Jak przyjmować witaminę D?

witamina DWitamina D – na jej niedobór cierpi aż 90% z nas. Jak ją suplementować, by przyniosła najwięcej korzyści?

Witamina D jest substancją najczęściej kojarzoną z kośćmi, ponieważ jej obecność jest niezbędna do prawidłowej mineralizacji tej tkanki.

Wiadomo też, że jej braki w organizmie mogą prowadzić do rozwoju krzywicy u dzieci i osteoporozy u dorosłych. Tymczasem jej niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia wielu innych chorób: infekcji będących skutkiem obniżonej odporności organizmu, cukrzycy typu 1 i 2, nadciśnienia tętniczego, chorób autoimmunologicznych i metabolicznych, chorób sercowo-naczyniowej, niektórych schorzeń neurologicznych oraz nowotworów.

Jaka dawka?

Głównym źródłem witaminy D dla organizmu jest synteza w skórze pod wpływem światła słonecznego.

Jednak w krajach o niskim nasłonecznieniu, jak Polska, jej produkcja jest zbyt mała, zwłaszcza jesienią i zimą.

Niskiemu stężeniu witaminy we krwi sprzyja przyjmowanie niektórych leków, a tych z wiekiem zażywasz przecież coraz więcej. Należą do nich, np. statyny stosowane na obniżenie cholesterolu i w nadciśnieniu.

Dlatego zaleca się przyjmowanie od 800 do 2000 jednostek (IU) osobom powyżej 65 r.ż. przez cały rok, natomiast od kwietnia do października wszystkim tym, którzy raczej rzadko wychodzą z domu i mało przebywają na słońcu.

Ale najlepiej zrób badanie poziomu witaminy D we krwi, by dopasować Ci odpowiednią dawkę suplementu.

Jaka forma?

Preparaty z witaminą D są dostępne w twardych i miękkich tabletkach, kapsułkach twist-off (końcówkę trzeba przekręcić i oderwać, a zawartość kapsułki wycisnąć), a także możesz spotkać też w kroplach i sprayach.

Co ważne witamina D, czasami występuje w połączeniu z wapniem, czy witaminą K. Zalecam stosowanie takich suplementów, z uwagi na lepsze ich przyswajanie.

Witamina w tabletkach i kapsułkach to opcja dla tych, którzy nie mają problemu z połykaniem. Jest wygodna. Wszędzie możesz ją zabrać.

Ja stosuję witaminę D w postaci miękkich kapsułek. Produkt nazywa się Coldeka, kliknij: www.kolagen.pl/p150,coldeka.html
ColDeKa to suplement diety zawierający olej z wątroby dorsza, będący źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witaminy D, K i A.

W przypadku problemów z połykaniem wybierz witaminę w kroplach bądź sprayu. Ich wchłanianie następuje już w jamie ustnej poprzez błony śluzowe.

Rano czy wieczorem?

Pora dnia nie ma większego znaczenia. Polecam Ci jednak przyjmować witaminę D wraz z posiłkiem zawierającym tłuszcz (jeśli zażywasz ją w formie tradycyjnych tabletek).

Sen..

Badania wskazują też, że witamina D pozytywnie wpływa na jakość snu. Dlatego jeśli źle sypiasz, zażywaj ją podczas lekkiej, ale zawierającej tłuszcz kolacji.

witamina DSolidna suplementacja a Covid

Deficyt witaminy D zwiększa ryzyko COVID-19. Do takich wniosków doszli badacze z uniwersytetu w Birmingham po przeanalizowaniu 400 próbek krwi personelu medycznego tamtejszego szpitala. Aż 70% przebadanych ze zbyt niskim poziomem witaminy D, zachorowało.

Niedobór witaminy D zaostrza przebieg COVID – takie badanie przeprowadzili z kolei naukowcy z Boston University School of Medicine. Chorzy z prawidłowym poziomem witaminy D we krwi (powyżej 30 ng/ml) przechodzili infekcję dużo łagodniej.

Autorzy artykułu w naukowym czasopiśmie „Nutrience” sugerują, że osoby z grupy ryzyka powinny teraz suplementować się witaminą D w dawce 10000 IU/d przez kilka tygodni i kontynuować w dawce 5000 IU/d (pod kontrolą lekarza). Chodzi o to, by poziom witaminy D we krwi wzrósł do 40-60 ng/ml.

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top