Skuteczna pielęgnacja cery suchej

Skuteczna pielęgnacja cery suchej. Skóra jest jednym z organów, który stanowi całą powłokę naszego ciała. I choć jej budowa jest skomplikowana to fascynująca dla tych, którzy są związani z branżą Beauty.

Kosmetolodzy nieustannie poszukują coraz to nowszych odkryć biotechnologicznych, które pozwolą im lepiej i szybciej wpływać na regenerację naskórka oraz zahamować proces starzenia się skóry.

W dzisiejszym artykule podjęłam temat suchej skóry i tego co możemy dla niej dobroczynnego zrobić. Czy wiesz jak pielęgnować suchą skórę?

Co powinniśmy stosować przy wysuszonym naskórku, a czego unikać? O tym wszystkim dowiesz się z dzisiejszej lektury.

Skuteczna pielęgnacja cery suchej. Cera sucha – czyli jaka?

Czy wiedzieliście o tym, że naskórek ma aż 5 warstw? To spora warstwa ochronna! Jednak to, co naprawdę stanowi warstwę ochronną naskórka nazywa się sebum. W głównej mierze to ono odpowiada za kondycję i faktyczny stan naszej cery.

Jeśli sebum jest za mało nasza skóra nie dość, że nie ma odpowiedniej ilości wody, to również brak jej warstwy ochronnej i narażona jest na podrażnienia. Skóra staje się szorstka w dotyku, z widocznymi naczynkami oraz bardzo często łuszczy się.

Kosmetolodzy twierdzą, że ten typ cery jest najtrudniejszy do opanowania. Boryka się z nią wiele kobiet. Analizy i badania potwierdzają również, że ten typ cery starzeje się szybciej od innych, a pielęgnacja jest bardzo dużym wyzwaniem.

Skuteczna pielęgnacja cery suchej

Jakie mogą być bezpośrednie przyczyny suchej skóry?

Przyczyn występowania suchej skóry może być wiele. Począwszy od czynników zewnętrznych, na które nie mamy większego wpływu, po wewnętrzne. O skórze suchej mówi się wówczas, gdy nasze sebum wytwarza czy generuje zbyt mało łoju.

Cera sucha – c.d.

Przede wszystkim, ze skórą suchą możemy się urodzić. A więc główną przyczyną mogą być np. geny. Często jednak zdarza się tak, że jest ona wynikiem naszej złej pielęgnacji lub po prostu całkowitego zaniedbania. Na stan naszej skóry wpływają także czynniki zewnętrzne, które nie są od nas zależne, a więc wysoka lub niska temperatura, twardość wody, suche, gorące i zanieczyszczone powietrze. Skóra sucha może być również następstwem starzenia się jej w wyniku czego traci elastyczność i odpowiednie nawilżenie.

Do czynników zewnętrznych należą:

  • zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura (dlatego, szczególnie należy nawilżać skórę zimą i latem)
  • promienie UV
  • klimatyzacja
  • kurz
  • chlorowana woda
  • mydła
  • kosmetyki zawierające alkohol
  • detergenty
  • stosowanie retinoidów

Natomiast podłożem tego, że nasza skóra jest sucha może być to, co dzieje się w naszym organizmie czyli czynniki wewnętrzne takie jak:

– zaburzenie procesu rogowacenia i funkcjonowania naskórka, które uwarunkowane są genetycznie (m. in. łuszczyca, atopowe zapalenie skóry)

– schorzenia neurologiczne, które przebiegają z nieprawidłowym wydzielaniem łoju

– schorzenia ogólnoustrojowe ( na przykład niewydolność nerek lub niedoczynność tarczycy)

– wiek, im jesteśmy starsi tym nasza skóra jest bardziej sucha

NMF, NNKT – co to oznacza i jaki ma to związek z suchą skórą?

NMF to nic innego jak naturalny czynnik nawilżający znajdujący się w warstwie rogowej naskórka. Składa się z substancji takich jak mocznik i aminokwasy, kwas piroglutaminowy, które wzmagają działanie innych substancji nawilżających np.: kwasu karboksylowego czy kreatyny. Kiedy okazuje się, że stężenie tych czynników jest zbyt niskie, wówczas nasza skóra jest przesuszona i szorstka.

