10 porad dotyczących pracy zdalnej

Kobieta, Twarz, Fotomontaż, Twarze, Album FotograficznyCo za tydzień, co?

W czwartek zaczęły pojawiać się wiadomości, że firmy wymagają od swoich pracowników pracy zdalnej, a wkrótce potem wraz z moimi przyjaciółmi mieliśmy ciąg tekstów z porad domowych.

Pracuję zdalnie od 3 lat i zebrałam  kilka pomocnych wskazówek od moich przyjaciół.

Tak więc, jeśli dopiero zaczynasz pracę z domu lub chcesz, aby nowe pomysły pozostały wydajne, oto 10 wskazówek na temat pracy zdalnej.

Stwórz sobie miejsce pracy

Posiadaj dedykowane miejsce do pracy. Nie zrozumcie mnie źle, zdecydowanie pracuję na kanapie przez wiele dni, ale kiedy pracuję z biura, czuję się o wiele bardziej produktywna! Jeśli nie masz pokoju, który można przeznaczyć na powierzchnię biurową, wyznacz obszar domu. Może to  być twoja wyspa kuchenna lub stół kuchenny. Moja przyjaciółka ma konwerter stojący na biurku, który codziennie wkłada na wyspę kuchenną. Wyciąga go każdego ranka, a kiedy dzień pracy się kończy, biurko odkłada się. Przyzwyczajaj się do tworzenia biura każdego dnia i odkładania go na noc.

Stwórz sobie środowisko pracy

Utwórz środowisko pracy. To idzie w parze z ostatnim, ale upewnij się, że Twoja przestrzeń przypomina pracę! Odtwarzaj spokojną muzykę, utrzymuj porządek w swojej przestrzeni, abyś poczuła się jak w biurze. Twój mózg będzie bardziej w „trybie pracy”, a mniej w „trybie domowym”. To ważne, aby miejsce w którym pracujesz przypominało Twój „warsztat” pracy.

Poranne rytuały przed pracą

Miej poranną rutynę. Ustaw budzik, aby budził się o określonej godzinie. Określ codzienne czynności, które będziesz wykonywać przed rozpoczęciem pracy. Może to być poranna joga, poranna medytacja. Osobiście lubię sprzątać mój dom rano, parzyć kawę i czasopismo, zanim otworzę komputer. Każdy z Nas ma inne rytuały. Ważne by one odpowiednio nastroiły Cię do rozpoczęcia pracy.

Ubierz się biznesowo

Niezależnie od tego czy pracujesz w biurze czy zdalnie z domu ubierz się biznesowo. Odpowiednia biznesowa stylówka wprowadzi Cię w odpowiedni tryb pracy. To jeden z tych ważnych porannych rytuałów, który również wprowadza nastrój w pracy. Są oczywiście wśród moich znajomych pracujących zdalnie Ci, którzy najchętniej nie wychodzą z piżamy 😀

Ustal czas pracy

Określenie ściśle czasu pracy jest szalenie ważne. Im bardziej będziemy rygorystyczny tym bardziej przełoży się to na naszą produktywność. Są dni kiedy się zapominamy  i potrafimy spędzić przed komputerem czas aż do wieczora. Ustalenie granic czasu pozwoli Ci na lepsze zaplanowanie i wykorzystanie czasu pracy.

Wyjdź się przewietrzyć

Wyjdź na zewnątrz Pooddychaj świeżym powietrzem co najmniej raz dziennie! Wypij kawę na zewnątrz, zjedz lunch na świeżym powietrzu lub wybierz się na popołudniowy spacer. Sądzę, że większość z was robi sobie dłuższą przerwę na lunch w biurze, a teraz, kiedy jesteś w domu, możesz zrobić to samo! 

Powiadom domowników o swoim czasie pracy

Przekaż swój harmonogram. Jeśli mieszkasz ze współlokatorem lub partnerem, przekaż swój harmonogram na początku dnia.  Jeśli pracujesz w domu, potrzebujesz spokoju by pozbierać myśli i skoncentrować się na pracy. Ustal z domownikami ramy czasowe i poproś o spokój podczas wykonywania swojej pracy.

Zmieniaj scenerię

Zmień scenerię. Jest to bardziej przydatne, gdy nie ma zalecanej kwarantanny, ale nadal można ją zastosować w domu! Uwielbiam zmieniać krajobrazy i pracować co najmniej raz w tygodniu w kawiarni, to pozwala mi być  bardziej kreatywną.  Teraz, gdy jesteśmy w domu, planuję pracować z różnych części domu, a nawet mam pracę na podwórku / patio. Pobudzaj mózg!

Zaplanuj relax po pracy

Zamiast tracić czas na dojazd bądź rzeczy, które marnotrawią nasz cenny czas, zaplanuj relax po pracy. Wbuduj go w swój harmonogram dnia. Po pracy bardzo ważny  reset i relax dla ciała i umysłu. Złapanie odpowiedniego dystansu pozwoli Ci następnego dnia ruszyć do pracy z nową, świeżą energią.

Focus na pracy

Aby praca była wydajna i owocna zadbaj oto, aby nic nie rozpraszało Cię w jej trakcie. To ważne, aby mieć porządek wokół siebie i nie angażować się w czasie pracy w nic co jej nie dotyczy. Często takie drobne czynności jak zmycie filiżanki po kawie powodują, że wypadamy z rytmu pracy. Tym samym spada nasza wydajność.

Trzymajcie się na kwarantannie!  Wiem, że to szalone czasy dla wszystkich i znalezienie rutyny przez to wszystko wydaje się walką. Walcz każdego dnia o lepsze jutro i o lepszy byt. Nie poddawaj się i nie spoczywaj na laurach . Wszyscy pracują nad znalezieniem nowej normalności, więc bądź cierpliwy i łagodny wobec siebie.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.