Aktywność fizyczna dziecka

Aktywność fizyczna dzieckaMasz chodzący wulkan energii w domu? A jak aktywność fizyczna dziecka, uregulowana?

Czy zastanawiasz się czasem jak to jest, że dzieci mają tyle energii? Czy potajemnie piją sok z „gumijagód”? Potrafią skakać, psocić i rozrabiać przez cały dzień, a i czasem wieczorami nie sposób położyć ich spać…?

Dlatego warto ukierunkować ich temperament na właściwe tory, a sport jest na to doskonałym sposobem.

Plusy są dwa – dziecko na-kierunkuje swoją energię na konkretną aktywność fizyczną, a rodzic zyska chwilę odpoczynku po pracy. Wiem, coś o tym 🙂

Sport to zdrowie – Aktywność fizyczna dziecka

Przy zwiększającej się popularności telefonów komórkowych i komputerów, które zachęcają do wpatrywania się w nie godzinami, pojawia się problem siedzącego trybu życia oraz bolączka wielu rodziców – otyłość dziecka.

Może ona prowadzić do wielu nieprawidłowości w funkcjonowaniu małego organizmu, ale też przyczynić się do różnych chorób w wieku starszym. Dlatego tak ważne jest pokazywanie zalet uprawiania sportu już od najmłodszych lat!

Wzmocnienie kości, poprawa wydolności, dotlenienie organizmu, utrzymanie prawidłowej wagi ciała to tylko kilka z wielu korzyści, które odczuje ciało. Chcesz, by Twoja pociecha bezpiecznie biegała i skakała, zadbaj o to, by miała na nogach wygodne, lekkie i nieobciążające stopy obuwie.

Aktywność fizyczna dzieckaAktywność fizyczna dziecka – Lepsza koncentracja, łatwiejsza nauka

Sport nie tylko wpływa na ciało, ale i na umysł. Udowodniono, że aktywność fizyczna sprzyja lepszemu zapamiętywaniu informacji i zwiększeniu koncentracji, a tym samym polepszeniu ocen w nauce. Poza tym, dziecko, które regularnie chodzi na treningi i musi pogodzić różne zajęcia, uczy się wytrwałości oraz lepszej organizacji pracy. Rezolutne i coraz bardziej samodzielne dziecko to prawdziwa chluba Rodziców!

Znajomi „w realu”

Sport jest świetnym sposobem na poznawanie innych dzieci i umacnianie więzi z tymi już poznanymi. Wspólne zainteresowanie ułatwi kontakt, co może sprawić, że rozwiną się przyjaźnie na całe życie! Ponadto, przebywanie wśród rówieśników uczy pracy w grupie i podnosi pewność siebie, co na pewno zaprocentuje w przyszłości. Ania za młodu chętnie podawała piłkę koleżance z drużyny, a dorosła Anna z przyjemnością współpracuje z kolegami z biura.

Fair play

Podłożenie koledze nogi, kiedy to on zawsze dobiega pierwszy do huśtawki, kusi… ale wtedy w małej główce pojawia się myśl o zasadzie fair play, o której mówili Rodzice i trener. Sportowcy nie podkładają innym nóg, oni ciężko pracują na swój sukces, a nawet czasem pomagają innym zawodnikom.

Sport ułatwia dziecku zrozumieć zasady zdrowej rywalizacji, która jest bardzo ważna w początkowym etapie życia małego człowieka. Dzięki niej maluch poczuje smak porażki, ale i zwycięstwa oraz wyrobi w sobie umiejętność radzenia sobie z problemami w przyszłości.

Czy wiesz, że…

Wartością rodzinnej aktywności ruchowej są nie tylko efekty zdrowotne, czy w przypadku rekreacji plenerowej kontakt z naturą, lecz przede wszystkim dobre samopoczucie psychofizyczne rodziców wynikające z satysfakcji i spędzania czasu wolnego w gronie rodzinnym.

Aktywność fizyczna dzieckaAktywność fizyczna dziecka – Wzór do naśladowania

Priorytetem w spędzaniu czasu powinny być kreatywne zabawy i ruch na świeżym powietrzu. Zabawy są bardzo istotne dla dzieci, mają zasadnicze znaczenie dla budowania więzi z rodzicami oraz rozwoju poznawczego, fizycznego, społecznego i emocjonalnego. Nie można jednak zapominać o sobie i o dawaniu dobrego przykładu. Bardzo istotne są zachowania rodziny, dziecko uczy się przez naśladowanie i eksperci jasno wskazują: aktywni rodzice – to bardziej aktywne dzieci.

