Idealny szef jaki powinien być?

idealny szef jaki powinien byćIdealny szef, jaki powinien być? To jedno z trudniejszych pytań. Czy da się jednak zachować obiektywizm w swojej wypowiedzi? Myślę, że to niemożliwe, by jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Prawidłowo postawione pytanie brzmiałoby: „Jaki byłby Twój idealny szef”.

Każdy ma jakieś wyobrażenie na temat swojego pracodawcy, a już na pewno tego, jaki powinien być idealny szef. Jakie cechy charakteru bądź, czy spośród tylu szefów, z którymi się miało do czynienia wyróżniałby się ten idealny.

Pytanie, czy ideały, które kreuje nasz umysł i nasza wyobraźnia w ogóle istnieją? Może inaczej… Czy istnieją w ogóle ludzie idealni? I to zmienia punkt widzenia diametralnie. Nie ma ludzi idealnych, tym samym nie można powiedzieć, że istnieje szef idealny. Są jednak pewne standardy w zarządzaniu ludźmi, które zbliżają pracodawcę do miana „wymarzonego szefa”.

Jak powinien zachowywać się szef i jakim szefem ja – chciałabym być?

..

Standardowe wyobrażenie na temat pracodawcy.
Idealny szef jaki powinien być?

Na ogół każdy pracodawca budzi nasz szacunek i respekt. Jest postrzegany – jako osoba, która rzeczywiście budzi uznanie pracowników, wie niemalże wszystko i na każde pytanie – znajdzie rozwiązanie. Wielu pracodawców jest bardzo niedostępnych, charakteryzuje ich mocny dystans w stosunku do swoich podwładnych, bez jakiegokolwiek spoufalania się.

Istnieją również tacy, którzy w żaden sposób nie próbują pokazać swojej załodze swojej wyższości. Są zwykłymi ludźmi, którzy integrują się z pracownikami, pomagają im oraz wspierają – jak tylko mogą. Trudno jednoznacznie określić, które wyobrażenie na temat pracodawcy jest słuszne i prawidłowe.

W dużej mierze na pewno zależy to również od rodzaju branży i charakteru pracy. Myślę, jednak że postawa szefa, która budzi w pracownikach strach jest niepotrzebna i zbytecznie przyczynia się do generowania i kumulowania złych emocji, które później przekładają się na złe relacje ze współpracownikami.

idealny szef jaki powinien byćLider z pasją

Jak myślicie, z jakiego powodu wymyślono stanowiska menadżerskie i kierownicze? To jest bardzo ważne pytanie. Istnieją bowiem takie właśnie szczeble i stanowiska pracy, które są odpowiedzialne właśnie za zarządzanie zespołem pracowników. Taką rolę pełni właśnie menadżer, kierownik, czy lider z pasją. To stanowisko pracy jest swego rodzaju łącznikiem pomiędzy pracodawcą i zatrudnionymi pracownikami.

Dlaczego to stanowisko jest tak ważne? Głównie dlatego, że wszystkie  problemy, które powstają na najniższym szczeblu powinny być rozwiązywane własne na stanowisku kierowniczym. Kiedy pracowałam w branży finansowej, jako młoda dziewczyna poznałam właśnie taki model, który świetnie funkcjonował.

W tym modelu nasz kierownik zarządzał nami tak, że żadne problemy, które wynikły gdzieś na drodze pracy, w ogóle nie docierały do najwyższego szczebla, czyli do szefa. Do tego jednak potrzebna jest dojrzałość emocjonalna, pasja z nastawieniem na rozwiązanie problemów, a nie na ich „podkręcanie” oraz kompetencja przez duże „K”.

Wyznacznik dobrej kadry zarządzającej

Zastanawiasz się pewnie teraz, co jest wyznacznikiem dobrej kadry i dobrego stylu zarządzania? Myślę, że wyznacznikiem jest brak nieustannej rotacji pracowników. Oczywiście nie możemy tego traktować, aż tak bardzo dosłownie, gdyż czasy troszkę się zmieniły.

I ewidentnie mówi się o tym, że nadeszła era pracownika. A o dobrego pracownika bardzo trudno. Kiedy jednak rotacja pracowników  jest nagminna to pierwszy sygnał, że coś w naszym biznesie, w naszej firmie nie funkcjonuje prawidłowo.

