Jak odzyskać węch po koronawirusie?

jak odzyskać węch po koronawirusieJak odzyskać węch po koronawirusie? Jak przywrócić smak i węch po koronawirusie? Dlaczego nie odzyskuję węchu po przechorowaniu COVID-19? Oto najczęściej pojawiające się ostatnio pytania.

Ostatnio pisałam „Jak odzyskać zdrowie po COVID-19”, artykuł przeczytasz tutaj: www.adelia.com.pl/jak-odzyskac-zdrowie-po-covid-19/

Moja przyjaciółka została skierowana do poradni neurologicznej z powodu utraty węchu i smaku. Kilka tygodni wcześniej przebyła zakażenie wirusem SARS CoV 2. Choroba przebiegała u niej łagodnie, ale pierwszym jej objawem była właśnie utrata węchu i smaku. Niestety, mimo upływu czasu, te objawy nie ustąpiły. Ewa mówiła też, że miała niewielkie problemy z koncentracją, poza tym nie skarżyła się na inne dolegliwości.

W jej badaniu neurologicznym nie stwierdzono odchyleń. Zlecono jej badanie – rezonans magnetyczny mózgu. Nie opisano w nim istotnych nieprawidłowości. Wyjaśniono jej, że utrata węchu u smaku musi wiązać się z uszkodzeniem ośrodkowego układu nerwowego.

..

Jak odzyskać węch po koronawirusie?

Zaburzenia węchu

Dzielimy je na ilościowe i jakościowe te pierwsze to:
  • hiposmia, czyli osłabienie węchu,
  • anosmia, czyli całkowita utrata węchu,
  • hiperosmia, czyli nadmierne odczuwanie zapachów.
Do zaburzeń jakościowych należą:
  • parosmia, czyli osłabienie węchu,
  • fantosmia – halucynacje węchowe,
  • pseudosmia, czyli błędne odczuwanie zapachów,
  • agnosmia – utrata umiejętności rozpoznawania zapachów,
  • kokosmia – nieprzyjemne doznania węchowe.

Przyczyny

Zaburzenia węchu mogą wynikać z uszkodzenia:
  • nabłonka węchowego w nosie,
  • neuronów węchowych,
  • drogi węchowej,
  • ośrodka węchu w mózgu.

jak odzyskać węch po koronawirusieZmysł smaku jest w dużym stopniu powiązany ze zmysłem węchu. Za odczuwanie podstawowych smaków odpowiadają kubki smakowe zlokalizowane na języku. Pozwalają one odczuwać 4 główne smaki: słodki, słony, gorzki i kwaśny. Piąty z nich, zwany umami, to smak wyodrębniony ze smaku słonego, odpowiedzialny za odczuwanie smaku glutaminianu.

Zaburzenia węchu i smaku dotyczą od 30 do 70 proc. zakażonych SARS Covid-2 (jest to uzależnione od wariantu wirusa).

Różne są także rodzaje tych zaburzeń. Może to być:

  • całkowita utrata tych zmysłów,
  • ich osłabienie,
  • zmienione lub nadmierne odczuwanie.

Podłoże dolegliwości nie jest do końca poznane. Wiadomo jednak, że jest inne niż w przypadku podobnych zaburzeń występujących w infekcji górnych dróg oddechowych spowodowanych, np. wirusem grypy (te bowiem są skutkiem przekrwienia błony śluzowej nosa).

Istnieje kilka teorii, które wyjaśniają zaburzenia węchu i smaku w przypadku COVID-19

Jedna zakłada uszkodzenia zakończeń nerwowych komórek węchowych w nosie. Miałoby to być związane z tym, że nabłonek węchowy to miejsce, do którego wirus łatwiej niż gdzie indziej przyczepia się w początkowej fazie infekcji.

Według innej teorii infekcja SARS CoV 2 powoduje zmianę w składzie wydzieliny dróg oddechowych, w tym wydzieliny nosa, co powoduje gorsze odczuwanie zapachu i smaku. Duże znaczenie mają ponadto stres i czynniki psychologiczne.

jak odzyskać węch po koronawirusieLeczenie

Zaburzenia węchu powinny ustąpić w ciągu 2 tygodni. Jesli tak się nie stało, zastosuj trening węchowy:
  • polega on na wąchaniu 2 razy dziennie przez 20 sekund zestawu substancji zapachowych przez okres co najmniej 3 miesięcy,
  • zapachy stosowane w takim treningu to róża, goździk, eukaliptus, cytryna; możesz też wykorzystać miętę, skórkę pomarańczową, gałkę muszkatołową, mieloną kawę, wanilię czy kokos.
Z kolei w przypadku utraty samu polecam:
  • spożywanie potraw intensywnych w smaku,
  • spożywaj pokarmy bogate w witaminy A i B2 oraz cynk (uważa się, że ich niedobór przyczynia się do utraty zmysłu smaku). Dlatego jedz marchew, pomidory, czarne porzeczki, truskawki i kasze.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top