7objawów cichego zawału serca

7objawów cichego zawału serca Czy można przejść zawał, nie wiedząc o tym? To się zdarza. Mówimy wówczas o niemym zawale serca. Poniżej przedstawię Ci 7objawów cichego zawału serca.

Objawy tego typowego zawału wszyscy dobrze znamy. To piekący, dławiący ból w klatce piersiowej (trwa 10-20 minut i nie ustępuje po nitroglicerynie), promieniujący do żuchwy, szyi i lewego ramienia. Mogą mu towarzyszyć: kołatanie, duszność, ucisk w klatce piersiowej, silny lęk, czy napad paniki. Cichy zawał serca nie ma gwałtownego przebiegu.

Bywa, że jesteśmy go nieświadomymi, a o nieprawidłowościach dowiadujemy się przypadkiem, podczas badania EKG (zwykle powstaje blizna, którą lekarz bez trudu rozpoznaje).

7objawów cichego zawału serca

1. UCZUCIE ZMĘCZENIA.

Kiedy tętnice się zwężają, sercu pracuje się ciężej – wówczas nawet najprostsze czynności stają się coraz trudniejsze do wykonania. Niestety, gdy taki stan utrzymuje się przez kilka dni, może zapowiadać atak serca.

2. ZAWROTY GŁOWY.

Oczywiście mogą mieć związek ze skokami ciśnienia, zbyt gwałtowną zmianą pozycji czy odwodnieniem organizmu. Ale gdy dołącza do nich uczucie duszności bądź zgaga – dzwoń na pogotowie.

3. DYSKOMFORT W KLATCE PIERSIOWEJ.

Nie musi wcale być silny, ale wiadomo, że „coś jest nie tak”. Możesz mieć wrażenie ucisku, bądź odczuwać duszności. Najważniejsze, by ich nie  lekceważyć, bo mogą zagrażać życiu. Jeśli nie mijają w czasie odpoczynku – wezwij karetkę.

4. DRĘTWIENIE KOŃCZYN.

Gdy serce nieprawidłowo pracuje, przepływ krwi jest zaburzony. Zwężenie naczyń krwionośnych powoduje ograniczenie ilości krwi, która dociera do dłoni i stóp.

7objawów cichego zawału serca7objawów cichego zawału serca – c.d

5. OPUCHNIĘCIA I OBRZĘKI.

Objawem niewydolności serca często jest gromadzenie się w organizmie płynów. Najpierw masz opuchnięte kostki, potem obrzęki „wędrują” wyżej – na podudzia i uda.

6. KASZEL.

Możesz pokasływać po chorobie, gdy masz alergię lub problemy z tarczycą. Ale nawracający i uporczywy kaszel może być też objawem kłopotów z sercem. Gwałtowny i nasilający się jest skutkiem występującego przy zawale obrzęku płuc.

7. ZIMNE POTY.

Ten objaw pojawia się u połowy osób z cichym zawałem. Jeśli pocisz się właściwie bez przyczyny, bo ani temperatura nie jest za wysoka, ani nie wykonujesz dużego wysiłku – skontaktuj się z lekarzem. Zwłaszcza jeśli jesteś przy tym osłabiona lub masz mdłości.

Zawał u kobiet

Zawał serca u kobiet rozpoznaje się najczęściej między 45. a 70. rokiem życia. Często ma nietypowy przebieg. Objawy zawału serca u kobiet są mniej specyficzne i nasilone niż u mężczyzn, przez co trudniejsze do rozpoznania. Często brane są mylnie za dolegliwości układu pokarmowego.

Kobiety rzadko odczuwają typowy ból w klatce piersiowej. Częściej jest on zlokalizowany pod żebrem i w okolicy żołądka. Towarzyszą mu nudności, wymioty, zgaga.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.