Kilka faktów jak schudnąć?

Bulimia, Jadłowstręt Psychiczny, AnoreksjaO odchudzaniu mówimy na różne sposoby: „zrzucamy” funty, „spalamy” tłuszcz, „tracimy” kalorie, a nawet widzimy, jak „topnieje” nasza waga. Ale tak naprawdę, gdzie idzie tłuszcz? Kiedy nasze ciała odchudzają się, a ciężar znika, co dzieje się z tłuszczem, który kiedyś definiował nasze ciała? To ważne pytanie, które należy zadać!

Kilka powszechnych nieporozumień dotyczy tego, że tłuszcz zamienia się w energię, zamienia się w mięśnie lub jest usuwany, gdy idziemy do łazienki. Jednak żadne z nich nie jest prawdą. Oto 4 uproszczone fakty o tym, gdzie tłuszcz idzie, gdy go tracimy.

 

FAKT 1

Eliminacja tłuszczu zaczyna się od „opróżnienia” komórek tłuszczowych.

Proces metabolizowania tłuszczu jest dość złożony. Aby to uprościć, pomyśl o tym w ten sposób. Nasze ciała przekształcają nadmiar węglowodanów i białka w trójglicerydy. Są one przechowywane w naszych komórkach tłuszczowych. Aby metabolizować te trójglicerydy, które składają się z węgla, wodoru i tlenu. Aby się ich pozbyć, musimy „odblokować” je z komórek tłuszczowych. Odbywa się to poprzez deficyt energii.

 

FAKT 2

Utrata masy ciała jest spowodowana niedoborem energii.

Innymi słowy, twoje ciało potrzebuje więcej energii niż zjadłeś, więc musi zwrócić się do zmagazynowanej energii. Możesz to zrobić, jedząc mniej kalorii lub ćwicząc. Po uruchomieniu komórki tłuszczowe uwalniają trójglicerydy (z pomocą hormonów i enzymów), które dostają się do krwioobiegu jako wolne kwasy tłuszczowe, które organizm wysyła do tkanek potrzebujących energii.

Ważne jest jednak, aby nie przesadzać z redukcją kalorii. Robienie zbyt wielu rzeczy naraz może przynieść efekt przeciwny do zamierzonego i spowodować, że twoje ciało będzie mniej efektywnie spalać tłuszcz

 

FAKT 3

Nigdy nie tracisz komórek tłuszczowych.

Tam zawsze, zawsze tam. Gdy komórki tłuszczowe opróżniają się, nie znikają całkowicie, tylko się kurczą. Innymi słowy, gdy komórka tłuszczowa uwolni trójglicerydy, zmniejsza się. Wyobraź sobie, że balon się opróżnia: nie zajmuje już tyle miejsca, ale skorupa wciąż tam jest. Oznacza to, że aby naprawdę trzymać kilogramy  z dala, musisz prowadzić zdrowy tryb życia.

 

FAKT 4

Pozbywasz się tłuszczu przez oddychanie.

Badanie Andrew Browna i Rubena Meermana ujawniło nowe informacje na temat metabolicznego procesu wydalania tłuszczu. Odkryli, że większość tłuszczu jest uwalniana przez wydech. Zgadza się – wydychamy go. 84% tłuszczu jest przekształcane w dwutlenek węgla i wydalane w ten sposób.

Pozostałe 16% jest przekształcane w wodę, która jest wydalana w dowolny sposób, w jaki organizm sam się pozbywa z dodatkowej H2O (sikanie, płacz, pocenie się itp.). Pozbycie się 22 funtów tłuszczu wymaga wdychania 64 funtów tlen. Proces ten wytwarza 62 funty dwutlenku węgla i 24 funty wody.

 

UWAGA !

Chociaż istnieją ogólne zasady, które są prawdziwe na całym forum, każde ciało jest inne i reaguje inaczej. Twoim zadaniem jest znalezienie odpowiedniej kombinacji diety i ćwiczeń, która najlepiej zachęca do odchudzania.

 

Jak schudnąć?

Znajdź swoją wewnętrzną motywację

 

Nikt inny nie może sprawić, że schudniesz. Musisz zadowolić się zmianami diety i ćwiczeń. Co sprawi, że będziesz się palić, aby trzymać się swojego planu odchudzania?

Zrób listę rzeczy, które są dla Ciebie ważne, aby pomóc Ci pozostać zmotywowanym i skoncentrowanym, niezależnie od tego, czy są to nadchodzące wakacje, czy lepsze ogólne zdrowie. Następnie znajdź sposób, aby upewnić się, że możesz wykorzystać swoje czynniki motywacyjne w chwilach pokusy. Na przykład możesz zamieścić zachęcającą notatkę na drzwiach spiżarni lub lodówce.

Chociaż musisz ponosić odpowiedzialność za swoje zachowanie, aby skutecznie schudnąć, pomaga mieć wsparcie – odpowiedniego rodzaju. Wybierz ludzi, którzy cię wspierać, którzy będą cię zachęcać w pozytywny sposób, bez wstydu, zawstydzenia i sabotażu.

Idealnie znajdź osoby, które wysłuchają twoich obaw i uczuć, spędzą czas z tobą ćwicząc lub tworząc zdrowe menu i podzielą się priorytetem, jaki postawiłeś na rozwijanie zdrowszego stylu życia. Twoja grupa wsparcia może również oferować rozliczalność, która może być silną motywacją do przestrzegania celów związanych z odchudzaniem.

