Rozstępy u mężczyzn

Powszechnie uważa się, że rozstępy to problem wyłącznie kobiet. Głównie podczas ciąży i tuż po niej. Owszem – pań borykających się z rozstępami jest dużo więcej.

Trzeba jednak zauważyć, że problem ten dotyczy także mężczyzn.

Wielu z nich zdaje sobie z tego sprawę i próbuje z nimi walczyć, a nawet zapobiegać sięgając po wszystkie możliwe środki.

Dlaczego powstają rozstępy u mężczyzn

Rozstępy powstają poprzez rozciąganie skóry powyżej granic jej wytrzymałości. Bardzo często ich powstawanie wiąże się z okresem dojrzewania. W okresie tym zachodzi bardzo szybki przyrost masy ciała. Gwałtowny wzrost powoduje rozciąganie skóry, która nie nadąża ze wzrostem. W efekcie skóra pęka i pokrywa się czerwonymi prążkami. Rozstępy u mężczyzn powstają także z powodu dużego wysiłku fizycznego i przyrostu masy mięśniowej. Są one często efektem ubocznym regularnego korzystania z siłowni. Mężczyźni często dążą do idealnie zbudowanej sylwetki nie zwracając uwagi na konsekwencje. Rozstępy u mężczyzn mogą powstawać na skutek wahań masy ciała w obie strony. Szybki spadek wagi także znacznie osłabia strukturę skóry i może skutkować pojawieniem się rozstępów.

Powstawanie rozstępów jest spowodowane przede wszystkim osłabieniem włókien kolagenowych, których zadaniem jest spajanie skóry i zapewnienie jej odpowiedniej elastyczności i wytrzymałości. Włókna kolagenowe słabną cały czas poprzez destrukcyjne działanie wolnych rodników, które niszczą fibroblasty. Inną przyczyną zaburzeń produkcji kolagenu są zawirowania hormonalne. Nasilają się one zwłaszcza w okresie dojrzewania. Za powstawanie rozstępów odpowiedzialny jest także kortyzol. Jego nadmierna ilość w organizmie powoduje upośledzenie fibroblastów, co pogarsza jakość produkowanego kolagenu i elastyny.

Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?

To, że rozstępy u mężczyzn się pojawiają, nie oznacza że pojawią się u każdego. Mężczyźni, podobnie jak i kobiety mogą zapobiegać pojawianiu się nieestetycznych prążków. Pierwszą rzeczą, o którą trzeba zadbać jest odpowiednia dieta. Należy zadbać, aby codzienny jadłospis był bogaty w odpowiednie składniki mineralne i witaminy. Najważniejsze wartości to cynk, witamina C i witamina E.

Odpowiednio dobrana dieta nie zapewni jednak całkowitej ochrony przed rozstępami. Warto zapewnić sobie także prawidłową pielęgnację ciała. Tu właśnie zazwyczaj tkwi problem mężczyzn borykających się z rozstępami. Bardzo wielu z nich ma bowiem dość krytyczne podejście do stosowania kosmetyków pielęgnacyjnych, a szczególnie do balsamów i kremów do ciała. Niestety, bez tego walka z rozstępami nie ma najmniejszego sensu. Warto stosować nie tylko kremy nawilżające i o silnym działaniu uelastyczniającym, ale także oliwkę. Zawiera ona szereg dobroczynnych składników odżywczych, które doskonale nawilżają i natłuszczają skórę.

Jak likwidować istniejące rozstępy u mężczyzn?

Nawet kobiety bardzo rzadko myślą o rozstępach, dopóki ich nie dotyczą, nie mówiąc już o mężczyznach. Choć profilaktyka jest najlepszym sposobem walki z rozstępami, to raczej jest rzadko stosowana. Jest to wielkim błędem, ponieważ już istniejące rozstępy są znacznie większym problemem. W przypadku ich likwidacji najważniejszy jest czas reakcji. Najłatwiej usunąć świeże rozstępy w kolorze czerwonym. Z czasem rozstępy sprawiają wrażenie, że zanikają. Niestety, czerwone prążki bledną, ale zostawiają po sobie białe blizny, których usunięcie graniczy z cudem. Istnieją jednak metody na ich redukcję.

Czerwone prążki są fazą zapalną. Jest to najlepszy moment na leczenie istniejących rozstępów. Można wówczas zastosować specjalne preparaty na rozstępy. W zależności od ich składu mogą się charakteryzować różną skutecznością. Na rynku dostępnych jest wiele środków. Przy ich wyborze najważniejsze jest to, by stymulowały syntezę kolagenu. Najsilniejsze działanie stymulujące fibroblasty ma rybi kolagen (collagen). Pomocne mogą być także witaminy A, E i C.

Większym problemem są starsze, zabliźnione rozstępy. Są one zazwyczaj białej barwy, a ich usunięcie nie jest już takie proste. Stosowanie zwykłych kremów nie ma szans na likwidację takich blizn. Można próbować leczenie takich rozstępów stosując specjalne preparaty o silnym działaniu. Często jednak niezbędna okazuje się wizyta w gabinecie kosmetycznym

 

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.