Zioła w kuchni

Zioła w kuchniNie potrzebujesz wielkich przestrzeni, aby stworzyć ogród swoich marzeń. W tym prostym poradniku o ogrodzie w domu pokażę Ci, jak wyhodować swoje zdrowe zioła i warzywa na balkonie lub parapecie. Zioła w kuchni.

Wyhodowanie swoich własnych roślin w mieszkaniu nie jest tak trudne, jak Ci się może wydawać, a będą to bez wątpienia zdrowe warzywa bez żadnej chemii, a przy okazji można zaoszczędzić na zakupach.

Opiszę tutaj łatwe do podążania wytyczne o tym, jak wyhodować swój własny ogródek w mieszkaniu – czy to na balkonie, patio czy na parapecie.

Zioła w kuchni – pierwsze kroki

Chcesz stworzyć własny ziołowy kącik w kuchni i na stałe zaprosić do domu lub mieszkania zapach wiosny?

Podpowiadam, jak wybrać odpowiednie miejsce na zielnik i w czym najlepiej zasadzić rośliny.

Miejsce na zioła w kuchni

Najważniejszy jest wybór odpowiedniego miejsca. Zioła w kuchni w doniczkach nie będą rosnąć bez stałego dopływu światła, więc najlepiej nada się do tego kuchenny parapet. Niestety, zielnik w pomieszczeniu bez okna nie jest najlepszym pomysłem – bez słońca rośliny zaczną żółknąć już po kilku dniach.

W takim przypadku lepiej stworzyć domowy ogródek na balkonie.

Dobrze wygospodarować też trochę miejsca na kuchennym blacie, niedaleko okna. Niektóre rośliny lubią warunki pół-cieniste, a zbyt intensywne słońce może poparzyć ich listki. Jeśli szukasz efektownych rozwiązań dla swojego wnętrza, możesz wydrążyć w blacie specjalne otwory na swoje doniczki. W ten sposób zioła efektownie „wtopią się” w jego powierzchnię.

Doniczki (sadzonki)

Wiele osób nie wie, że jeśli tylko chcemy, nie musimy płacić za doniczki w naszym małym domowym ogródku. Wystarczy użyć rzeczy, które już mamy w domu. Może to być pojemnik po mleku, wiaderko po farbie czy pojemnik po kawie – wszystkie tego typu przedmioty będą odpowiednie tak długo, jak będą na tyle duże, aby pozwolić korzeniom swobodnie rosnąć.

Wszystkie rośliny są inne, ale jeśli użyjesz doniczek o rozmiarach około 25 centymetrów wysokości i 25 centymetrów szerokości dla ziół i około 15 – 25 litrowych dla większych warzyw, to powinno być w sam raz.

Zioła w kuchniZioła w kuchni. System odwadniania

Jeśli zdecydujesz się stworzyć własne doniczki lub użyć domowych puszek czy pojemników, musisz pamiętać, aby stworzyć w nich system odwadniania. Aby to zrobić, wywierć dwie lub trzy dziury na spodzie doniczki. Przez te dziury będzie odprowadzana woda, której korzenie rośliny nie wchłoną. W przeciwnym wypadku roślina może zgnić.

Jest także inny sposób, aby to zrobić. Można dodać płytką warstwę skruszonej skały lub małych kamieni na dole doniczki. Dzięki temu utworzysz dodatkową przestrzeń pomiędzy korzeniami a zebraną wodą.

Nawóz doniczkowy

Aby sprawić, aby nasze rośliny dobrze rosły, musisz dosypać nawozu doniczkowego. Zawiera on wermikulit, perlit, torf i kompost. Musisz się także upewnić, że nawóz sięga tak wysoko, aby zostawić jeszcze około 2,5cm wolnej przestrzeni. Nie potrzebujesz gleby, ponieważ mieszanka doniczkowa jest znacznie lepsza dla Twojego domowego ogródka.

Nawóz organiczny

Jako, że swój ogródek tworzymy wewnątrz mieszkania, nasze rośliny nie będą w stanie czerpać składników odżywczych naturalnie z ziemi. Aby dodatkowo zaopiekować się naszymi roślinami, powinniśmy im zdecydowanie dodać nawozu organicznego na ostatnie wolne centymetry doniczki, które zostawiliśmy przy okazji dosypywania nawozu doniczkowego.

Nasiona

Nareszcie możemy posadzić nasze warzywa i zioła. Aby to zrobić, umieść swoje nasiona około 1,5 centymetra pod powierzchnią. Pamiętaj, że zioła, takie jak pietruszka, tymianek lub szałwia, mogą być hodowane w jednym pojemniku.

Woda

Musisz podlewać swoje rośliny codziennie i regularnie, gdyż ogródek w mieszkaniu wystawiony jest na bezpośrednie promienie słoneczne. Pamiętaj, że gleba rośliny musi być zupełnie sucha, kiedy ją podlewasz i musisz dodać na tyle dużo wody, aby wyciekała przez dziury systemu odwadniania.