Bycie szefem bądź osobą, która zarządza zespołami to nie tylko delegowanie zadań i wydawanie poleceń. To również pomoc i wsparcie na każdym etapie pracy swoich pracowników. Przede wszystkim to umiejętność panowania nad emocjami, które w sytuacjach kryzysowych często biorą nad nami kontrolę, a to przecież nikomu nie pomaga w rozwiązaniu istniejącego problemu.

Dobry szef to taki, który potrafi na pewne rzeczy i aspekty spojrzeć dosłownie oczami pracownika.

Idealny szef, jaki powinien być?
Jaki więc powinien być dobry pracodawca?
Jakie cechy powinien posiadać?

Wypłacalność

Nikt z nas nie idzie do pracy dla ideałów. Każdy pracuje na utrzymanie swoich dzieci, rodzin, siebie samych. Kiedy nasz pracodawca jest w 100 % wypłacalny i uczciwy daje nam poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. To bardzo ważne w dzisiejszych czasach. W wielu firmach panuje wyzysk pracownika i nie zawsze nasza wypłata jest na naszym koncie w tym dniu, w którym powinna.

idealny szef jaki powinien byćDbałość o dobrą atmosferę

Dobra atmosfera jest kluczem każdego miejsca pracy. Dobry i wydajny pracownik to taki, który przychodzi do pracy z uśmiechem na twarzy. Często wtedy mimo różnych problemów w życiu prywatnym praca jest swego rodzaju odpoczynkiem psychicznym.

Szef powinien posiadać umiejętność łagodzenia i zażegnywania konfliktów w zespole. To w dużej mierze również umiejętność przewidywania, obserwacji swojej załogi, ich zachowania, pomaga w porę reagować zanim konflikt urośnie do rangi mistrzostwa świata.

Motywuje swoich pracowników

Motywacja to taka umiejętność, bez której – nawet najlepszy pracownik, nie będzie miał zapału do pracy. Odpowiednia motywacja powoduje, że pracownik rozwija skrzydła i nieustannie stara się być coraz lepszy w tym co robi. W momencie kiedy nasz szef, nie zachowa odpowiednich proporcji pomiędzy ciągłymi pretensjami, a motywacją, niezadowolenie z wykonywanej pracy przybiera na sile.

Motywacja to czynnik, który napędza ludzi do działania. To takie „dobre paliwo”, które pozwala im się rozpędzać i wzbijać na wyższe poziomy kompetencji.

Unika nepotyzmu

Nepotyzm w firmie może bardzo szybko i łatwo popsuć relacje pomiędzy całą załogą. Może to również doprowadzić do znienawidzenia osoby, która jest faworyzowana przez swojego pracodawcę tylko dlatego, że jest jego znajomą, czy osobą z którą nasz szef ma inne relacje niż z pozostałymi z teamu.

Mimo, iż ta osoba nie ponosi żadnej winy i nie zrobiła nic, by współpracownicy pałali do niej nienawiścią, to tak niestety się dzieje. Wszyscy pracownicy powinni być traktowani na równi bez względu na kompetencje.

Kompetencje i ambicje pracownika, czy starania – można docenić słownie na osobności, bądź w formie dodatku do wynagrodzenia, ale nie na oczach innych pracowników. To kardynalny błąd zarządzania i najwyższy stopień manipulacji pracownikami, co w konsekwencji tylko i wyłącznie – prowadzi do konfliktów pracowników wynikających z zazdrości.

Kieruje się wartościami

Dobry pracodawca to taki, który od samego początku określi i da do zrozumienia załodze, jakimi wartościami chce, aby kierowała się i charakteryzowała się jego firma. Podstawowym fundamentem każdego biznesu i każdej firmy są ludzie. To oni są jej filarem.

Po określeniu podstawowego systemu wartości firmy – dobór odpowiednich pracowników staje się prosty. Każda osoba, która nie przyjmie tych wartości odejdzie, bądź wykruszy się sama. To naturalny proces i selekcja pracowników.

A  jak jest u Ciebie w firmie?
Idealny szef, jaki powinien być według Ciebie?
Masz idealnego szefa? Albo jesteś idealnym szefem?

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top