Wzdęcia? Domowe sposoby na wzdęcie brzucha.

wzdęciaWzdęcia, zgaga czy zaparcia – to znak, że przewód pokarmowy ogłasza alarm.

Czy Twój brzuch woła Cię o pomoc?

W dzisiejszym wpisie zajmę się tematem – wzdęć. A przy takim problemie – brzuch nie zgadza się na zbyt tłustą, czy pikantną dietę, lub też na jedzenie w pośpiechu.

Czym objawiają się wzdęcia? Czym zlikwidować wzdęcie brzucha?
Domowe sposoby na wzdęcie, z którymi w łatwy sposób sobie poradzisz.

Zapraszam.

WZDĘCIA

Czym się objawiają?

Najwygodniejsze spodnie boleśnie wpijają się w brzuch, trudno Ci oddychać, a do tego jelita wydają krępujące dźwięki.

Wzdęcia objawiają się nadmierną ilością gazów w naszych jelitach. Powstają podczas procesu trawienia a także połykania powietrza podczas jedzenia.

Skąd problem ze wzdęciami?

Przyczyną powstawania gazów jest zwykle rozkład resztek pokarmowych w jelicie grubym.

Ilość gazów zależy z jednej strony od flory bakteryjnej jelit, z drugiej – od rodzaju trawionego pokarmu. Pewna ilość gazów to połknięte podczas jedzenia i picia – powietrze. U niektórych osób wzdęcia są efektem odczynu alergicznego (najczęściej uczulenia na białko mleka krowiego). Mogą świadczyć o zaburzeniu flory bakteryjnej jelit – po kuracji antybiotykami; albo o niedoborze enzymów trzustkowych.

Można temu zapobiec?

Często przytrafiają się osobom, które na własną rękę eksperymentują z dietami i wprowadzają do menu duże ilości błonnika. Choć w niewielkich dawkach pomaga on w trawieniu, stosowany w nadmiarze powoduje wzdęcia i bóle brzucha. Zalecana dzienna dawka otrąb pszennych, to jedynie dwie-trzy łyżki stołowe.

Uważaj też na produkty dietetyczne, napoje light i gumę do żucia bez cukru. Zawarte w nich słodziki (takie jak sorbitol), działają zapierająco i sprzyjają powstawaniu gazów. Wzdęcia mogą również wynikać z utrudnionego procesu trawienia. Warto więcej się ruszać, bo ćwiczenia wspomagają perystaltykę jelit.

To nasila dolegliwości

Na liście wzdymających potraw królują warzywa, np. fasola, szparagi, brokuły, kalafior, kapusta, brukselka, rzodkiew, czy cebula. Są też owoce: gruszki, jabłka, brzoskwinie. Problemy mogą wywołać również: mleko, sery, lody, produkty pełnoziarniste, napoje gazowane, czerwone wino i ciemne piwo.

Domowe sposoby na wzdęcia

Mieszamy pół łyżeczki sproszkowanego imbiru – ze szczyptą soli, w szklance ciepłej wody. Ta mikstura pozwoli szybko uwolnić się od gazów. Po posiłku warto żuć listki mięty. Zawierają mentol, który łagodzi pracę mięśni trawiennych, usuwa wzdęcia, odbijanie się i ból brzucha.

Kiedy do lekarza

Nie zwlekaj z wizytą, jeśli wzdęciom towarzyszą trudności w oddawaniu gazów, bóle brzucha czy wymioty.

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top