Przyczyny zawrotów głowy

zawroty głowy przyczynyZawroty głowy przyczyny. Znasz je? Latem, kiedy jest dość ciepło, możesz doświadczać ich częściej. A wiesz kiedy są tylko oznaką przegrzania, a kiedy powinne budzić niepokój?

Świat, nagle zaczyna wirować przed oczami. Trudno Ci utrzymać równowagę. Czujesz się słabo.. Niekiedy nawet mdlejesz.

Zawroty głowy często pojawiają się po jeździe na karuzeli, czasem zaś bez żadnej przyczyny. Na dolegliwości te częściej skarżą się osoby starsze (40% seniorów).

Skąd te kłopoty, i jak sobie z nimi poradzić?

Zawroty głowy przyczyny

Bo jest za gorąco..

W upalne dni może się zdarzyć, że nagle poczujesz zawroty głowy, robi Ci się słabo. Dzieje się tak zwłaszcza jeśli pracujesz w gorący dzień, w dusznym pomieszczeniu lub wylegujesz się na plaży. Może wówczas dojść do przegrzania organizmu.

Pojawiają się zawroty głowy i bóle głowy, osłabienie, czujesz silne pragnienie, wzrasta temperatura ciała. Uważaj, bo może nawet dojść do udaru.

Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, nie wolno zwlekać!

  • Ułóż się w zaciemnionym, przewiewnym miejscu. Nogi unieś w górę. Dzięki temu więcej krwi będzie dopływać do mózgu, zawroty powinny wkrótce ustąpić.
  • Wypijaj co 15 minut małymi łykami po pół szklanki płynu, najlepiej napoju nawadniającego lub po prostu wody z płaską łyżeczką soli.
  • Na szyję, pachwiny, tam gdzie są długie tętnice, oraz na czoło – połóż ręcznik zmoczony w letniej (nie zimnej) wodzie.

Kłopoty z błędnikiem

To przyczyna aż 13% wszystkich zawrotów głowy. Błędnik to narząd równowagi, który znajduje się w uchu wewnętrznym. Bardzo często zawroty są następstwem zapalenia samego błędnika oraz nerwu przedsionkowo-ślimakowego. Może być ono np. powikłaniem po grypie. Objawami są wówczas bardzo silne zawroty głowy, osłabienie, lęk, światłowstręt i hałasowstręt.

Jeśli lekarz ma pewność, że chorobę wywołały bakterie, poda antybiotyki lub steroidy. W innym wypadku terapia polega na czekaniu aż mózg skompensuje uszkodzenie błędnika (czyli przejmie jego funkcje). Dolegliwości mijają dopiero po 6-12 miesiącach, a czasem nigdy, jedynie łagodnieją. Bywa jednak, że konieczna jest rehabilitacja. Jej celem jest nauka zachowania równowagi dzięki specjalnym ćwiczeniom ruchów głowy i ciała.

Wędrujące otolity, czyli kamica

Otolity to kryształy węglanu wapnia, wyglądające jak kamyczki. Znajdują się w kanalikach błędnika. „Wędrujące” otolity powodują łagodne (położeniowe) zawroty głowy. Pojawiają się one, gdy np. zawieszasz głowę w dół, szybko wstajesz z łóżka, przykręcasz się z boku na bok. Zawroty trwają krótko, ale są bardzo silne.

Dolegliwości nasilają się, jeśli otolity się pokruszą (np. u starszych ludzi). Kawałki „kamyczków” przemieszczają się w czasie ruchów głową i drażnią błędnik.. W tej sytuacji pomagają ćwiczeni zalecone przez rehabilitanta.

Zawroty głowy przyczyny… Początek jaskry

Przy gwałtownie rozwijającej się jaskrze czasami, oprócz zawrotów głowy, pojawiają się także poranne migreny, widzenie tęczowych pól, obijanie się o przedmioty, intensywny ból oka i głowy, mdłości. Nie wolno lekceważyć tych objawów, bo jaskra prowadzi do utraty wzroku! Dlatego jeśli zauważysz u siebie któryś z objawów mogących świadczyć o jaskrze, jak najszybciej odwiedź okulistę. Leczenie może zapobiec utracie wzroku.

Ważne dla seniorów – zawroty głowy przyczyny

Zawroty głowy u osób starszych mogą być spowodowane niedotlenieniem mózgu. Przyczyną mogą być:

  • miażdżyca – prowadzi do usztywnienia i zwężenia naczyń krwionośnych;
  • zmiany zwyrodnieniowe w odcinku szyjnym kręgosłupa – utrudniają one przepływ utlenionej krwi;
  • cukrzyca i nadciśnienie tętnicze;
  • silna anemia.

W tych przypadkach należy leczyć przyczyny dolegliwości. Ważne jest też utrzymywanie prawidłowego poziomu cholesterolu.

Uwaga! Udar cieplny.
Jakie są objawy i co powinniśmy zrobić, gdy się pojawią?

  1. Objawy udaru słonecznego to: osłabienie, uczucie zimna i gorąca na zmianę, bóle i zawroty głowy, brak potu, wysoka gorączka, nudności, wymioty, utrata przytomności.
  2. Chorego, jak najszybciej należy odprowadzić lub przenieść w chłodne, zaciemnione miejsce. Poluzowujemy lub zdejmujemy mu ciasne ubranie. Gdy twarz chorego jest blada, jego głowę układamy niżej niż tułów. Jeśli jest mocno zaczerwieniona, lepiej położyć go w pozycji półleżącej.
    Głowę i klatkę piersiową przykrywamy okładami z ręcznika zmoczonego w zimnej wodzie. Co 10 minut mierzymy temperaturę – gdy obniży się do 38ºC schładzanie można przerwać. Gdy chory jest przytomny, podajemy mu chłodne płyny. Jeśli stan chorego nie wraca szybko do normy, koniecznie trzeba wezwać lekarza.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top