Zainteresowanie niedoborem witaminy D ciągle wzrasta. Zdaniem naukowców i ekspertów zdrowia jest to jedna z ważniejszych witamin dla naszego organizmu. Liczne badania wykazują, że średnie spożycie witaminy D z pożywienia jest niewystarczające. Powszechnie witamina D nazywana jest „witaminą słońca”. Na całym świecie najważniejszym źródłem witaminy D jest skórna synteza, która powstaje pod wpływem ekspozycji naszej skóry na promieniowanie słoneczne. Co się dzieje w porze roku, kiedy tego słońca jest znacznie mniej? Jakie są pierwsze objawy niedoboru tej witaminy, i jak skutecznie możemy temu zapobiec? Myślę, że okres jesienno – zimowy to czas, w którym powinniśmy zwrócić na to szczególną uwagę.
Potrzeba witaminy D
W 2015 r. zostały przeprowadzone w Polsce badania, które wykazały, że nasze społeczeństwo cierpi na duży niedobór witaminy D. Szereg wyników badań spowodowało, że zaczęto przywiązywać większą wagę do jej niedoborów i coraz częściej pisać na temat objawów, które niesie za sobą jej brak. Potrzeba witaminy D jest największa o porach roku, kiedy słońce nie może kąpać nas w swoich promieniach. Zwykle największy spadek notujemy w okresie jesienno – zimowym. Z najnowszych badań wynika, że aż 95% Polaków cierpi na brak tej witaminy. To bardzo dużo, dlatego warto się temu przyjrzeć bliżej i poważnie potraktować pierwsze sygnalizujące objawy przez nasz organizm.
Przyczyny niedoboru
Przyczyn niedoboru może być wiele. Do najważniejszych z nich należy nie wystarczająca ekspozycja naszego ciała na słońce. Tak, jak wspomniałam we wstępie tego artykułu, źródłem witaminy D są komórki skóry prowadzące syntezę witaminy – przy udziale promieni UV oraz pokarm, z którego tzw. egzogenna witamina D jest wchłaniana w jelicie cienkim.
Podstawowe przyczyny braku witaminy D:
- Niewystarczająca ekspozycja na słońce – promieniowanie, które nie pokrywa zapotrzebowania na witaminę D. Często jest to wynikiem stosowania wysokich filtrów słonecznych, albo pora roku.
- Niedobór wynikający z nieodpowiedniej diety – najbogatszym źródłem egzogennej witaminy D są niektóre ryby i tran; znaleźć ją można również w żółtku jaj, serach i produktach wzbogacanych w witaminy, jak mleko i płatki śniadaniowe.
- Zaburzenia w funkcjonowaniu nerek – zwykle dotyczy to osób starszych. Nerki to bardzo ważny element i organ potrzebny do procesu syntezy witaminy D.
- Farmakologia – często nadmiar, czy rodzaj lekarstw, jakie przyjmujemy obniża poziom witaminy D w organizmie. Dzieje się to już na odcinku wątroby, gdzie witamina D jest niszczona.
Objawy braku witaminy D
Chyba do najważniejszych objawów, które niosą za sobą pewne ryzyko w naszym codziennym funkcjonowaniu należy osłabienie i wpływ na kruchość naszych kości. Nasz układ kostny to fundament i rusztowanie naszego organizmu, dlatego jest piekielnie ważny. Niedobór witaminy D3 prowadzi do rozwoju krzywicy. U dorosłych prowadzi do osłabienia kości i wywołuje osteomalację i osteoporozę. Szczególną uwagę należy zwrócić na osteoporozę. Szalenie groźne schorzenie, gdyż często skutkuje szybką i dużą łamliwością kości. Ludzie cierpiący na osteoporozę muszą uważać na najmniejsze urazy kości. Kompatybilnie za ten stan rzeczy odpowiedzialny jest wraz z niedoborem witaminy D – wapń.
Uzupełnienie witaminy D za pomocą diety
Wielu z nas, Ty, czy ja – jesteśmy zwolennikami naturalnych metod. I dla zwolenników tej formy sprawowania kontroli nad swoim organizmem polecamy dietę, która pomoże nam zwiększyć poziom stężenia tej witaminy w organizmie. Witaminy D szukaj w nabiale (mleku, serach) i rybach – 100 g śledzia, daje aż 20 µg witaminy D. Jej źródłem jest też: łosoś, dorsz, sardynki czy tran. Śmiało więc wypróbuj nasze przepisy na dania z ryb. Poza tym witaminę D znajdziesz w wątróbce i żółtkach jaj. Muszę Cię jednak przestrzec przed tym, że sama dieta tutaj nie wystarczy. Pamiętasz? Aż 95% Polaków cierpi na jej niedobór! Potrzebny Ci podwójny, a nawet potrójny system wsparcia.
Uzupełnienie witaminy D za pomocą suplementów diety
Wytyczne dla Europy Środkowej z 2013 roku są takie, że najlepiej wyrównać poziom i uzupełnić poziom witaminy D, specjalnie temu dedykowanymi suplementami diety. Na rynku istnieje wiele firm, które wprowadziły na polski rynek suplementy, które świetnie radzą sobie w temacie niedobory witaminy D. Wg zaleceń zespołu ekspertów, zdrowe osoby dorosłe – powinny w miesiącach od września do kwietnia dostarczać sobie codziennie: od 800 do 2000 IU, w zależności od masy ciała. W przypadku kobiet będzie to więc mniej więcej 1000 IU dziennie.
Suplementować się, czy nie?
Witaminę D kojarzyliśmy jeszcze do niedawna głównie z dodatkową suplementacją niemowląt, wykorzystaniem w profilaktyce krzywicy, czy osteoporozy. Witamina D i wapń – oczywiście na zdrowe kości. Jaki jest jednak związek witaminy D – na przykład z nowotworami? Okazuje się, że olbrzymi. Aktualnie zalecane w Polsce dawki okazują się śmiesznie niskie, w porównaniu do np. zaleceń w USA, a Polacy dostarczają w codziennej diecie – tragicznie wręcz za mało tej cennej witaminy. Do lamusa przechodzą wreszcie, nawet w medycynie akademickiej mity o rzekomej toksyczności witaminy D. Okazuje się, że obecnie są to wyjątkowe przypadki, a i wówczas wywołanie toksycznych poziomów witaminy D wymaga dostarczania jej w ilościach kilkudziesięciokrotnie przekraczających zalecane dawki.
Kim jestem?
Bloggerką, pasjonatką zdrowego stylu życia. Poliglotką. Kocham konie i podróże.
Założyłam bloga, aby dzielić się swoją pasją. Moje 7-letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga mi rozwijać projekt Adelia.
Kocham konie i jestem ich Trenerem, to moja druga pasja – w sumie odkąd pamiętam, zwierzęta były obecne w moim życiu.