Skuteczne sposoby na komary i kleszcze

sposoby na komaryWiosna i lato to czas, kiedy kleszcze i komary sieją postrach. Warto się przed nimi zawczasu zabezpieczać, żeby uniknąć przykrych konsekwencji ukąszeń. Jakie są skuteczne sposoby na komary?

Na rynku istnieje szereg preparatów mających odstraszać insekty. Niektóre rzeczywiście są skuteczne, więc na pewno warto je mieć w podręcznej apteczce na lato. Jednak stosowanie tych specyfików to jeszcze nie wszystko. Warto dodatkowo wspierać się naturalnymi metodami, które sprawią, że nie będziemy atrakcyjnym łupem dla kleszcza czy komara.

Kleszcze i komary wabi zapach ludzkiego potu, ale też część kosmetyków, wód toaletowych, perfum. Istnieje jednak grupa zapachów, które odstraszają insekty. Zmieniają one woń potu na tyle, że przestaje być ona nęcąca dla komarów, meszek czy nawet kleszczy.

Oto naturalne sposoby na komary:

Czosnek i cebula

Nasze babcie ustawiały na noc przy łóżkach miksturę z cebuli i czosnku, żeby ich zapach odstraszał komary. Jeśli robimy grilla lub ognisko w miejscu, gdzie grozi nam inwazja komarów, warto pamiętać o sosie czosnkowym albo świeżej cebuli. Ich zapach będzie wydzielał się wraz z potem i zapewni dodatkowe wsparcie w walce z insektami.

..

Sposoby na komary? Cytryna i mięta

Aromat świeżej mięty pieprzowej odstrasza kleszcze. Zapach cytrynowy jest natomiast skuteczny w walce z komarami – wykorzystuje się go nawet do produkcji przeciwkomarowych świec i specyfików w sprayu. Wydzielany przez naszą skórę kwas cytrynowy nie działa nęcąco na owady, odstraszając zwłaszcza komary. Lemoniada z sokiem i skórką cytrynową oraz  liśćmi świeżej mięty to dobry napój na lato.

Kalafior, brokuł, rośliny strączkowe, słonecznik – czyli tiamina

Wprawdzie naukowych dowodów na to nie ma, ale są osoby przekonane, że spożywanie produktów bogatych w tiaminę, czyli witaminę B1, odstrasza insekty. Niektórzy nawet profilaktycznie przyjmują w okresie letnim witaminę B1, która również ma zmieniać zapach potu. Na pewno nie zaszkodzi spożywać więcej produktów bogatych w tiaminę, zwłaszcza że mają szereg innych cennych składników.

Znajdziemy ją w: kalafiorze, brokułach, kapuście, brukselce, roślinach strączkowych, ziarnach słonecznika, orzechach, także w drożdżach, otrębach, płatkach owsianych.

Czystek i kocimiętka

Systematyczne picie herbatki z czystka i kocimiętki również zmienia skład potu na tyle, że przestaje on być atrakcyjny dla insektów. Warto jednak zadbać o regularność popijania naparów z tych ziół, żeby uzyskać oczekiwany efekt. Zarówno czystek, jak i kocimiętka może być również spożywany przez dzieci, ale najlepiej w połączeniu z innymi ziołami, np. miętą i pokrzywą lub anyżem i koprem włoskim.

olejki eteryczneSposoby na komary? Olejki eteryczne

Istnieje cały szereg olejków eterycznych o dowiedzionym działaniu odstraszającym komary, meszki i kleszcze. Wszystkie niechemiczne preparaty przeciw insektom bazują właśnie na różnej kombinacji olejków eterycznych.

Oto olejki eteryczne, które najskuteczniej zniechęcają owady:

 • miętowy,
 • olejek lawendowy,
 • eukaliptusowy,
 • szałwiowy,
 • rozmarynowy,
 • olejek geranium,
 • tymiankowy,
 • bazyliowy,
 • olejek z melisy,
 • cedrowy,
 • cytrynowy,
 • olejek z trawy cytrynowej.
Uwaga – olejki skuteczniej działają stosowane łącznie niż pojedynczo.

Jak przygotować miksturę na insekty?

Jako oleju bazowego proponujemy użyć oleju kokosowego, który sam w sobie również ma właściwości odstraszające insekty.

Na dwie łyżki oleju bazowego stosujemy łącznie około 10-20 kropli olejków eterycznych.

Przykładowe zestawy:

 • olej kokosowy + olejek miętowy, paczulowy, eukaliptusowy
 • miętowy olejek + olej kokosowy, lawendowy, bazyliowy
 • olej kokosowy + olejek eukaliptusowy, z trawy cytrynowej (lub cytrynowy), geranium

Można łączyć również 5 olejków.

UWAGA:
 • mieszankę można delikatnie wmasować w ciało na pół godziny przed wyjściem w plener, uwzględniając zwłaszcza pachy, nadgarstki, pachwiny, przestrzeń za uszami – czyli te miejsca, które zapachem najsilniej wabią owady;
 • olejku cytrynowego nie aplikujemy na skórę przed wyjściem na słońce,
 • u dzieci, zwłaszcza tych młodszych, powinno się unikać stosowania niektórych olejków, np. geraniowego, tymiankowego, rozmarynowego.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top