia koncentracji,
  • niestrawność,
  • wzdęcia,
  • nudności,
  • wymioty,
  • jadłowstręt
  • bóle w okolicy prawego podżebrza,
  • swędzenie skóry (nasilające się w nocy),
  • zwiększony obwód brzucha.
    Ale uwaga! Wcale nie musisz mieć zażółconej skóry ani oczu.

Lekarz rodzinny przeprowadzi z Tobą wywiad, pytając m.in. o dietę, spożywanie alkoholu, stosowanie leków. W razie potrzeby skieruje Cię na badanie krwi, sprawdzające poziom enzymów wątrobowych ASPAT i ALAT, a także zastój żółci (tzw. fosfatazę alkaliczną ALP i gamma-glutamylotransferazę GGTP) oraz zdolność wątroby do syntezy białek (test pod kątem albumin i czynników krzepnięcia).

Jeżeli wyniki potwierdzą nie najlepszy stan wątroby, lekarz zaleci odpowiednią do przyczyn terapię – dietę oszczędzającą, specjalistyczne leki.

Zespół zmęczenia może być skutkiem przebytej infekcji, np. gdy nie „wyleżysz” przeziębienia.

Ciągłe zmęczenieCiągłe zmęczenie. WINA jedzenia

Przy nietolerancji pokarmowej cząsteczki występujące w pożywieniu (np. białek, których źródłem jest mleko i jajka) łączą się z występującymi w organizmie przeciwciałami.

Te szkodliwe duety osiągają najwyższe stężenie po 24-48 godzinach od posiłku. To wtedy najbardziej dają o sobie znać związane z nietolerancją dolegliwości. Ale utrzymują się nawet przez 4 dni.

Poza zmęczeniem są to: mdłości, odbijanie, wzdęcia, biegunki, zaparcie, bóle mięśni kości, stawów, suchość i świąt skóry, trądzik, kaszel, duszności. Do tego dochodzi migrena, trudności z zasypianiem, stany lękowe, a nawet depresyjne.

Aby zorientować się, czy zawinił pokarm, prowadzić należy dziennik. Zapisuj w nim, co kiedy i jak jesz, pijesz, oraz jak się wówczas czujesz.

Jeśli zauważysz jakąś niekorzystną prawidłowość (że np. po zjedzeniu nabiału masz wysypkę), lekarz POZ skieruje Cię do alergologa.

PROBLEM z tarczycą

Ciągłe zmęczenie jest jednym z głównych objawów zbyt wolnej pracy tarczycy. Organizmowi brakuje paliwa (bo tarczyca nie dba o to, by dotarły do niego składniki odżywcze z pożywienia).

Inne objawy zdradzające nieprawidłową pracę tego gruczołu to: marznięcie, zaparcia, przybieranie na wadze, blada, sucha skóra, suche włosy, niskie ciśnienie oraz obniżenie nastroju.

Lekarz rodzinny może zlecić Ci m.in. zbadanie stężenia hormonów TSH, FT3, FT4 we krwi. Gdy będą nieprawidłowe, skieruje Cię do endokrynologa. Niedoczynność tarczycy leczy się, ale o tym dowiesz się od lekarza specjalisty.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.