Bezdech podczas snu u dzieci i dorosłych

Bezdech podczas snu u dzieciBezdech podczas snu u dzieci i dorosłych. Obturacyjny bezdech senny jest coraz częściej występującą dolegliwością. Szacuje się, że może na niego cierpieć nawet ok. 20 proc. dorosłych mężczyzn i blisko 5 proc. kobiet. Choroba dotyczy jednak nie tylko osób dorosłych. Cierpią na nią również dzieci.

Klinicznie istotny bezdech zdiagnozowano u około 4–10 proc. dorosłych mężczyzn i 2–4 proc. kobiet. Szacuje się jednak, że może na niego cierpieć znacznie większa część społeczeństwa. Objawy choroby odczuwa bowiem tylko co piąty chory. Bezdech senny występuje również u dzieci – u wcześniaków, niemowląt oraz kilkulatków.

Jakie są objawy
bezdechu nocnego u dzieci?

Bezdech podczas snu u dzieci. Diagnostyka.

Do najczęstszych objawów bezdechu u dzieci należą m.in. chrapanie, niespokojny sen, oddychanie ustami, trudności z nabraniem powietrza, częsty kaszel, krztuszenie się w nocy i obfite pocenie. Ponadto, rodziców może zaniepokoić także rozdrażnienie dziecka i odczuwany przez nie w ciągu dnia niedobór snu.

Co istotne, chrapanie nie jest najważniejszym kryterium diagnostycznym. Dzieci, które chrapią, niekoniecznie muszą cierpieć na bezdech. Z kolei bezdech senny można zdiagnozować u dziecka, u którego chrapanie nie występuje.

Bezdech u wcześniaka wynika zazwyczaj z niedojrzałości układu nerwowego. Z kolei najczęstszą przyczyną bezdechu u kilkuletnich dzieci są powiększone migdałki podniebienne lub gardłowe.

Na czym polega badanie bezdechu sennego?

W przypadku występowania objawów, pacjenta kieruje się na badanie polisomnograficzne, do poradni laryngologicznej lub do poradni zajmującej się zaburzeniami oddychania w trakcie snu.

Badanie polisomnograficzne przeprowadza się w nocy, podczas snu pacjenta, pod nadzorem. Monitoruje się wówczas parametry fizjologiczne i ocenia się m.in. przepływ powietrza przez jamę ustną i nosową, ruchomość jamy brzusznej i ścian klatki piersiowej oraz ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla.

Bezdech podczas snu u dzieci. Kto leczy bezdech?

W przypadku podejrzenia bezdechu sennego najlepiej jest się udać na konsultację do ośrodka leczenia zaburzeń snu. Diagnostykę zespołu bezdechu prowadzą także ośrodki kliniczne zajmujące się chorobami płuc.

Diagnostyka bezdechu sennego bywa trudna, ponieważ jego objawy – takie jak chrapanie czy nadmierna senność – często są niedostrzegane bądź bagatelizowane. Rozpoznanie choroby dodatkowo komplikuje fakt, że nie każdy chory odczuwa jego objawy, przez co przebieg choroby może pozostać ukryty przez dłuższy czas. Wciąż jednak obturacyjny bezdech senny jest coraz częściej diagnozowany przez lekarzy.

UWAGA!

SŁYSZĄC, ŻE KIEROWCA ZJECHAŁ NAGLE NA PRZECIWLEGŁY PAS JEZDNI I SPOWODOWAŁ ŚMIERTELNY WYPADEK, MYŚLIMY NAJCZĘŚCIEJ, ŻE MIAŁ ZAWAŁ, ALBO WYLEW. TYMCZASEM ZASNĄŁ ZA KIEROWNICĄ. KAŻDY, KTO CIERPI NA NOCNY BEZDECH OBTURACYJNY, JEST POTENCJALNYM SPRAWCĄ WYPADKU, W KTÓRYM MOŻE ZABIĆ SIEBIE, ALBO KOGOŚ. CHOĆ NIE KAŻDY, KTO CHRAPIE MA BEZDECH, TO NIE MA BEZDECHU BEZ CHRAPANIA. DLATEGO KAŻDY, KTO CHRAPIE POWINIEN PRZEBADAĆ SIĘ W TYM KIERUNKU, BY WYKLUCZYĆ BEZDECH. BO BEZDECH TO WIĘKSZE RYZYKO ZGONU, NIE TYLKO ZA KIEROWNICĄ.

Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research – wyniki badań. Bezdech podczas snu u dzieci

Z badań dotyczących świadomości zagrożeń, jakie towarzyszą chrapania, jakie przeprowadziła na początku maja 2017 r. Agencja Badań Rynku i Opinii SW Research na zalecenie firmy Infoscan widać, że praktyczne wszyscy Polacy znają problem chrapania, bo dotyczy on ich, albo ich bliskich.

