Zaparcia. Jak walczyć z zaparciami?

zaparciaW dzisiejszym wpisie zajmę się tematem – zaparć u dorosłych. Bo czym innym są zaparcia u niemowlaków, a czym innym są zaparcia u dorosłych.

Czym objawiają się zaparcia? Czym zlikwidować zaparcia?
Domowe sposoby na zaparcia, z którymi w łatwy sposób sobie poradzisz.

Zapraszam.

Czym się objawiają zaparcia?

Masz uczucie pełności, ale wypróżnienia zdarzają się rzadziej niż raz na trzy dni. Bywa nawet, że pojawiają się tylko raz w tygodniu.

Zaparcia nie są fajną rzeczą, ponieważ nie częste wypróżnianie może powodować trudności w codziennym funkcjonowaniu. Mogą dokuczać bóle brzucha lub podbrzusza, bóle jelit, rozpieranie, ociężałość.

Skąd ten problem?

Mogą być efektem zaburzeń pracy jelit, nieodpowiednią dietą lub nadczynnością tarczycy. Często ich przyczyną bywa stres, brak czasu czy niechęć do korzystania z publicznych toalet (lub choćby innych niż domowa).

Można temu zapobiec?

Trzeba wypijać co najmniej 2-2,5 litra wody dziennie. W jelitach wchłania się ponad litr wody, więc jeśli pijemy zbyt mało, strawiony pokarm jest dość twardy, więc trudniej go wydalić.

zaparcieTo nasila dolegliwości

Stosowanie na własną rękę preparatów przeczyszczających może rozleniwiać jelita, zamiast usprawnić ich pracę. Należy używać tych środków, gdy to naprawdę konieczne, maksymalnie przez trzy-cztery dni.

Pokarmy wskazane w zaparciach

Najczęściej są zalecane owoce i warzywa, ryż brązowy, makaron razowy i pieczywo razowe. Dodatkowo owies, ziarna, orzechy. Postaraj się wyeliminować smażone potrawy, słodycze – w szczególności czekoladę i jej pochodne – ciastka, batoniki, ciasta. Wszystko co zawiera czekoladę, która zagęszcza. A także wolno trawione potrawy – bigos, grzyby czy strączkowe składniki, one sprzyjają zaparciom. Postaraj się ograniczyć alkohol i gazowane napoje.

Domowe sposoby na zaparcia! Jak zwalczyć zaparcia?

Świetnie sprawdzają się suszone morele, śliwki, figi, otręby. Zaleca się też codziennie spożywanie jabłek (mogą być upieczone). Doskonałe działanie ma ciepła (ale nie gorąca) woda – osłodzona miodem. Codziennie warto zarezerwować kwadrans na gimnastykę. Ćwiczenia pobudzają perystaltykę jelit.

Kiedy do lekarza

Jeśli problemy pojawiły się nagle i trwają kilka tygodni warto pomyśleć o konsultacji z lekarzem. Niepokojące też, nie związane z dietą, zmiany w konsystencji lub kolorze stolca oraz obecność w nim krwi lub/i śluzu – to też problem, który należy koniecznie skonsultować ze specjalistą.

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top