Jak wyglądać i być młodszym: Wskazówki dotyczące młodzieńczej skóry

Wzór, Twarz, Piękny, Czarno BiałyDbanie o skórę jest ważnym krokiem w łagodzeniu oznak starzenia. Twoje środki zapobiegawcze powinny wzmocnić kolagen, zwalczać wolne rodniki i zapobiegać ekspozycji na promieniowanie UV, ponieważ mają one znaczącą rolę w starzeniu się. Przyjmij zdrowe wzorce żywieniowe w celu zwalczania złego odżywiania, które może powodować starzenie się skóry. Używaj kremów przeciwsłonecznych, aby chronić skórę przed przewlekłym nasłonecznieniem.

W miarę starzenia się zmarszczki i zwiotczenie skóry będą Twoimi największymi obawami. Ten naturalny proces starzenia jest nieunikniony. Jednak zmiany stylu życia mogą mieć znaczący wpływ na skórę, pomagając wyglądać i zachować młodość. Skóra odzwierciedla Twoje samopoczucie i wiek. Dbając o swoją skórę, możesz zmniejszyć oznaki starzenia.

Chronologiczne starzenie się skóry jest znane jako wewnętrzne starzenie się skóry. To jest poza twoją kontrolą. Ale czynniki zewnętrzne, takie jak chroniczne nasłonecznienie i złe odżywianie, przyczyniają się do zewnętrznego starzenia się skóry. Kilka środków ochronnych może w dużym stopniu zapobiec tym czynnikom.

Czynniki wpływające na Twoją skórę

 

Zanim nauczysz się, jak utrzymywać zdrową skórę, powinieneś znać czynniki, które mogą przyczynić się do jej zdrowia. Kolagen to modne hasło, kiedy wszyscy mówią o zdrowiu skóry. Jest to najbardziej obfite białko w twoim ciele. Jak ważne jest to dla twojej skóry? Nadaje skórze elastyczność i siłę. Ponadto zastępuje martwe komórki skóry. Z wiekiem produkcja kolagenu może się zmniejszać, powodując zmarszczki. Stres oksydacyjny w skórze jest kolejnym czynnikiem odpowiedzialnym za proces starzenia się. Przeciwutleniacze, takie jak witamina C, mogą zabijać wolne rodniki, zmniejszając ten stres oksydacyjny. Inne czynniki, takie jak narażenie środowiska i stres mechaniczny, również odgrywają rolę w zdrowiu skóry.

Wskazówki dotyczące pielęgnacji młodej skóry

Nasze próby wyglądania młodziej ze świecącą skórą muszą zająć się tymi czynnikami. Oto kilka wskazówek, które mogą wzmocnić kolagen, zwalczać wolne rodniki i zapobiegać ekspozycji na promieniowanie UV.

1. Jedz zdrowo

Zdrowe wzorce odżywiania są niezbędne do zachowania intensywnej natury skóry. Różne badania naukowe sugerują, że dobrze zbilansowana dieta może zapobiec przedwczesnemu starzeniu się skóry. Zastosuj następujące zmiany w swojej diecie:

 

  • Dodaj witaminę C: włącz do swojej diety pokarmy bogate w witaminę C, takie jak owoce cytrusowe, zielone warzywa liściaste, brokuły, papaje i truskawki. Pomidory, ziemniaki, czerwona i zielona papryka, kantalupy, brukselka i kiwi to inne źródła żywności . Pamiętaj, że długotrwałe przechowywanie i gotowanie może zmniejszyć zawartość witaminy C w żywności. Spróbuj na parze lub w mikrofalówce, aby tego uniknąć. Witamina C chroni również skórę przed stresem oksydacyjnym, neutralizując wolne rodniki. Bez kontroli stres oksydacyjny prowadzi do wytworzenia szeregu mediatorów, które przyczyniają się do stanu zapalnego i starzenia się skóry. Jest również niezbędny do biosyntezy kolagenu.  Witamina C przekształca podjednostki kolagenu w aktywne białka kolagenu. Dlatego spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C jest ważnym sposobem na zwiększenie produkcji kolagenu
  • Uwzględnij przeciwutleniacze: w celu uzyskania młodzieńczej skóry dodaj więcej warzyw i owoców do swojej diety, ponieważ są one bogatym źródłem przeciwutleniaczy. Orzechy, zioła, przyprawy, fasola i inne rośliny strączkowe są bogate w przeciwutleniacze, które mogą chronić przed starzeniem się skóry. Chociaż są tam suplementy przeciwutleniające, nie wydają się mieć takiego samego efektu jak całe pokarmy.
  • Mniej cukru: Ogranicz cukier z codziennej diety, ponieważ sprzyja oznakom starzenia. Spożycie cukru sprzyja procesowi zwanemu glikacją, w którym cukier reaguje z białkami i włóknami w nienormalny sposób. Prowadzi to do produkcji zaawansowanych produktów końcowych glikacji (AGE). Uszkadzają kolagen i elastynę, co skutkuje zwiększoną sztywnością i zmniejszoną elastycznością. Procesy gotowania, takie jak grillowanie, smażenie i pieczenie, również zwiększają poziom AGE w twoim ciele.
  • Wybierz kwasy tłuszczowe Omega-3: są znane ze swoich właściwości przeciwzapalnych. Ponieważ starzenie charakteryzuje się wysokim poziomem interleukiny 1 (IL-1), prozapalnej cytokiny, spożycie omega-3 pomaga w jej zwalczaniu. Ryby głębinowe i niektóre pokarmy roślinne są źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Łosoś, śledź, makrela i sardynki są bogate w kwasy omega-3. Niezbędne kwasy tłuszczowe są również dostępne jako suplementy na rynku. Dietetyczny olej rybny bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 może zmniejszyć efekt oparzenia słonecznego skóry. Obniża również zapalenie wywołane promieniowaniem UV.