Aż 3 osoby na 10 ma z tym do czynienia każdej nocy. Niestety, większość tych, którzy chrapią, uważa, że tak już musi być i nie próbuje nawet ustalić przyczyny problemu. Aż 35 proc. osób, które chrapią, cierpi na bezdech senny, czyli w trakcie snu ma momenty (czasem jest ich wiele), w których przestaje oddychać i naraża organizm (w tym mózg) na niedotlenienie.

Bezdech podczas snu u dzieciFakty o bezdechu

Bezdech dzieli się na:

Obturacyjny bezdech senny – polega na cyklicznym przerwaniu oddechu w czasie snu. Powoduje go częściowe lub całkowite zamknięcie światła gardła w czasie snu spowodowane spadkiem napięcia mięśni.

Centralny bezdech senny – podłożem jest uszkodzenie struktur w mózgu sterujących oddechem (np.: powikłania po udarze, efekt zmian naczyniowych w mózgu).

Bezdech podczas snu u dzieci. Dlaczego pacjent z bezdechem często się budzi?

Chory z bezdechem zwykle śpi niespokojnie, ciężko chwytając powietrze i dysząc przez sen. Budzi się z przykrym uczuciem dławienia. Gdy zasypia, obniża się napięcie mięśni gardła i dochodzi do zapadnięcia się bocznych ścian gardła i w efekcie do jego zamknięcia w czasie wdechu: chory wykonuje ruchy oddechowe, ale powietrze chwilowo nie dostaje się do płuc.

Pacjent oddycha, ale w ograniczonym zakresie, przez to we krwi jest mniej tlenu, a wzrasta ilość dwutlenku węgla. Wtedy dochodzi do zwiększenia napięcia mięśni oddechowych, co wybudza pacjenta ze snu. Mięśnie w całym organizmie się napinają, gardło znów staje się drożne. Podczas snu cały cykl powtarza się od nowa. Takie naprzemienne bezdechy i krótkie okresy wybudzania mogą się powtarzać wielokrotnie w ciągu nocy. W ciężkich postaciach bezdechu – dochodzi do obniżenia wysycenia tlenem krwi.

Czynniki ryzyka bezdechu:

  • Otyłość – wtedy może dojść do zwężenia gardła, najczęściej jest to spowodowane uciskiem podskórnej warstwy tłuszczu na ściany gardła. Choroba częściej dotyczy otyłych mężczyzn z krótką, grubą szyją (nr kołnierzyka powyżej 43).
  • Mała i cofnięta żuchwa – to może sprawiać, że nawet osoby szczupłe chrapią.
  • Przerost języka i migdałków podniebiennych, podniebienia miękkiego i języczka, to dodatkowe czynniki, które mogą zawężać gardło.
  • Menopauza – po niej kobiety zaczynają częściej mieć OSA
  • Alkohol
  • Leki sedatywne – działają na ośrodkowy układ nerwowy uspokajająco i nasennie.
  • Rodzinne obciążenie – u 25 do 40 proc. przypadków stwierdzono bezdech wśród członków rodziny. Prawdopodobieństwo zachorowania wzrasta proporcjonalnie do liczby przypadków choroby u bliskich.
  • Choroby przewlekłe – OSA towarzyszy często innym chorobom przewlekłym, takim jak: nadciśnienie tętnicze (może być wywołane przez bezdech), niewydolność serca (może być następstwem, jak i przyczyną OSA), udar mózgu, cukrzyca, choroba refluksowa przełyku, niedoczynność tarczycy.

Warto wiedzieć:

MĘŻCZYŹNI CZTERY RAZY CZĘŚCIEJ ZAPADAJĄ NA BEZDECH SENNY. SZACUJE SIĘ, ŻE OBTURACYJNY BEZDECH SENNY (OSA – OBSTRUCTIVE SLEEP APNOEA) W KRAJACH ROZWINIĘTYCH WYSTĘPUJE U OK. 2-4 PROC.

Aparat CPAP – złoty standard w leczeniu bezdechu

Za najprostszy i najskuteczniejszy sposób leczenia obturacyjnego bezdechu sennego uważa się wytwarzanie stałego dodatniego ciśnienia w drogach oddechowych (aparaty CPAP). Umieszczony przy łóżku aparat CPAP dyskretnie dostarcza powietrze pod ciśnieniem przez rurkę i niewielką maskę lub system poduszek nosowych.

Ciśnienie działa, jak „szyna powietrzna” i powoduje, że górne drogi oddechowe pozostają otwarte, zapobiegając bezdechowi. Ten sposób leczenia obturacyjnego bezdechu sennego nie wymaga przyjmowania leków ani poddania się operacji.

Dzięki niemu setki tysięcy osób na całym świecie mogą spokojnie spać i prowadzić zdrowsze życie. W wielu przypadkach korzyści ze stosowania aparatu CPAP są odczuwane natychmiast – często już podczas pierwszej nocy użytkowania.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.