Jak dbać o zęby? Jak dbać o dziąsła?

jak dbać o zębyJak dbać o zęby? Myć, stosować nici dentystyczne. Niby oczywista sprawa.. Jednak nie do końca. Choroby dziąseł to główny powód utraty zębów u osób starszych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka.

W zapobieganiu chorobom przyzębia dlatego bardzo pomaga odpowiednia dieta i systematyczne wizyty u stomatologa. Szczególnie istotne jest również regularne usuwanie płytki nazębnej.

Jak dbać o zęby?
A jak dbać o dziąsła?

Dwa razy w roku zgłaszaj się do dentysty na kontrolę

Wcześnie wykrytą paradontozę łatwiej zahamować. Raz w roku usuwaj w gabinecie dentystycznym kamień nazębny, aby nie uszkadzał dziąseł i nie odsłaniał szyjek. Mycie zębów rano i wieczorem nie wystarczy. To nie ten czas.

Ważne jest również czyszczenie przestrzeni między-zębowych nicią dentystyczną. Szczególnie dokładnie należy to robić wieczorem, aby podczas snu bakterie nie namnażały się w jamie ustnej. Używaj płynu do płukania ust z chlorheksydyną. Składnik ten ma udowodnione działanie antybakteryjne.

Odpowiednia dieta

Aby zapobiec paradontozie, jedz produkty bogate w miedź, ponieważ pierwiastek ten hamuje rozwój bakterii, działa przeciwzapalnie i kojąco. Najwięcej jest go w nasionach słonecznika, dyni, orzechach, natce pietruszki i płatkach owsianych.

Kiszonki chronią przed próchnicą

Zawierają cenne dla zębów witaminy oraz pożyteczne bakterie. Włączenie na stałe do diety kiszonych warzyw może zahamować rozwój próchnicy zębów, a u dzieci nawet do niej nie dopuścić.

Witamina K2 i probiotyki znajdujące się w tych produktach znacząco hamują tworzenie się płytki nazębnej. A to właśnie w niej rozwijają się bakterie próchnicze. Poza tym witamina K2 jest istotnym czynnikiem w procesie mineralizacji. Dzięki niej wapń jest dostarczany dokładnie tam, gdzie powinien, czyli do zębów i kości. Dlatego nazywa się ją nośnikiem wapnia.

Kiszonki mają też szereg innych zalet. Chronią przed osteoporozą, przywracają prawidłową mikroflorę jelit i wspomagają układ odpornościowy. Produkty fermentowane są również bogate w witaminy A, C, E oraz B2 i PP (ważne dla układu nerwowego).

Zadbaj o wapń

Jego niedobór osłabia kości szczęki i prowadzi do rozchwiania zębów. Dużo wapnia jest w żółtym serze, mleku, jogurcie, kefirze, maślance oraz w sardynkach i szprotach w oleju. Najlepiej jeść je z ośćmi i kręgosłupem. Bogate w ten pierwiastek są także brokuły, migdały, brukselka oraz jarmuż.

jak dbać o zębyJak dbać o zęby? Koniecznie dostarcz Witaminy C

Długotrwały niedobór tego składnika prowadzi do obrzęku dziąseł i zapalenia przyzębia. Witaminę C znajdziesz w natce pietruszki, papryce, owocach dzikiej róży, porzeczkach, cytrusach i ananasach.

W naturalną witaminę C zaopatrz się tu: www.kolagen.pl/p78,witamina-c-c-olway.html

Masuj dziąsła, aby poprawić ich ukrwienie

Najlepiej to robić podczas mycia zębów szczoteczką lub opuszką palca. Masuj okrężnymi ruchami. Palcami możesz wykonywać masaż zewnętrzny przez wargi i policzki.

Nie zapomnij o miękkim lub średnio twardym włosiu szczoteczki do zębów. Twarde szczoteczki dodatkowo podrażniają dziąsła, powodując krwawienia.
Możesz też stosować płukanki ziołowe, np. z mniszka lekarskiego, z pokrzywy.

Jak dbać o zęby? Zastosuj kolagen Pure

W przypadku paradontozy dobrze jest wmasowywać kolagen natywny PURE – klik (palcem lub szczoteczką do zębów) w dziąsła i zęby.

Kolagen ze względu na swoje właściwości kojące pomaga zmniejszyć towarzyszące uczucie bólu. Po jego zastosowaniu dziąsła przestają krwawić i stają się mniej wrażliwe.

Unikatowe zestawienie wyłącznie naturalnych składników sprawia, iż preparat ten jest bezpieczny i nie wywołuje alergii oraz podrażnień. Stosowanie kolagenu u osób z paradontozą 3-4 razy dziennie po około 2-3 tygodniach skutkuje zmniejszeniem chwiejności zębów. Znacznie opóźnia on również rozwój choroby aż do całkowitego cofnięcia objawów włącznie. Najbardziej skuteczny jest oczywiście w początkowych stadiach choroby.

Kolagen ma także działanie przeciwbakteryjne (paradontoza wywołana jest właśnie przez bakterie) w związku z tym, tak skutecznie walczy nie tylko z objawami choroby, ale także z jej przyczyną. W stadium zaawansowanym znacznie łagodzi krwawienie dziąseł oraz ich bolesność.

To szkodzi zębom

Cukier, gazowane napoje oraz szczotkowanie zębów zaraz po jedzeniu uszkadzają szkliwo. Po posiłku należy odczekać ok 30 minut. Szkodliwe jest również palenie papierosów, ponieważ powoduje niedotlenienie błony śluzowej jamy ustnej.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.