Aktywność fizyczna dziecka

Aktywność fizyczna dzieckaMasz chodzący wulkan energii w domu? A jak aktywność fizyczna dziecka, uregulowana?

Czy zastanawiasz się czasem jak to jest, że dzieci mają tyle energii? Czy potajemnie piją sok z „gumijagód”? Potrafią skakać, psocić i rozrabiać przez cały dzień, a i czasem wieczorami nie sposób położyć ich spać…?

Dlatego warto ukierunkować ich temperament na właściwe tory, a sport jest na to doskonałym sposobem.

Plusy są dwa – dziecko na-kierunkuje swoją energię na konkretną aktywność fizyczną, a rodzic zyska chwilę odpoczynku po pracy. Wiem, coś o tym 🙂

Sport to zdrowie – Aktywność fizyczna dziecka

Przy zwiększającej się popularności telefonów komórkowych i komputerów, które zachęcają do wpatrywania się w nie godzinami, pojawia się problem siedzącego trybu życia oraz bolączka wielu rodziców – otyłość dziecka.

Może ona prowadzić do wielu nieprawidłowości w funkcjonowaniu małego organizmu, ale też przyczynić się do różnych chorób w wieku starszym. Dlatego tak ważne jest pokazywanie zalet uprawiania sportu już od najmłodszych lat!

Wzmocnienie kości, poprawa wydolności, dotlenienie organizmu, utrzymanie prawidłowej wagi ciała to tylko kilka z wielu korzyści, które odczuje ciało. Chcesz, by Twoja pociecha bezpiecznie biegała i skakała, zadbaj o to, by miała na nogach wygodne, lekkie i nieobciążające stopy obuwie.

Aktywność fizyczna dzieckaAktywność fizyczna dziecka – Lepsza koncentracja, łatwiejsza nauka

Sport nie tylko wpływa na ciało, ale i na umysł. Udowodniono, że aktywność fizyczna sprzyja lepszemu zapamiętywaniu informacji i zwiększeniu koncentracji, a tym samym polepszeniu ocen w nauce. Poza tym, dziecko, które regularnie chodzi na treningi i musi pogodzić różne zajęcia, uczy się wytrwałości oraz lepszej organizacji pracy. Rezolutne i coraz bardziej samodzielne dziecko to prawdziwa chluba Rodziców!

Znajomi „w realu”

Sport jest świetnym sposobem na poznawanie innych dzieci i umacnianie więzi z tymi już poznanymi. Wspólne zainteresowanie ułatwi kontakt, co może sprawić, że rozwiną się przyjaźnie na całe życie! Ponadto, przebywanie wśród rówieśników uczy pracy w grupie i podnosi pewność siebie, co na pewno zaprocentuje w przyszłości. Ania za młodu chętnie podawała piłkę koleżance z drużyny, a dorosła Anna z przyjemnością współpracuje z kolegami z biura.

Fair play

Podłożenie koledze nogi, kiedy to on zawsze dobiega pierwszy do huśtawki, kusi… ale wtedy w małej główce pojawia się myśl o zasadzie fair play, o której mówili Rodzice i trener. Sportowcy nie podkładają innym nóg, oni ciężko pracują na swój sukces, a nawet czasem pomagają innym zawodnikom.

Sport ułatwia dziecku zrozumieć zasady zdrowej rywalizacji, która jest bardzo ważna w początkowym etapie życia małego człowieka. Dzięki niej maluch poczuje smak porażki, ale i zwycięstwa oraz wyrobi w sobie umiejętność radzenia sobie z problemami w przyszłości.

Czy wiesz, że…

Wartością rodzinnej aktywności ruchowej są nie tylko efekty zdrowotne, czy w przypadku rekreacji plenerowej kontakt z naturą, lecz przede wszystkim dobre samopoczucie psychofizyczne rodziców wynikające z satysfakcji i spędzania czasu wolnego w gronie rodzinnym.

Aktywność fizyczna dzieckaAktywność fizyczna dziecka – Wzór do naśladowania

Priorytetem w spędzaniu czasu powinny być kreatywne zabawy i ruch na świeżym powietrzu. Zabawy są bardzo istotne dla dzieci, mają zasadnicze znaczenie dla budowania więzi z rodzicami oraz rozwoju poznawczego, fizycznego, społecznego i emocjonalnego. Nie można jednak zapominać o sobie i o dawaniu dobrego przykładu. Bardzo istotne są zachowania rodziny, dziecko uczy się przez naśladowanie i eksperci jasno wskazują: aktywni rodzice – to bardziej aktywne dzieci.

