FGF – Czym Są i Co Mają Wspólnego z Kolagenem

kolagenDziś coś innego niż zazwyczaj 🙂 Zamiast kolejnych porad i informacji o kosmetykach Colway, chcę Tobie pokazać niezwykły świat mikrobiologii. Mianowicie zobaczysz filmy ukazujące urywek z życia fibroblastów (komórek, które produkują kolagen).

Fibroblasty u jednych funkcjonują lepiej, u innych gorzej. Duże znaczenie mają nie tylko geny, ale też tryb życia i wiek. Im jesteśmy starsi, tym mniejsza aktywność fibroblastów. Im mniejsza ich aktywność, tym gorsza nasza tkanka łączna (zbudowana przede wszystkim z kolagenu). Fibroblasty produkują nie tylko kolagen, ale też enzymy takie jak kolagenaza i FN3K (o którym więcej pisałam tutaj).

Na szczęście znane są już substancje, które pobudzają fibroblasty do zwiększonej produkcji kolagenu. Zwane są one czynnikami wzrostu fibroblastów (ang. Fibroblast Growth Factor – w skrócie FGF).

Są to małe, wyspecjalizowane białka, które działają za pośrednictwem receptorów, zlokalizowanych na powierzchni komórek docelowych.

Dzięki temu dochodzi do aktywacji wielu szklaków sygnalnych, które prowadzą do biosyntezy wielu funkcjonalnych białek, zwłaszcza tych, których zaczyna brakować (np. kolagenu i elastyny).

 

„Jak to działa”, czyli podglądamy życie fibroblastów

Zanim napiszę więcej o FGF, chcę Tobie pokazać dwa filmy z fascynującego świata naszych komórek. Na pierwszym ujrzysz normalne życie fibroblastów (w przyspieszonym tempie oczywiście 🙂 ). Bez żadnych wspomagaczy w postaci FGF.

Życie fibroblastów bez pobudzania za pomocą FGF:

 

Drugi film (również przyspieszony) pokazuje fibroblasty poddane działaniu FGF. Zobacz tylko, jak się one mnożą 🙂

Fibroblasty poddane działaniu FGF

Podglądanie życia naszych komórek jest fascynujące, prawda? 😉

 

Czynników wzrostu fibroblastów nie ma zbyt wiele…

Nauka do tej pory należycie opisała 22 substancje wchodzące w skład czynników wzrostu fibroblastów. Są wśród nich naturalne FGF (np. przy skaleczeniu ich stężenie gwałtownie rośnie, tak jak drugim filmie) jak i te stworzone przez inżynierię biologiczną.

Uznanymi przez naukę FGF są np. matrykiny (występują jako matrixyl w kremach Colway). Innym FGF jest tzw. FGF-1/MicroTransDerm stworzony niedawno tylko i wyłącznie dla Colway!

Nie uznanymi, póki co przez naukę FGF-ami są peptydy z 3-helis tworzących Kolagen Naturalny – rozpad 3-helis kolagenu nigdy nie przebiega tak samo, stąd problemy z jakąkolwiek naukową standaryzacją (co ma się wkrótce zmienić). Jakkolwiek wiemy, że owe peptydy są – i to bardzo skutecznymi czynnikami wzrostu fibroblastów. I to naturalnymi 🙂 Dodam, że być może w najbliższej przyszłości kosmetyki Colway wzbogacone zostaną o substancję nr 23. Ale to temat na osobny wpis 😉

———————————————

Mam do Ciebie prośbę – jeżeli artykuł wydał się Tobie ciekawy, proszę kliknij przycisk „Lubię to, na górze wpisu, tuż pod tematem artykułu. Pomoże mi to dotrzeć do większej liczby osób.

Możesz również udostępnić go znajomym na Facebooku i polubić mojego Fanpage’a 🙂

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.