Jeśli wolisz zachować prywatność swoich planów odchudzania, bądź odpowiedzialny przed sobą poprzez regularne ważenia, rejestrowanie diety i postępów ćwiczeń w dzienniku lub śledzenie postępów za pomocą narzędzi cyfrowych.

 

Ustal realistyczne cele

 

Ustalenie realistycznych celów odchudzania może wydawać się oczywiste. Ale czy naprawdę wiesz, co jest realistyczne? W dłuższej perspektywie warto dążyć do utraty 1 do 2 funtów (0,5 do 1 kilograma) tygodniowo. Ogólnie rzecz biorąc, aby stracić 1 do 2 funtów tygodniowo, musisz spalić od 500 do 1000 kalorii więcej niż spożywasz każdego dnia, poprzez dietę o niższej kaloryczności i regularną aktywność fizyczną.

W zależności od wagi 5% aktualnej wagi może być realistycznym celem, przynajmniej dla celu początkowego. Jeśli ważysz 82 funty (82 kilogramy), to 9 funtów (4 kilogramy). Nawet ten poziom utraty wagi może pomóc obniżyć ryzyko przewlekłych problemów zdrowotnych, takich jak choroby serca i cukrzyca typu 2.

Kiedy wyznaczasz cele, pomyśl o celach zarówno procesowych, jak i wynikowych. „Spaceruj codziennie przez 30 minut” jest przykładem celu procesu. „Strać 10 funtów” jest przykładem celu końcowego. Cel nie jest konieczny, ale powinieneś wytyczyć cele procesu, ponieważ zmiana nawyków jest kluczem do utraty wagi.

 

Ciesz się zdrowszą żywnością

 

Przyjęcie nowego stylu jedzenia sprzyjającego odchudzaniu musi obejmować obniżenie całkowitego spożycia kalorii. Ale zmniejszenie kalorii nie musi oznaczać rezygnacji ze smaku, satysfakcji, a nawet łatwości przygotowania posiłku.

Jednym ze sposobów zmniejszenia spożycia kalorii jest spożywanie większej ilości produktów pochodzenia roślinnego – owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. Dąż do różnorodności, aby pomóc Ci osiągnąć swoje cele bez rezygnacji ze smaku i odżywiania.

Rozpocznij odchudzanie, zaczynając od następujących wskazówek:

  •    Jedz co najmniej cztery porcje warzyw i trzy porcje owoców dziennie.
  •    Zastąp rafinowane ziarna pełnymi ziarnami.
  •    Używaj skromnych ilości zdrowych tłuszczów, takich jak oliwa z oliwek, oleje roślinne, awokado, orzechy, masło orzechowe i oleje orzechowe.
  •    Ogranicz jak najwięcej cukru, z wyjątkiem naturalnego cukru w owocach.
  •    Wybieraj niskotłuszczowe produkty mleczne oraz chude mięso i drób w ograniczonych ilościach.

 

Bądź aktywny, bądź aktywny

 

Chociaż możesz schudnąć bez ćwiczeń, regularna aktywność fizyczna i ograniczenie kalorii mogą pomóc uzyskać przewagę w odchudzaniu. Ćwiczenia mogą pomóc spalić nadmiar kalorii, których nie da się ograniczyć samą dietą.

Trenowanie  oferują również wiele korzyści zdrowotnych, w tym poprawę nastroju, wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego i obniżenie ciśnienia krwi. Ćwiczenia mogą również pomóc w utrzymaniu utraty wagi. Badania pokazują, że osoby, które utrzymują utratę wagi przez długi czas, regularnie ćwiczą.

Ile kalorii spalasz zależy od częstotliwości, czasu trwania i intensywności twoich aktywności. Jednym z najlepszych sposobów na utratę tkanki tłuszczowej jest ciągłe ćwiczenia aerobowe – takie jak szybki marsz – przez co najmniej 30 minut przez większość dni w tygodniu. Niektóre osoby mogą wymagać większej aktywności fizycznej niż to, aby schudnąć i utrzymać tę utratę wagi.

Każdy dodatkowy ruch pomaga spalić kalorie. Zastanów się, w jaki sposób możesz zwiększyć aktywność fizyczną w ciągu dnia, jeśli nie możesz dopasować się do formalnych ćwiczeń w danym dniu. Na przykład, zamiast korzystać z windy, wykonaj kilka wycieczek po schodach w górę lub w dół lub zaparkuj na drugim końcu parkingu podczas zakupów.

 

Zmień swoją perspektywę


Nie wystarczy jeść zdrową żywność i ćwiczyć tylko przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, jeśli chcesz uzyskać długoterminowe, skuteczne zarządzanie wagą. Te nawyki muszą stać się sposobem na życie. Zmiany stylu życia zaczynają się od rzetelnego spojrzenia na swoje wzorce żywieniowe i codzienną rutynę.

Po dokonaniu oceny osobistych wyzwań związanych z utratą masy ciała, spróbuj opracować strategię stopniowej zmiany nawyków i postaw, które sabotowały twoje wcześniejsze wysiłki. Następnie wyjdź poza zwykłe rozpoznawanie swoich wyzwań – zaplanuj, jak sobie z nimi poradzisz, jeśli raz na zawsze uda ci się schudnąć.

Prawdopodobnie będziesz miał sporadyczne niepowodzenia. Ale zamiast całkowicie zrezygnować po niepowodzeniu, po prostu zacznij od nowa następnego dnia. Pamiętaj, że planujesz zmienić swoje życie. To się nie stanie od razu. Trzymaj się zdrowego stylu życia, a wyniki będą tego warte.

 

 

Kim jestem? Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja - w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.
Posts created 228

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top