Dziecko mistrzem manipulacji rodzicami

Z pewnością spotkałaś się z sytuacją, kiedy rodzic spełnił zachciankę dziecka – wbrew swojej woli. Często dla przysłowiowego „świętego spokoju”. W ten jednak sposób dziecko uczy się wymuszania i manipulacji rodzicem. Płacz, totalna histeria, wrzaski i milion argumentów, naprawdę daje nam w kość, a dziecko jest w stanie zrobić wszystko, by dostać to – co chce i na co się uprze. Dzieci są mistrzami manipulacji. Obserwują rodziców, ich zachowania i często lawirują pomiędzy jednym a drugiZnalezione obrazy dla zapytania manipulacja dzieckam rodzicem w zależności od tego, które z nich jest mu przychylne i pomoże w osiągnięciu swojego celu. Dzieci maja świetnie opracowane taktyki, które topią rodziców serca. Świetnie wiedzą, co na nich działa, a co nie. To od nas rodziców zależy, czy pozwolimy im na takie zachowania. Jedno jest pewne. Ty, jako rodzic, musisz być czujny!

Rodzice po rozwodzie – brak autorytetu

Manipulacja dziecka rodzicami najczęściej dotyczy w większym rozmiarze tych, którzy są po rozwodzie. Nie ma nic gorszego niż dziecko pomiędzy rodzicami, które obserwuje i widzi rozgrywki pomiędzy nimi. Sztuka wychowania dziecka, to sztuka mówienia jednym głosem. Bardzo często u takich rozbitych rodzin obserwuje podważanie autorytetu siebie nawzajem. Niestety w takich sytuacjach rodzic sam uczy dziecko manipulacji. Prosty przykład. Dziecko prosi mamę, żeby ta kupiła jej spodnie. Mama tłumaczy, że nie ma teraz pieniędzy i kupi, ale później. Dziecko szantażuje matkę, że jak jej nie kupi spodni, to nie pójdzie do szkoły. Co robi matka? Pisze do ojca, gdyż potrzebuje wsparcia. W odpowiedzi dostaje: „Jaka matka taka córka”. Tak… Niektórzy ludzie nie dojrzali do wychowywania dziecka. Przykro to stwierdzić, ale sami są sobie winni. Skończyły się czasy, kiedy się wymaga i egzekwuje od dziecka. Nastały czasy, że zamiast łańcuszka na komunię, kupuje się drogie komputery…

Początki manipulacji dziecka

Początki nauki manipulacji dziecka rodzicem, zaczynają się w momencie, kiedy dziecko przestaje rozumieć, że „nie” to znaczy NIE! Ilekroć ulegamy prośbom, szantażom, krzykom dziecka i spełniamy ich zachcianki, sami karmimy małego „potwora” i wzmacniamy te negatywne cechy charakteru. Więc jeśli, nie wiesz – jak rozpoznać kiedy dziecko zaczyna Tobą manipulować – to zapamiętaj, że dzieje się tak, kiedy w sytuacji braku twojej zgody na coś, dziecko absolutnie nie przyjmuje twoich argumentów i trwa w totalnym uporze, często połączonym z agresją. Pamiętaj, że manipulacja ma różne oblicza i nie zawsze prowadzi do kłótni. Równie dobrze dzieci mogą odgrywać, że są chore, stroić fochy, specjalnie nie odrabiać lekcji, czy sprzątać pokoju. I teraz od ciebie zależy, czy przerwiesz ten wypracowany przez nie schemat..

Wszystkie dzieci mogą, a ja nie…

To dość popularny schemat. Pamiętam, że ja – jako dziecko bardzo często powoływałam się i używałam tego argumentu. Zwłaszcza latem, kiedy dość późno robiło się ciemno. Wszystkie koleżanki i koledzy po godzinie 19 biegali po podwórku, a ja musiałam być w domu przed dobranocką. Do dzisiaj pamiętam, jak szlochałam na balkonie, pełna żalu do rodziców – patrząc, jak inne dzieci się bawią. Czas jednak pokazał mi, że takie frywolne i bezstresowe wychowanie nie przynosi nic dobrego i bardzo szybko te dzieci przekraczały wszystkie granice. Najgorsze jednak są szantaże emocjonalne, kończące się na poważnych groźbach: „Jak mi nie pozwolisz to sobie coś zrobię, ucieknę z domu”, itd. W takiej sytuacji ciężko jest nam zachować jasność myślenia, jednak uleganie presji nie rozwiąże problemu.

Ucieczka z domu

Każdy rodzic pewnie przechodził ten rodzaj manipulacji. Wzbudza on bardzo silne emocje w rodzicach. Najgorsze kiedy rodzice nie mieszkają razem i dziecko nauczyło się żonglowania pomiędzy rodzicami. W zależności od tego, gdzie ma więcej korzyści, i które z rodziców jest mu przychylne w danej sprawie, u tego jest i nocuje. Podstawowy błąd rodziców to wyprzedzanie siebie nawzajem w tym, kto jest fajniejszy, lepszy dla dziecka. To straszne, jak widzi się tą bezradność i ułomność rodziców. To straszne widzieć triumf dziecka, które jest z siebie wyraźnie zadowolone, widząc miotających się i pogubionych rodziców. Przerażające jest to, że coraz więcej młodszych dzieci zaczyna stosować tego typu zagrywki. Zaczynają w domu, aby potem stosować je wśród rówieśników. Ważne jest, aby wszystkie groźby traktować poważnie, ale jednocześnie nie dawać do zrozumienia, że się ich boimy i właśnie dlatego zmieniamy zdanie.

Jak oduczyć dziecko manipulacji

Przede wszystkim nie panikuj, ponieważ ten temat nie dotyczy tylko Ciebie, ale zdecydowanej większości rodziców. Próby sterowania naszym zachowaniem przez dziecko, jest jak najbardziej naturalnym procesem rozwoju naszego dziecka. I w każdym przypadku przebiega on bardzo podobnie. Schematy powtarzają się wszędzie. Najważniejsze jest to, abyśmy nauczyli się panować nad szantażem ze strony dziecka, gdyż jeśli tego nie zrobimy, damy mu negatywne wzorce na przyszłość. Staraj się, aby wszystkie zakazy i oczekiwania kierowane wobec dziecka były przemyślane. Ważne jest, aby być pewnym swoich decyzji, co pomoże nam wytrwać we własnych postanowieniach i nie ugiąć się pod presją wywieraną przez malucha. Jeżeli dziecko płacze i próbuje Cię przekrzyczeć, nie daj się ponieść frustracji. Pozwól dziecku się wykrzyczeć i nie podsycaj jego emocji własną złością.

Konsekwencja rodzicówPodobny obraz

Kluczem do tego, aby uniknąć manipulacji, bądź jej oduczyć jest konsekwencja działania rodzica. Jeśli rodzic powie „nie” – powinien za wszelką cenę się tego trzymać, tak aby dziecko nie wyczuło, że pod wpływem nacisku i presji rodzic może zmienić zdanie. Ustalcie wspólnie reguły i zasady panujące w domu oraz przedstawcie je dziecku tak, aby dziecko wiedziało co wolno, a czego nie wolno i czego nie będziecie akceptować i tolerować.

Równie ważne są relacje panujące między rodzicami. Niekiedy sami dopuszczamy się manipulacji, dając tym samym ciche przyzwolenie na taką intelektualną potyczkę. Jeżeli rodzice tak postępują, to czy mają prawo wymagać innego zachowania od swoich dzieci? Dobre pytanie… A Wy co o tym sądzicie? Jakie są wasze doświadczenia z dziećmi? Czekamy na Wasze komentarze.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.