 

2. Użyj ochrony przeciwsłonecznej

 

Narażenie na promieniowanie ultrafioletowe powoduje przedwczesne starzenie się skóry, znane jako fotostarzenie. Jeśli spędzasz więcej czasu na słońcu, możesz skończyć z głębokimi zmarszczkami i otępieniem na twarzy. Ogranicz czas na słońcu. Promienie słoneczne są najbardziej intensywne między 10 rano a 2 po południu. Dlatego staraj się trzymać z dala od słońca w tym szczycie. FDA zaleca stosowanie kremu przeciwsłonecznego o szerokim spektrum działania z SPF lub wyższym na całą nieosłoniętą skórę. Powinieneś stosować go ponownie co dwie godziny.

 

3. Śpij dobrze

 

Powinno to być ważnym krokiem w twoim planie przeciwstarzeniowym. Twoje ciało znajduje czas na odnowienie się podczas snu. 16 Jeśli jesteś kiepskim snem, oznaki wewnętrznego starzenia się będą w tobie więcej. 17 Ponadto, dobre osoby śpiące wydają się być bardziej atrakcyjne fizycznie w porównaniu ze słabymi osobami śpiącymi. Jeśli trudno ci się wyspać, rozwiń te nawyki: 18

 

  • Utrzymuj regularny harmonogram przed snem.
  • Unikaj ciężkich posiłków w nocy, ponieważ powodują dyskomfort.
  • Zjedz obiad co najmniej 2–3 godziny przed snem.
  • Unikaj używek, takich jak kofeina i nikotyna.

 

4. Unikaj stresu

 

Istnieje skomplikowana zależność między stresem a stanem skóry. Stres aktywuje komórki tuczne skóry, wytwarzając hormony stresu i czynniki zapalne. To toruje drogę do wywołanych stresem zdarzeń zapalnych, które mogą zaostrzyć problemy skórne. Jednak dokładny związek między stresem a starzeniem się skóry nadal nie został wyjaśniony. Kortyzol hormonu stresu osłabia również kolagen, powodując zmarszczki. Stres będzie miał również negatywny wpływ na funkcje metaboliczne. Spowolni to odnowę komórek skóry i sprawi, że skóra stanie się matowa.  Utrzymaj silną sieć społecznościową do walki ze stresem. Jednak zależy to od tego, czy lubisz interakcje społeczne, czy nie.

 

5. Spróbuj medytacji

 

Medytacja znana jest jako świetny środek na stres. Jednak ostatnie badania wykazały, że ma on znacznie większy potencjał przeciwdziałający starzeniu się. Ograniczając stres poznawczy i pobudzenie stresu, niektóre formy medytacji mogą podnieść pozytywne stany umysłu. To z kolei będzie miało produktywny wpływ na długość telomerów, które są osłonami ochronnymi na końcach nici DNA. Zastanawiasz się, jak to się wiąże ze starzeniem? Długość telomerów jest wskaźnikiem starzenia się komórek. Zmniejszająca się długość telomerów wskazuje na przyspieszenie procesu starzenia. Zatem pozytywny wpływ medytacji na telomery pomaga zachować młodość. Badanie dowiodło, że ludzie z wieloletnim doświadczeniem w medytacji życzliwości i życzliwości (LKM) mieli ogólnie dłuższą długość telomerów.

 

6. Ćwicz regularnie

 

Jeśli ćwiczysz codziennie, wzmacnia układ odpornościowy, pomagając utrzymać zdrową skórę. Poprawia również krążenie krwi, tym samym dostarczając skórze tlen i składniki odżywcze, a także zmniejsza stan zapalny.  Pot, który występuje podczas ćwiczeń, pomaga ci wydalają sole i toksyny przez skórę. Ponadto zmniejsza stres, co z kolei utrzymuje zdrowie ciała i umysłu.

 

7. Rzuć palenie

 

Chcesz pozostać młody bez rzucania palenia? Badania mówią, że to niemożliwe. Toksyny zawarte w dymie tytoniowym zmieniają cerę palacza na suchą i matową. W badaniu, w którym porównano bliźniaki palące z ich niepalącymi odpowiednikami, stwierdzono, że 5-letnia różnica w historii palenia może powodować zauważalne zmiany w starzeniu się twarzy. spożycie alkoholu, ponieważ odwadnia skórę. Z biegiem czasu uszkodzenia mogą powodować, że skóra wygląda na starszą.

 

8. Pij zieloną herbatę

 

Jak widzieliśmy, przewlekłe narażenie na promieniowanie ultrafioletowe ze słońca będzie miało niekorzystny wpływ na twoją skórę. Polifenole w zielonej herbacie mogą skutecznie zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry u ludzi pod wpływem światła UV. Różne badania sugerują skuteczność doustnego podawania zielonej herbaty w usuwaniu wolnych rodników.  Galusan epigallokatechiny (EGCG), najliczniejszy polifenol w zielonej herbacie jest odpowiedzialny za tę zdolność przeciwutleniającą. Ponadto miejscowe stosowanie ekstraktu z zielonej herbaty można stosować w przypadku chorób skóry, takich jak wyprysk i trądzik, a tym samym skóra pozbawiona blizn.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.