Pewność siebie

Pozbądź się złych nawyków i zwiększ pewność siebie.

Chcesz w tym roku stać się szczęśliwsza i bardziej pewna siebie? Tak?? Tak myślałam.. 🙂
W takim razie – już czas, byś zerwała z niektórymi złymi nawykami i zaczęła być – pewna siebie…

Chociaż prawdopodobnie ciężko pracowałaś nad tym, by zwiększyć poczucie własnej wartości u swojej córki (a może nawet już i u wnuczki), kiedy ostatni raz myślałaś o własnej pewności siebie?

Jeśli chcesz w tym roku zmienić coś na lepsze i podreperować poczucie wartości, przeczytaj moje rady, które z pewnością docenisz. Oto osiem rzeczy, z którymi musisz się rozstać, aby poczuć się szczęśliwsza i bardziej pewna siebie, niż kiedykolwiek wcześniej.

Jak nabrać pewności siebie?
Albo jak poprawić swoją pewność siebie?
Jak zwiększyć pewność siebie?

PRZESTAŃ porównywać się ze sobą sprzed lat

Przeglądając stare zdjęcia lub filmy łatwo jest zatęsknić za młodszą wersją samej siebie, za umiejętnościami sprzed lat i dawną przebojowością. Pamiętaj jednak, że wciąż jesteś tą samą osobą – tylko z większą wiedzą i bogatszymi doświadczeniami życiowymi.

Zapisz na kartce Twoje trzy największe osiągnięcia w ostatnich 10 latach i skoncentruj się na umiejętnościach, które dzięki nim zdobyłaś. A jeśli pomoże Ci to zyskać bardziej pozytywne nastawienie do życia – pomyśl o innych kobietach sukcesu w Twoim wieku.

Meryl Streep raczej nie marnowałaby czasu, skupiając się na negatywach, prawda?

NIE ZAPOMINAJ o czasie tylko dla siebie

Kiedy ostatni raz zamknęłaś się przed całym światem i poświęciłaś sobie kilka chwil? Dla niektórych „czas tylko dla siebie” może oznaczać wyłączenie telefonu, nieodpowiadanie na maile lub brak reakcji na pukanie do drzwi. Dla innych to odrobina luksusu i odprężenie, które pozwalają przypomnieć o sobie, że jest się ważnym.

Ponieważ rzeczywiście tak jest, że powinnaś zawsze sięgać po produkty sprzyjające wywoływaniu dobrego nastroju; np. specjalny szampon, który sprawia, że włosy stają się silne i wyglądają na mocniejsze..

A jeśli z jakiegoś powodu nie potrafisz się odprężyć i zrelaksować, wypróbuj ćwiczenia, które redukują napięcie i stres. Bez względu na to, jak lubisz spędzać wolny czas, regularnie przeznaczaj go tylko dla siebie – to będzie jedna z mądrzejszych rzeczy, jakie zrobisz w życiu.

NIE SKUPIAJ się na przeszłości

Badania pokazują, że kiedy koncentrujemy się na tym, co tu i teraz – zamiast wracać ciągle myślami do zamierzchłych czasów – jesteśmy szczęśliwsi. Oczywiście nie rezygnuj z celebrowania przeszłości i pielęgnuj piękne wspomnienia, ale nie zapominaj też, że życie toczy się dalej i jest równie interesujące oraz kolorowe.

PRZESTAŃ żartować ze swojego ciała

Może wydawać się, że dowcipkowanie na temat swojego ciała i figury jest zabawne. Wiele osób stwierdzi nawet, że świadczy to o Twoim dystansie do siebie samej. Ale tak naprawdę skutki takiego podejścia mogą być fatalne.

Jeśli kiedykolwiek nazwałaś się „grubasem” lub „staruszką”, sama przypięłaś sobie mentalną łatkę. Zamiast karmić się negatywnymi afirmacjami, mów i myśl o sobie oraz swoim ciele, jak o przyjacielu. Kiedy o nim myślisz, nie bądź niemiła, nie obrażaj, zamiast tego mów komplementy i wyrażaj się z szacunkiem. Naprawdę, dzięki temu poczujesz się lepiej, jak nie teraz – to za jakiś czas. Do wszystkiego trzeba dojrzeć. Tak i do kochania siebie.

pewność siebieNIE IGNORUJ swoich talentów

Zastanów się, co naprawdę lubisz robić. Jest duże prawdopodobieństwo, że na myśli przyjdzie Ci coś, w czymś jesteś naprawdę dobra.

Wraz z upływem lat często rezygnujemy z naszych ulubionych zajęć i hobby, na rzecz „ważniejszych” spraw. Bo przecież zawsze jest coś pilniejszego, czym trzeba se zająć. Oprócz tego, że dzięki naszym zainteresowaniom zyskujemy przyjaciół i wchodzimy w interakcje z ludźmi o podobnych umiejętnościach; nowe hobby – pomaga podbudować swoją pewność siebie i napędza kreatywność – zatem chyba warto nadać temu odpowiedni priorytet..

PRZESTAŃ SIĘ ograniczać

„A jeśli mi się nie uda? A jeśli się skompromituję?” – te pytania bardzo często pojawiają się w naszych głowach, kiedy podejmujemy nowe wyzwania. Jednak zazwyczaj jedynym powodem porażek są ograniczenia, które sami sobie stawiamy. Przestań sobie wmawiać, że nie możesz czegoś zrobić – niezależnie od tego, czy jest to kurs tańca w osiedlowym klubie; czy rozpoczęcie działalności gospodarczej po czterdziestce, czy pięćdziesiątce.

Kiedy już sobie przypomnisz, że wszystko jest możliwe – zdziwisz się, ile jesteś w stanie osiągnąć…

NIE GARB SIĘ

Badaczka z Harvardu, Amy Cuddy, udowodniła, że postawa wyrażająca siłę – czyli taka, w której stoi się przez dwie minuty, ze stopami płasko ułożonymi na podłożu, z wyprostowanym kręgosłupem i dłońmi ułożonymi na biodrach = sprawia, że czujemy się na 40% silniejsi, niż siedząc na krześle ze skrzyżowanymi ramionami.

Badania sugerują również, że osoby o prawidłowej postawie ciała – mają też większe zaufanie do siebie – niż Ci, którzy się garbią. Czy potrzebujesz więcej powodów, by się wyprostować?

NIE BIERZ wszystkiego na poważnie

Oczywiście są rzeczy, które należy traktować poważnie: podatki, regularne wizyty u lekarza, czy rodzina… Jednak innymi rzeczami nie trzeba się aż tak przejmować.

Jeśli zauważyłaś, że reagujesz na niewinne żarty i luźne komentarze, z większą powagą niż Twoi znajomi i rodzina, prawdopodobnie brak Ci dystansu, pewności siebie i zbyt poważnie podchodzisz do życia.

Odkryj na nowo radosną, rozrywkową stronę swojej osobowości.
Oglądaj zabawne seriale, filmiki, komedie i kabarety lub po prostu częściej myśl o śmiesznych, codziennych sytuacjach.

A jeśli to nie pomoże??? Zaplanuj wyjście do miasta, z przyjaciółkami…

Pewność siebie nie wróci z dnia na dzień – potrzebujesz czasu.

Ale uwierz w siebie!
Bo ja już w Ciebie wierzę.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.