Zioła w kuchniJakie zioła wybrać do kuchni?

Wybierając rośliny do swojego kuchennego ogródka, kieruj się własnymi preferencjami. Jakich przypraw najczęściej używasz? Jakie potrawy dominują w twoim menu? Pamiętaj, że zioła w kuchni są najczęściej bardzo proste w pielęgnacji – w większości przypadków wystarczy, że zadbasz o ich regularne podlewanie. Śmiało możesz więc wybrać te rośliny, których smak i aromat uwielbiasz.

Bazylia

To jedna z najpopularniejszych roślin w kuchennych zielnikach. Na pewno znajdziesz ją na swojej półce z przyprawami – jej anyżowy smak i intensywny goździkowy aromat w wyjątkowy sposób wzbogaca niejedną przyprawę. Bazylia jest znana ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, zawiera również dużo witamin (A, K i C) oraz magnez, żelazo, potas i wapń.

Doniczki z bazylią można dziś kupić nawet w dyskontach. Jeśli jednak chcesz wzbogacić ogród przy domu lub bloku o samodzielnie wyhodowaną roślinkę, najlepiej będzie zasiać ją wczesną wiosną.

Szczypior

Popularny towarzysz śniadań i przydatny kompan w walce z małymi niejadkami. Szczypior pobudza apetyt, a oprócz dodatku do świeżego twarogu i jajka świetnie sprawdzi się również w zupach. Zawiera łatwo przyswajalne witaminy C, A, K, B2 i E oraz związki żelaza, wapń, potas i kwas foliowy.

Szczypior można wyhodować z każdej cebuli (choć zawsze będzie smakował trochę inaczej) – zwykłej, białej lub czerwonej – ale najlepiej nadają się do tego małe cebulki (tzw. dymki).

Kolendra

Wyraźny smak i aromat kolendry świetnie sprawdzi się w połączeniu z rybami, zupami i potrawami kuchni indyjskiej. Warto wzbogacić zielnik w kuchni o doniczkę z kolendrą również dlatego, że pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, pozytywnie wpływa na wątrobę i wspomaga trawienie.

Kolendrę najlepiej zasiać latem. Wyrasta dość szybko, ale trzeba zapewnić jej dużo słońca i wody.

Lawenda

Roślina, która ozdobić może nie tylko zielnik w kuchni, ale także cały dom – szczególnie, gdy myślimy o wnętrzach w stylu prowansalskim. Lawenda to nie tylko zapach i wygląd, ale także smak – jej aromatem można podkreślić pieczeń lub w słoiku stworzyć słodką mieszankę z cukrem, która świetnie sprawdzi się np. do herbaty. Jest także skuteczną bronią w walce z molami.

Lawenda będzie potrzebować dużej donicy. Jak przystało na jej śródziemnomorski rodowód, lubi ciepło i wilgoć, dlatego najłatwiej hodować ją latem.

Oregano

Trudno wyobrazić sobie smak włoskich potraw bez charakterystycznego aromatu oregano. Pasuje niemal do wszystkiego: m.in. mięs, sosów, sałatek, owoców morza, ale też pizzy i zapiekanek. Oregano zawiera dużo witaminy C, a także A, E, K i witaminy z grupy B. To także źródło błonnika i pomoc w problemach z trawieniem.

By uzyskać wyrazisty aromat, oregano najlepiej hodować w bardzo dobrze nasłonecznionym miejscu, najlepiej zwróconym na południe lub zachód. Jak większość ziół polecanych w kuchni, lubi również dużo wilgoci.

Majeranek

Majeranek to przyprawa idealna do potraw ciężkostrawnych. Często dodawany jest do pieczeni, zup i ziemniaków, z którymi doskonale współgra jego korzenny aromat. Świetnie nada się również, jako aromat do herbaty. Zawarte w majeranku olejki eteryczne przyniosą szybką ulgę przy problemach z żołądkiem i jelitami.

Planując swoją hodowlę ziół w kuchni, zarezerwuj miejsce na doniczkę z majerankiem blisko okna. To zioło najlepiej rośnie w dobrym nasłonecznieniu i lekko wilgotnej glebie, która przepuszcza powietrze.

Podsumowanie. Zioła w kuchni

Obecnie nie wiadomo, jak dużo chemii jest w produktach w supermarketach, więc wyhodowanie ogródka w mieszkaniu jest świetnym pomysłem, aby mieć swoje własne, zdrowe jedzenie. Zaczniesz także wydawać mniej pieniędzy na zakupach. Jeśli masz swoje własne porady odnośnie do domowego ogrodu, możesz zostawić je w sekcji komentarzy poniżej. Powodzenia z Twoimi roślinami!

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.