Aktywność ruchowa: jak dużo potrzebuje jej dziecko?

Aktywność ruchowa dziecka została nawet gruntownie zbadana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Według jej ustaleń, osoby w wieku od 5 do 17 lat potrzebują następującej „dawki” ćwiczeń:

60 minut dziennie – ćwiczenia muszą być jednak różnorodne, a i wysiłek, który podczas nich się wykonuje, powinien mieć różną intensywność
5 razy w tygodniu dziecko powinno wykonywać przez 30 minut intensywne ćwiczenia, podczas których się zmęczy
3 razy w tygodniu najmłodsi powinni wykonywać 15-minutowe ćwiczenia wzmacniające mięśnie i poprawiające gibkość

– Należy pamiętać, że dla dzieci perspektywa zdrowia i choroby jest odległa i niezrozumiała. Dlatego też rolą rodziców i opiekunów jest kształtowanie zachowań związanych z aktywnością fizyczną. Ich postawa i zaangażowanie w dbałość o aktywny styl życia w dużej mierze wpływa na to, jak dzieci będą postrzegały sport – zaznacza Marek Jankowski, dr nauk o zdrowiu, ekspert Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka.

Aktywność ruchowa: dla dzieci to przede wszystkim zabawa

– Aby wysiłek fizyczny przyniósł dziecku korzyści, wcale nie musi być monotonny i wyczerpujący. Wręcz przeciwnie – powinien być ubrany w atrakcyjną dla dzieci formę, a aktywność ruchowa powinna być zabawą. Tylko w ten sposób ruch może być radosnym i efektywnym procesem, wspierającym prawidłowy rozwój maluchów – mówi ekspert z Rodzinnego Centrum Rozrywki Loopy’s World, psycholog Agata Jakób.

Dlatego warto wybierać ćwiczenia, które dla dziecka będą właśnie zabawą i świetną atrakcją. Do których nie będą czuły się zmuszane, a wręcz przeciwnie – będą je wykonywać spontanicznie, a dziecko będzie musiało wykazać się podczas aktywności ruchowej również pomysłowością, spostrzegawczością czy refleksem. Świetnie sprawdzają się gry, w które dziecko angażuje również emocje, podczas których przeżywa niemało przygód.

Aktywność fizyczna dzieckaRuch sprzyja rozwojowi umysłowemu oraz kształtowaniu woli i charakteru

Ruch trenuje nie tylko mięśnie, lecz również umysł i psychikę. Dostarcza doświadczeń przestrzeni, czasu, schematu własnego ciała, koordynacji wzrokowo-ruchowej, wyostrza zmysł wzroku i słuchu. Dzieci w ruchu poznają nowe przestrzenie i jej granice, nie tylko w rozumieniu otoczenia fizycznego, lecz także społecznego.

Zespołowe gry i zabawy ruchowe uczą umiejętności społecznych: współdziałania w grupie, zdrowego współzawodnictwa, umiejętności radzenia sobie z sukcesem i porażką, rozwiązywania konfliktów, dokonywania wyboru i krytycznego patrzenia na siebie, podporządkowania celów jednostki celom grupy. Ruch w sferze społeczno-wychowawczej kształtuje życzliwy stosunek do ludzi, przyczynia się do wzrostu zainteresowań oraz uczy konsekwencji w osiąganiu celów.

Podsumowanie – Aktywność fizyczna dziecka

Systematyczna aktywność ruchowa jest jednym z ważniejszych czynników pozwalającym zadbać o zdrowie. Rodzina pełni ogromną rolę w nauczeniu dzieci, jak być i pozostać aktywnym. Oznacza to, że osoby, które już w dzieciństwie aktywnie spędzały czas wolny, najprawdopodobniej będą brały czynny udział w rekreacji w okresie dorosłym. Kształtowanie nawyku systematycznej aktywności fizycznej i zaszczepienie w dziecku zamiłowania do ruchu będzie więc procentować w całym jego późniejszym życiu.

„Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu.”-Wojciech Oczko-

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top