Przyjrzyj się sobie i sprawdź: Czy jesteś ZDROWA?

Chcesz się przekonać, czy jesteś zdrowa?Chcesz się przekonać, czy jesteś zdrowa? Przyjrzyj się swojej twarzy, obejrzyj ciało. Nawet drobne odstępstwa od normy bywają ważne. Gdy przyczyna jest błaha, łatwo jej zaradzisz. Ale może trzeba będzie iść do specjalisty..? Na początku zacznijmy od twarzy.

TWARZ

Oczy – wiele informacji o zdrowiu wyczytasz z białek oczu oraz ze spojówek.
 • Zaczerwienione oczy.
  Mogą być zmęczone i wysuszone. Liczne, czerwone żyłki (naczynka) to częsta oznaka niewyspania. Pomoże zimny okład położony na powieki. Zaczerwienie może być też sygnałem – zapalenia spojówek. Oczy stają się wrażliwe na światło, swędzą, pieką i łzawią. Potrzebne są krople, witaminy i wizyta u okulisty.
 • Zażółcone oczy.
  Zawsze powinny zaniepokoić. Żółte plamki wokół oczu mogą świadczyć o wysokim poziomie cholesterolu. Całe zażółcone białkówki sygnalizują chorobę wątroby, niedrożność dróg żółciowych, kamienie w pęcherzyku, czy nawet złogi. Koniecznie nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.
Usta – są atrybutem kobiecości. Dlatego natychmiast dostrzegamy, gdy coś im dolega.

 • Wysuszone, spękane.
  Słońce i wiatr wysuszają wargi; bez ich nawilżenia – skóra pęka. Mogą być przesuszone, jak je przygryzasz i oblizujesz. Ślina zawiera kwasy i enzymy trawienne, które nie są dobre dla delikatnych warg. Inny powód to odwodnienie spowodowane tym, że pijesz za mało płyn (wody). Przyczyną bywa też alergia kontaktowa. Może zmieniłaś ostatnio pastę do zębów?
 • Pękające kąciki.
  Zajady pojawiają się przy osłabionej odporności, po antybiotykoterapii. Często świadczą o niedoborze wit. z grupy B (szczególnie B12), cynku lub żelaza. Gdy nie mijają po 2 tyg. stosowania witamin; poradź się lekarza. Mogą być sygnałem anemii.
Policzki – zwróć uwagę, jaki mają kolor, czy nie pojawiły się przebarwienia.
 • Rumieńce.
  Wywołują je silne emocje. Tak reaguje współczulny układ nerwowy. Mogą być skutkiem uczulenia. Jeśli nasilają się po wypiciu kawy, bywają objawem trądziku różowatego. Zastosuj koniecznie Kolagen Platinum, który wzmacnia naczynka krwionośne, eliminując ten rumień. Powtarzające się czerwienienie policzków po wypiciu alkoholu może być skutkiem podwyższonego ciśnienia. Sprawdzaj, czy nie przekracza normy: 125/85 mmHg. Jeśli tak – skonsultuj to z lekarzem.
 • Brązowe plamy.
  Czyli ostudy na policzkach powstają pod wpływem zmian hormonalnych; po pigułkach antykoncepcyjnych; w nadczynności tarczycy. Nasilają się na słońcu – wtedy idź do endokrynologa.

„Masz wrażenie, że jesteś blada? To może być objaw zmęczenia, albo też pierwszy sygnał anemii. Nie zwlekaj, zrób badania.”

SZORSTKIE ŁOKCIE

Na pewno rzadko się im przyglądasz, a warto sprawdzać, jaka jest na nich skóra. Czy gładka, jak pupa niemowlaka; czy może szorstka, czasem się łuszcząca, tworząca twardą skorupkę. Szorstkie łokcie to powszechny problem. Mają częsty kontakt z twardym podłożem, np. opierasz je o blat biurka, stołu, dlatego naskórek rogowacieje na nich szybciej. Może Ci pomóc, ścieranie naskórka pilingiem do ciała. Jak masz drobne mikro urazy – zastosuj peeling enzymatyczny. Dobrym sposobem jest też moczenie łokci w lekko podgrzanej oliwie z oliwek, smarowanie tłustym kremem.

Jednak sucha, zrogowaciała skóra na łokciach może być objawem choroby, np. niedoczynności tarczycy. Jeśli masz te dolegliwości, np. tyjesz bez powodu, czujesz się zmęczona, trudno Ci się skoncentrować, powiedz o tym koniecznie lekarzowi.

DŁONIE

Sporo informacji o swoim zdrowiu wyczytasz z paznokci. Zdrowe są gładkie, bez przebarwień.