Aktywność ruchowa: jak dużo potrzebuje jej dziecko?

Aktywność ruchowa dziecka została nawet gruntownie zbadana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Według jej ustaleń, osoby w wieku od 5 do 17 lat potrzebują następującej „dawki” ćwiczeń:

60 minut dziennie – ćwiczenia muszą być jednak różnorodne, a i wysiłek, który podczas nich się wykonuje, powinien mieć różną intensywność
5 razy w tygodniu dziecko powinno wykonywać przez 30 minut intensywne ćwiczenia, podczas których się zmęczy
3 razy w tygodniu najmłodsi powinni wykonywać 15-minutowe ćwiczenia wzmacniające mięśnie i poprawiające gibkość

– Należy pamiętać, że dla dzieci perspektywa zdrowia i choroby jest odległa i niezrozumiała. Dlatego też rolą rodziców i opiekunów jest kształtowanie zachowań związanych z aktywnością fizyczną. Ich postawa i zaangażowanie w dbałość o aktywny styl życia w dużej mierze wpływa na to, jak dzieci będą postrzegały sport – zaznacza Marek Jankowski, dr nauk o zdrowiu, ekspert Ośrodka Promocji Zdrowia i Sprawności Dziecka.

Aktywność ruchowa: dla dzieci to przede wszystkim zabawa

– Aby wysiłek fizyczny przyniósł dziecku korzyści, wcale nie musi być monotonny i wyczerpujący. Wręcz przeciwnie – powinien być ubrany w atrakcyjną dla dzieci formę, a aktywność ruchowa powinna być zabawą. Tylko w ten sposób ruch może być radosnym i efektywnym procesem, wspierającym prawidłowy rozwój maluchów – mówi ekspert z Rodzinnego Centrum Rozrywki Loopy’s World, psycholog Agata Jakób.

Dlatego warto wybierać ćwiczenia, które dla dziecka będą właśnie zabawą i świetną atrakcją. Do których nie będą czuły się zmuszane, a wręcz przeciwnie – będą je wykonywać spontanicznie, a dziecko będzie musiało wykazać się podczas aktywności ruchowej również pomysłowością, spostrzegawczością czy refleksem. Świetnie sprawdzają się gry, w które dziecko angażuje również emocje, podczas których przeżywa niemało przygód.

Aktywność fizyczna dzieckaRuch sprzyja rozwojowi umysłowemu oraz kształtowaniu woli i charakteru

Ruch trenuje nie tylko mięśnie, lecz również umysł i psychikę. Dostarcza doświadczeń przestrzeni, czasu, schematu własnego ciała, koordynacji wzrokowo-ruchowej, wyostrza zmysł wzroku i słuchu. Dzieci w ruchu poznają nowe przestrzenie i jej granice, nie tylko w rozumieniu otoczenia fizycznego, lecz także społecznego.

Zespołowe gry i zabawy ruchowe uczą umiejętności społecznych: współdziałania w grupie, zdrowego współzawodnictwa, umiejętności radzenia sobie z sukcesem i porażką, rozwiązywania konfliktów, dokonywania wyboru i krytycznego patrzenia na siebie, podporządkowania celów jednostki celom grupy. Ruch w sferze społeczno-wychowawczej kształtuje życzliwy stosunek do ludzi, przyczynia się do wzrostu zainteresowań oraz uczy konsekwencji w osiąganiu celów.

Podsumowanie – Aktywność fizyczna dziecka

Systematyczna aktywność ruchowa jest jednym z ważniejszych czynników pozwalającym zadbać o zdrowie. Rodzina pełni ogromną rolę w nauczeniu dzieci, jak być i pozostać aktywnym. Oznacza to, że osoby, które już w dzieciństwie aktywnie spędzały czas wolny, najprawdopodobniej będą brały czynny udział w rekreacji w okresie dorosłym. Kształtowanie nawyku systematycznej aktywności fizycznej i zaszczepienie w dziecku zamiłowania do ruchu będzie więc procentować w całym jego późniejszym życiu.

„Ruch jest w stanie zastąpić prawie każdy lek, ale wszystkie leki razem wzięte nie zastąpią ruchu.”-Wojciech Oczko-

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.