Jak sobie radzić z łuszczycą latem?

Jak sobie radzić z łuszczycą latem?Łuszczyca? Jak sobie radzić z łuszczycą latem? Koniecznie odsłoń skórę! Dla osób z łuszczycą, okres wiosenno-letni to idealny moment, by móc sobie pomóc. Słońce oczywiście łuszczycy nie wyleczy, ale może złagodzić objawy i poprawić stan skóry.

Promienie słoneczne przynoszą ulgę większości chorych na łuszczycę. Wykorzystaj lato i wystawiaj skórę na ich działanie. Zachowaj jednak umiar (tak, jak podczas zwykłego opalania), aby sobie nie zaszkodzić.

Odsłoń zmiany łuszczycowe, a resztę skóry posmaruj kremem z filtrem. Ekspozycja na słońce nie  powinna trwać dłużej niż 15-20 minut. Potem spłucz piasek oraz sól morską (jeśli zażywałaś kąpieli) i natłuść chore miejsce kremem, maścią lub olejkiem, których używasz, aby złagodzić zmiany.

Podczas opalania obserwuj pokryte łuską miejsca, ponieważ są osoby, u których słońce wywołuje podrażnienia. Jeśli u Ciebie jest podobnie, jednak unikaj jego promieni.

Jak sobie radzić z łuszczycą latem?

Odpręż się w czasie wakacji.. Życie w ciągłym napięciu sprawia, że nawroty łuszczycy zdarzają się częściej, a objawy stają się bardziej dokuczliwe..

a

  • Jeśli spędzasz czas nad morzem, korzystaj z chłodnych kąpieli. Zimna woda odpręża i łagodzi swędzenie skóry, a zawarte w niej sole mineralne obniżają ilość tzw. cytokin pro-zapalnych.
  • Najlepsze efekty dają kąpiele w Morzu Martwym. Dwutygodniowy pobyt, połączony z opalaniem, może przynieść znaczącą poprawę. Ale porównywalny czas spędzony nad Bałtykiem również pomoże, zarówno na skołatane nerwy, jak i na choroby skóry.
  • Terapię możesz kontynuować w domu. Wieczorem przygotuj odprężającą kąpiel w wannie z solą z Morza Martwego. Doskonała jest też sól Epsom – działa przeciwzapalnie i zmniejsza nadmierne rogowacenie naskórka.

Jak sobie poradzić?
Dietą!

Łuszczyca ma związek ze stanem zapalnym w organizmie, a w wygaszaniu go ważną rolę odrywa także dieta. Za najzdrowszą uważa się śródziemnomorską.

Każdy posiłek powinien zawierać warzywa (surowe, pieczone lub  gotowane). Silne właściwości przeciwzapalne mające kapustę: kalafior, brukselka, jarmuż i oczywiście kapusta. Gojenie się zmian skórnych przyspieszają też cebulowe (cebula, por, czosnek).

Jedz 3-4 porcje owoców dziennie. Im ciemniejsze, tym więcej w nich składników przeciwutleniających i przeciwzapalnych.

Włącz do diety produkty pełnoziarniste (brązowy ryż, grube kasze), które zapobiegają gwałtownym skokom poziomu glukozy i insuliny we krwi. Taka huśtawka sprzyja procesom zapalnym w organizmie.

Zdrowe tłuszcze (zwłaszcza olej konopny i lniany oraz rybny) łagodzą zmiany skórne i przyśpieszają gojenie.

Często jedz grzyby, zwłaszcza suszone w słońcu, ponieważ zawierają dużo witaminy D, która hamuje nadmierny rozrost naskórka i działa przeciwzapalnie.

Więcej pij. Dobre nawodnienie organizmu ma korzystny wpływ na zdrowie skóry.

Jak sobie radzić z łuszczycą latem?Jak sobie poradzić z łuszczycą latem?
Ziołami!

Wyciągi roślinne skutecznie łagodzą uciążliwe objawy łuszczycy.

Wiesiołek – zawiera witaminę F, która zmniejsza odczyn zapalny i przyspiesza gojenie się ran. Regeneruje także uszkodzony naskórek. Zażywaj 2 kapsułki oleju z wiesiołka dziennie.

Czarnuszka – działa przeciwzapalnie. Olejem z tej rośliny smaruj zmiany łuszczycowe na skórze. Możesz go także dodawać do sałatek i zup.

Kurkuma – zwalcza przewlekłe stany zapalne i wspomaga wątrobę w oczyszczaniu organizmu z toksyn.

Promienie UV skutecznie wygaszają ostre stany zapalne i łagodzą zmiany łuszczycowe na skórze. Latem, jak najczęściej wystawiaj je na słońce. W chłodnych porach roku korzystaj z naświetlania specjalną lampą PUVA.

Jak sobie poradzić z łuszczycą?
Terapią i pielęgnacją skóry!

Choroba wymaga systematycznej kontroli u dermatologa i stosowania zaleconych przez niego leków. W cięższych przypadkach pomaga leczenie uzdrowiskowe. Najlepsze efekty daje pobyt nad morzem lub w klimacie wysokogórskim. Terapię wspomogą kąpiele solankowe inne zabiegi na skórę.

Skuteczny jest zabieg polegający na owijaniu ciała bandażami nasączonymi roztworami soli, glinki oraz minerałami z Morza Martwego. Jego korzystne działanie polega prawdopodobnie na wypłukiwaniu z chorobowo zmienionego naskórka cytokin, które biorą udział w powstawaniu zmian łuszczycowych.

Bardzo ważną częścią terapii jest też odpowiednia pielęgnacja skóry. Stosowanie specjalistycznych dermokosmetyków wspomaga leczenie i wydłuża okresy remisji choroby. Uczucie swędzenia łagodzą preparaty zawierające jasny ichtiol. Składnik ten normalizuje proces dzielenia się i złuszczania komórek naskórka. Zalecany jest też Kolagen Silver a po tym Colaceum z woskiem pszczelim. Pomocna jest też alantoina oraz witamina E.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.