 • Białe plamki.
  To skutek powtarzających się mikro-urazów. Ale mogą też świadczyć o niedoborach wapnia lub cynku. Sięgnij wtedy po preparaty witaminowe.
 • Białe paznokcie.
  Mogą świadczyć o zaburzeniach krążenia lub anemii, np. przy obfitych miesiączkach.
 • Zżółkłe paznokcie.
  Taki kolor mają, gdy często malujesz je ciemnymi lakierami. Po kilku tygodniach zażółcenie zniknie. Ale uwaga, to też częsty objaw grzybicy paznokci.
 • Łamliwe paznokcie.
  Niszczą je detergentami zawarte w chemii domowej. Chroni używanie gumowych rękawiczek. Nierzadko przyczyną kruchości paznokcia jest niedobór żelaza.

PIERSI

Zmieniają się przez całe życie kobiety. Samodzielnie badaj je dokładnie raz w miesiącu. Najlepiej 2-3 dni po zakończeniu menstruacji. I co ważne, przyjrzyj się też w lustrze, po każdej kąpieli.

Różna wielkość.
Znaczna większość kobiet ma jedną pierś większą od drugiej. Często z tego powodu martwią się, np. karmiące mamy. Ale to zupełnie  normalne. Niepokojące jest jednak nagłe powiększenie się jednej piersi, bez żadnej przyczyny. Może sugerować zmiany nowotworowe.  Nie zwlekaj z wizytą u ginekologa.

Wyciągnięty sutek.
Zwykle dotyczy jednej piersi, ale może też obu. Gdy brodawka jest „schowana” do wewnątrz – już od okresu dojrzewania, nie oznacza choroby. Ale jeśli do tej pory była wystająca i nagle uległa wciągnięciu, taki objaw może być sygnałem raka piersi. Pokaż zmianę, jak najszybciej lekarzowi.

Zmiana kształtu.
Wraz z wiekiem, tkanki są coraz mniej elastyczne. W kobiecych piersiach, tkankę gruczołową zastępuje tkanka tłuszczowa. Dlatego piersi zaczynają tracić swój kształt i jędrność. To naturalny proces. Wprawdzie szybciej przebiega u kobiet palących papierosy, ale dotyczy to wszystkich kobiet. Gdy przed ukończeniem roku życia, niespodziewanie zmienia się kształt tylko jednej piersi, zmianę pokaż lekarzowi interniście lub ginekologowi.

WŁOSY

Problem z wypadającymi włosami dotyka coraz więcej, i kobiet, i mężczyzn. Przyczyn jest wiele, od stosowania niektórych leków, poprzez stres, złą dietę, zmiany hormonalne (tarczyca), czy niewłaściwą pielęgnację. Wypadające włosy mogą być też wynikiem ciąży lub menopauzy. Dlatego kluczowe jest znalezienie źródła problemu.

Włosy są suche, łamliwe, rozdwajają się lub nienaturalnie połyskują. Może to oznaczać, że cierpisz na niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Może to też być odwodnienie organizmu – włosy tez składają się z wody. Jeśli nie uzupełniasz płynów (najlepiej wody, małymi porcjami), nie jesz owoców – to nie dziw się, że Twoja fryzura przypomina stóg siana, a włosy łamią się. Warto zadbać o witaminy i minerały, zastosuj olejowanie włosów, maseczki i inne specyfiki, które pomagają w przypadku regeneracji włosia.

ŁYDKI

Latem częściej eksponujemy nogi, dlatego bardziej na nie zwracamy uwagę. Jednak warto obserwować je przez cały rok, bo z dnia na dzień, mogą pojawić się pajączki – poszerzone, drobne naczynia żylne. Są to cienkie czerwone lub fioletowe niteczki. Pojedyncze mogą łączyć się ze sobą, tworząc siateczki, przypominające pajęczą sieć. Mogą uwidocznić się po intensywnym opalaniu nóg. Promieniowanie UV osłabia włókna kolagenowe, z których m.in. zbudowane są ściany naczyń żylnych. Dlatego w tym  przypadku zastosuj Witaminę C doustnie oraz Kolagen Graphite na skórnie.

Pajączki pojawiają się także, gdy lubisz chodzić na wysokich obcasach, które ograniczają pracę mięśni łydek. Pajączki mogą też świadczyć o rozwijającej się chorobie układu żylnego i być zwiastunem żylaków. Powinny zaniepokoić zwłaszcza, gdy ktoś w rodzinie miał już żylaki. Aby ocenić stan żył, potrzebne jest badanie – usg naczyń żylnych. Skontaktuj się z lekarzem w tej sprawie.

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top