NNKT to nic innego jak Niezbędne Nienasycone Kwasy Tłuszczowe. NIEZBĘDNE, więc powinniśmy sobie to wziąć głęboko do serca.Dlaczego są takie pożądane? Odpowiedź jest prosta! Nasz organizm ich sam nie produkuje i nie wytwarza. Jedyne wyjście jakie mamy to dostarczyć je w określony sposób od wewnątrz. To bardzo ważne by ich dostarczać, ponieważ to one biorą udział w procesie wytwarzania się sebum. Nienasycone Kwasy Tłuszczowe to jedna z podpowiedzi na poprawę suchej skóry.

Skuteczna pielęgnacja cery suchej

Jakich kosmetyków powinniśmy używać przy suchej skórze?

Jeśli jesteś posiadaczką/ posiadaczem suchej skóry powinnaś/ powinieneś używać kosmetyków, które mają właściwości kojące i łagodzące. Nie ma nic

Skuteczna pielęgnacja cery suchej

gorszego dla suchej cery niż kosmetyki, które powodują, że jest bardziej szorstka, które zaogniają stany zapalne i nie łagodzą podrażnień. Przede wszystkim powinno używać się kosmetyków, które zawierają w sobie pewne istotne substancje.

To wspaniałe uczucie zapewniają nam takie substancje jak nieoceniona alantoina, oraz prekursor witaminy B5, wykazujący powinowactwo do keratyny – D-panthenol. Warto nabyć kosmetyki mające dużą ilość tych substancji w składzie (pamiętajcie, jeśli jakaś substancja jest na początku w składzie – jest jej najwięcej!).

Podpowiem Wam, że bardzo dużo alantoiny ma czyste masło shea (czy jak wolicie masło karite). Dodatkowo jest tłuste, więc przy suchej skórze tworzy tzw. okluzję i woda z naskórka tak nie paruje. Masło shea jest bardzo częstym składnikiem balsamów do ciała, gdyż ma bardzo duże właściwości nawilżające.

DOMOWE SPA VS SALONY KOSMETYCZNE

Zdecydowanie i to i to. Z problematyczną cerą warto zwrócić się o poradę do profesjonalistów w tej dziedzinie. Nie chodzi tutaj o to, aby nagminnie odwiedzać salon kosmetyczny, ale raz na jakiś czas zafundować swojej skórze zabieg, który ją odrobinę zregeneruje. Uważam jednak, ze najważniejsza pielęgnacja to pielęgnacja domowa.

Czego należy unikać mając cerę suchą?

 • palenia papierosów
 • spożywania w nadmiernej ilości kawy
 • solarium
 • długiego eksponowania skóry na działanie promieni słonecznych
 • kosmetyków do innych rodzajów skóry
 • wysokich i niskich temperatur (sauna, kriokomora)
 • gorących kąpieli
 • suchego i gorącego powietrza
 • alkoholu
 • kosmetyków na bazie alkoholu

Skóra sucha:

 • jest napięta i piecze czemu może towarzyszyć dyskomfort
 • bywa zaczerwieniona, szczególnie po oczyszczeniu i wykonaniu demakijażu
 • w dotyku jest szorstka, daje uczucie swędzenia
 • stosunkowo szybko widoczne są na niej pierwsze zmarszczki
 • łatwo się odwadnia
 • szybko ulega podrażnieniom

Warto wiedzieć

Gdy grzeją kaloryfery lub działa klimatyzacja, poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniach spada często poniżej 45%.
W takich warunkach twoja skóra błyskawicznie się przesusza.

Możesz jej pomóc używając odpowiednich kosmetyków i specjalnych nawilżaczy powietrza.

 

Skuteczna pielęgnacja cery suchej

Inwestujmy w kosmetyki pozbawione substancji drażniących takich jak np. alkohol, dbajmy o nawadnianie organizmu od środka oraz dostarczajmy składników odżywczych z pożywienia.

Idealny kosmetyk do cery suchej to taki, który oprócz tego, że nawilża, to również dba o wiązanie wody w skórze. Przede wszystkim postawmy na kosmetyki naturalne!

Czytajmy dokładnie składy INCI. Jeśli należycie i z niezwykłą starannością skupimy się na codziennej, dobrej pielęgnacji, nasza skóra z pewnością nie będzie potrzebowała dodatkowej interwencji.

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top