Czternasty atut witaminy D – cz.2

Kontynuuję temat witaminy D :

witaminy DOsteoporoza

Witamina D pozwala na utrzymanie prawidłowej gospodarki wapniowo – fosforowej w organizmie, a także właściwej struktury i funkcji kośćca. Jej brak może doprowadzić do osteoporozy.

Przeprowadzono badania, podczas których przez ponad rok kobietom po menopauzie podawano tę witaminę.

Wykazano, że takie postępowanie minimalizuje ryzyko złamań kręgów i prawdopodobnie także innych kości. W niektórych doniesieniach podkreślany jest także pośredni wpływ witaminy D na redukcję złamań, poprzez jej nieocenione działanie na poprawę funkcjonowania mięśni, a co za tym idzie zmniejszenia prawdopodobieństwa upadku.

Stwardnienie rozsiane

Naukowcy z kanadyjskiego McGill University przeanalizowali DNA dziesiątek tysięcy Europejczyków (pod kątem częstości występowania stwardnienia rozsianego oraz genetycznych predyspozycji do obniżonego wytwarzania witaminy D w organizmie). Następnie przebadali osoby o typowych genach.

Okazało się, że skłonność do niedoboru witaminy D sprzyja występowaniu stwardnienia rozsianego. Prowadzone są już badania, które mają wykazać, czy podawanie dodatkowych dawek witaminy D mogłoby zapobiegać wystąpieniu choroby.

Zespół suchego oka

Zespół suchego oka jest schorzeniem spowodowanym przez niedostateczne wydzielanie łez lub nadmierne parowanie filmu łzowego. Naukowcy ze Szpitala Kocaeli Derince w Turcji przeprowadzili badania mające na celu wykazanie zależności pomiędzy poziomem wit. D; a objawami zespołu suchego oka. Wzięło w nim udział 98 kobiet w wieku ponad 50 lat.

U połowy z nich występował niedobór tych witamin.

Podczas testu wykazano, że ilość łez produkowanych w ciągu pięciu minut była zdecydowanie mniejsza u tej grupy badanych. Niż w przypadku kobiet z prawidłowym poziomem witaminy D. Zaburzona produkcja łez u pacjentek z niedoborem witaminy D może wskazywać, że gra ona istotną rolę w profilaktyce zespołu suchego oka.

Depresje, nerwice, psychozy

Irańscy naukowcy zbadali poziom witaminy D we krwi osób cierpiących na schizofrenię i nerwicę lękową (choruje na nią aż 20 procent Polaków) oraz w grupie kontrolnej zdrowych osób. Wyniki były jednoznaczne: u 65 procent chorych na schizofrenię odkryto deficyt wit. D.

Jej poziom był niższy o 5,91 ng/ml. W przypadku nerwicy lękowej również miał on znaczenie – był niższy o ponad 4,2 ng/ml.

Przed laty wykazano bezpośredni związek między niedoborem witaminy D, a depresją. Część psychiatrów zdecydowała się na leczenie pacjentów nie tylko antydepresantami, ale także preparatami, które zawierały łatwo przyswajalną witaminą.

Wyniki były optymistyczne. Wygląda na to, że podobna terapia da rezultaty w przypadku chorych na nerwice lękowe i schizofrenię.

Cukrzyca

Często mówi się o związku witaminy D z chorobami układu kostnego, ale niedawne badania ujawniły; że pełni ona także rolę wszechstronnego hormonu, który oddziałuje prawie na wszystkie tkanki organizmu. Receptory witaminy D są wykrywane niemal w każdej komórce naszego ciała. Jej niedobory naukowcy powiązali nawet z rozwojem cukrzycy.

Osoby otyłe, nie mające zaburzeń w metabolizmie glukozy, mają wyższe stężenie witaminy D niż pacjenci z cukrzycą.

Również osoby szczupłe cierpiące na cukrzycę czy stan przedcukrzycowy częściej miały zbyt niski poziom tego związku we krwi. Naukowcy podkreślają, że istnieje bezpośredni związek stężenia witaminy D w organizmie z poziomem glukozy; ale nie ma on wpływu na wskaźnik masy ciała. W ludzkim genomie istnieje grupa genów tzw. zegara biologicznego, które włączają się i wyłączają w ciągu doby.

W rezultacie poziom kodowanych przez nie białek spada i rośnie w rytmie 24–godzinnym. Wiemy, że wpływ na działanie tych genów ma praca w nocy, czy nieregularne spożywanie posiłków. Okazuje się jednak, że na nasz zegar biologiczny ma wpływ także wit. D.

Naukowcy z Escuela de Medicina Tecnologico Monterrey w Meksyku; przyjrzeli się zachowaniu dwóch genów w ludzkich komórkach tłuszczowych.

Komórki zachowywały się tak jak w organizmie człowieka, gdy były zanurzone w surowicy krwi, albo w tej witaminie. A gdy pożywkę pozbawiono witaminy zegar biologiczny nie działał.

Krzywica

Krzywica powoduje zaburzenia wzrostu kości. Najczęściej rozpoznawana jest u niemowląt i dzieci od 3. miesiąca do 2. roku życia. Najbardziej narażone na nią są dzieci, które mają niewielki kontakt ze słońcem, bo ich organizm miał mniejsze szanse na wytworzenie odpowiedniej ilości witaminy D.

Ułatwia ona wchłanianie wapnia i fosforu, które są budulcami zębów i kości oraz zmniejsza ich wydalanie z moczem, co przeciwdziała niedostatecznej mineralizacji kośćca, jego rozmiękczenia i zniekształcenia. W Polsce pediatrzy zalecają podawanie dzieciom witaminy D; już w pierwszych miesiącach życia, szczególnie tym urodzonych jesienią i zimą.

Przedwczesna śmierć

Naukowcy z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego wykazali, że osoby ze zbyt niskim poziomem wit. D we krwi dwa razy częściej, niż te z jej wysokimi wartościami, umierają przedwcześnie. Do takich wniosków doprowadziła ich analiza 32 wcześniejszych badań. Przeprowadzonych w latach 1966-2013, poświęconych zależności pomiędzy stężeniem witaminy D w organizmie, a śmiertelnością.

Prof. Cedric Garland, główny autor omawianej analizy twierdzi, iż niedobory witaminy słońca mają związek z większym ryzykiem przedwczesnej śmierci. Nie tylko z powodu chorób układu kostnego; ale także wszelkich innych schorzeń. Wspomina on także, że jego zespół wykazał istnienie poziomu granicznego zawartości witaminy D w organizmie, poniżej którego ryzyko zgonu zwiększa się aż dwukrotnie. Wynosi on 30 ng/ml.

Białaczka

Badacze z University of California w San Diego przeanalizowali dane dotyczące liczby zachorowań na białaczkę w 172 krajach świata. Okazało się, że populacje żyjące na wyższych szerokościach geograficznych mają co najmniej dwukrotnie wyższe ryzyko zachorowania na białaczkę, niż mieszkańcy okolic równika.

Dr Garland sugeruje; iż wiele przypadków białaczki na świecie może mieć związek z epidemią niedoborów witaminy D; która występuje zimą wśród osób zamieszkujących szerokości geograficzne oddalone od równika.

Bądź zdrów. Zaopatruj się tylko w naturalną witaminę D z Colway: www.kolagen.pl/p150,coldeka.html

Tekst: Agata Sadurska
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top