Piperyna – sprzymierzeniec odchudzania w duecie z … Kurkumą?

Piperyna – sprzymierzeniec odchudzania w duecie z … Kurkumą?

W dzisiejszych czasach wzrasta zainteresowanie składnikiem, któremu przypisuje się właściwości odchudzające – piperyną.

Coraz częściej jest ona jednym z komponentów wielu suplementów diety i coraz bardziej zyskuje na swojej popularności.

Czy faktycznie efekty stosowania piperyny dają tak spektakularnie szybkie efekty w redukcji masy tłuszczowej?

Na to pytanie postaram się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule.

Wszystko za sprawą pieprzu. Od dawien dawna określany jest, jako „czarne złoto”, czy „król przypraw”. Najbardziej powszechny jest pieprz czarny i biały, ale w prestiżowych restauracjach i u wyrafinowanych szefów kuchni możemy spotkać również różowy oraz zielony.

Elementem łączącym ze sobą te różnokolorowe ziarna pieprzu jest ostry „pierwiastek” zwany inaczej PIPERYNĄ. Naukowcy poświęcili sporo czasu na zbadanie właściwości tego komponentu – wierzchniej warstwy pieprzu – odpowiedzialnej za ostry i wyrazisty smak. Nie da się jednak w zaciszu domowej kuchni wyodrębnić piperyny z pieprzu. Czym zatem jest tak właściwie ta piperyna?

Można by rzec Piperyna – „Pogromca tłuszczu”… ale zacznijmy od początku… Wszystkie rodzaje pieprzu pozyskiwane są z jednej rośliny o nazwie Piper  nigrum L. Piperyna, czyli alkaloid odpowiedzialny za jej pikantny smak, pobudza zakończenia czuciowe w naszym przewodzie pokarmowym, przyczyniając się tym samym do wzmożonego wytwarzania soku żołądkowego, wpływając przy tym na lepsze i szybsze trawienie organizmu. Oprócz tego ma wiele innych, bardzo cennych właściwości.

Piperyna została dokładnie zbadana pod względem antybakteryjnym, przeciwzapalnym, a nawet pod kątem wpływu na stężenie glukozy oraz hormonów tarczycowych we krwi. Do jednych z ważniejszych właściwości zalicza się znaczny wpływ na zwiększenie przyswajalności i wchłaniania chociażby selenu, czy witamin z grupy B, Beta – karotenu, czy Koenzymu Q10. Z tego powodu piperyna bardzo często jest elementem składowym receptur preparatów witaminowo – minerałowych.

Co z tym odchudzaniem?

Piperyna jest substancją niewątpliwie wspomagającą odchudzanie. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że sama obecność piperyny jest w stanie zdziałać cuda. Równolegle ze spożywaniem piperyny zawartej chociażby w naturalnych suplementach diety powinna iść zbilansowana dieta i oczywiście aktywność fizyczna, która wspomoże cały proces redukcji tkanki tłuszczowej, a i efekty będą piorunujące. Ponieważ piperyna jest naturalną substancją może być przyjmowana przez długi czas…

Piperyna w duecie z Kurkumą

Kurkuma to substancja, która ma bardzo podobne właściwości do piperyny – również wspomaga odchudzanie. Stosowanie kurkumy i piperyny równocześnie zwiększa przyswajanie kurkuminy do 200%. Kurkumina to również przyprawa godna osobnego artykułu. Połączenie tych dwóch substancji przyśpiesza metabolizm, zwiększa trawienie, ale to co z punktu widzenia utraty wagi istotne – zapobiega odkładaniu się zbędnej tkanki tłuszczowej.

Dzieje się to z uwagi na fakt, że ta substancja pochodzenia naturalnego – stymuluje spalanie tłuszczów zawartych w adipocytach, czyli komórkach tłuszczowych. Powoduje to wydzielanie soków trawiennych w całym przewodzie pokarmowym, przez co przyspiesza trawienie i wchłanianie spożytych pokarmów.

Z analizy niezliczonych publikacji naukowych i ogólnodostępnych badań, na szczęście wynika, że efekty odchudzania za pomocą piperyny są bardzo dobrze i bogato udokumentowane naukowo.

Jak donosi K. Srinivasan z Departamentu Biochemii i Odżywiania z Central Food Technological Research Institute w Indiach, piperyna stymuluje enzymy trawienne trzustki i tym samym przyspiesza przemianę materii, co powoduje chudnięcie. Redukuje ona także czas przemieszczania pokarmu pomiędzy żołądkiem a jelitami, co również ma efekty wyszczuplające. O tym i innych efektach piperyny można przeczytać w artykule „Black pepper and its pungent principle-piperine: a review of diverse physiological effects.”

Gdzie i za ile możemy kupić piperynę?

Cena piperyny, jak każdego drogocennego ze względu na swoje działanie składnika jest uzależniona od wielu elementów składowych, które mają na to istotny wpływ. Szacuje się, że takie standardowe stężenie piperyny to około 60 – 90 %. Istnieją jednak takie preparaty, w których zawarto nawet do 95 %… Na naszym rynku jest wiele suplementów diety, których głównym komponentem jest ten wyjątkowy składnik. Za 30 sztuk tabletek zawierających 95 proc. piperyny trzeba zapłacić ok. 30 zł. Są jednak już dostępne takie suplementy diety, które zawierają dobrze wyselekcjonowaną piperynę wraz z innymi pożądanymi dla zdrowia składnikami, takimi jak chociażby – astaksantyna.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.