Złość dziecka. Ataki złości u dziecka.

złośćDziecięca złość – JAK nad nią zapanować?

Tupią, płaczą, krzyczą, kładą się na podłogę. Dzieci nie mają hamulców w okazywaniu złości. Powiedz dość takiemu zachowaniu!

Dorosłym jest łatwiej. Znamy mniej skrajne okazywania oraz rozładowywania złych emocji.

Dzieci reagują furią, gdy nie mogą dostać upragnionej rzeczy, chcą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, zwrócić na siebie uwagę. Niektóre orientują się, że złość to doskonałe narzędzie manipulacji. Przecież mama zrobi wszystko, by jej skarb się znów uśmiechnął..

Podpowiadam, jak zareagować na napady złości oraz jak ich unikać!

Uspokój się, nie rezygnując z rodzicielskiej stanowczości

NIE TRAĆ KONTROLI NAD SOBĄ

Nie będzie to proste, ale spróbuj. Jedno z Was musi zachować spokój. Twój gniew i krzyk spotęguje furię dziecka oraz sprawi, że będzie trwała ona dłużej. Przemawiaj do pociechy łagodnym głosem (Wiem, wiem… trudno jest od tak zmienić podejście, ton i nie krzyczeć.. Ale takie zachowanie, nie nauczy dziecka niczego dobrego).

ODWRÓĆ UWAGĘ CZYMŚ ATRAKCYJNYM

Kiedy Twój mały Skarb robi scenę, np.  w sklepie, odwróć czymś jego uwagę. Powiedz np.: „Zobacz, jakie piękne baloniki. Przyjrzyjmy się im z bliska”. Albo „Co powiesz na pyszne ciastko albo lody?”. Licz się oczywiście z tym, że reakcja dziecka może nie być natychmiastowa i dziecko nie zadowoli się wyłącznie obietnicami.

POCIESZ, GDY ZDARZYŁO SIĘ COŚ NIEPOKOJĄCEGO

Ataki wściekłości bywają reakcją na nagłe, przykre wydarzenia (badanie u lekarza, odebranie zabawki przez kolegę). Okaż dziecku zrozumienie. Przytul, pogłaszcz. Gdy poczuje się bezpiecznie, szybciej się uspokoi.

IGNORUJ NAGANNE ZACHOWANIE

Na tę reakcję możesz sobie pozwolić, gdy jesteś na sto procent pewna, że dziecku nie stanie się krzywda (np. gdy jesteście w domu). Córka złości się, że odmawiasz jej wyjścia na dwór? Dziecko histeryzuje, bo zabroniłaś mu oglądać bajkę?

Powtórz spokojnie, ale stanowczo, że spełnienie ich kaprysów nie jest możliwe i zostaw ich samych. Zajmij się swoimi sprawami. Wyjdź z pokoju. Twoja chłodna reakcja powinna ostudzić emocje złośników. Będzie to sygnał, że robienie mamie scen nie jest drogą do spełnienia własnych zachcianek. W przeciwnym wypadku, jak spełnisz żądania – nagrodzisz złe zachowanie dziecka. unikaj tego!

Zapobiegaj atakom furii, by zdarzały się coraz rzadziej

OKREŚL, CO WOLNO, A CZEGO NIE AKCEPTUJESZ

Dziecko potrzebuje jasnych, ustalonych przez mamę zasad postępowania. Dzięki nim łatwiej mu będzie kontrolować swoje emocje, swoją złość. Konsekwentnie np. ucz, że w domu nie gramy w piłkę, przed przed obiadem nie jemy słodyczy. Wtedy na Twój sprzeciw wobec tych czynności dziecko nie powinno zareagować złością.

CHWAL ZA DOBRE POSTĘPOWANIE, ZAWSZE

Nic tak nie uczy dobrego zachowania, jak pochwały. Staraj się nagradzać dziecko zawsze, gdy postąpi właściwie. Zwłaszcza w sytuacjach dla niego trudnych. Przykład? Jesteście na placu zabaw, gdy przypomnisz sobie o czymś pilnym. Mówisz dziecku, że natychmiast musicie wracać do domu. Bez oporu syn, czy córka kończą zabawę i idą z Tobą. Koniecznie pochwal takie spokojne zachowanie. Dzięki temu w przyszłości, w podobnej sytuacji, dziecko zamiast złością, zareaguje tak, jak oczekujesz.

UPRZEDZAJ O SWOICH DECYZJACH

Nie zaskakuj dziecka prośbami czy żądaniami. Przed zakupami powiedz np.:”Możesz wybrać jedną paczkę ciastek”. Przed wyłączeniem telewizora poinformuj: „Gdy bajeczka się skończy, idziemy się kąpać”.

UNIKAJ SYTUACJI STRESUJĄCYCH

Nie zawsze jest to możliwe, ale spróbuj. Sprawdź. Nie wybieraj się np. z dzieckiem do sklepu, kiedy jest zmęczone, czy głodne. A także nie zapraszaj do domu dzieci, które nie potrafią zgodnie się bawić razem, itp.

DAWAJ MOŻLIWOŚĆ SWOBODNEGO WYBORU

Pozwól (jak najczęściej) decydować dziecku, np. jak chce spędzić czas, w co chce się ubrać, co chce zjeść.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.