Jak złagodzić zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwegoJak złagodzić zespół jelita drażliwego? Choroba nie jest groźna, ale bardzo dokuczliwa. Podstawę terapii stanowi odpowiednia dieta, drugim czynnikiem jest eliminacja stresu.

Masz nawracające bóle brzucha, skurcze, wzdęcia oraz naprzemienne biegunki i zaparcia? Jeśli badania wykluczyły inne choroby mogące powodować takie objawy, prawdopodobnie cierpisz na zespół jelita drażliwego (nadpobudliwego). Schorzenie nie zagraża życiu, ale może je uprzykrzyć, powodując złe samopoczucie. Nie tylko fizycznie, ale i psychiczne.

Jak złagodzić zespół jelita drażliwego?

Podstawą terapii jest poznanie reakcji swojego organizmu. Szczegółowo przeanalizuj czynniki, które wywołują u Ciebie dolegliwości. Zastanów się, po jakich potrawach masz wzdęcia i gazy. Co powoduje biegunkę, a kiedy pojawiają się zaparcia. Zapisuj, co jesz, pijesz i jak się czujesz po posiłku.

Zwróć też uwagę na inne okoliczności. Objawy zespołu drażliwego mogą być efektem stresu.

Zespół jelita nadwrażliwego dieta

Nie ma jednej skutecznej diety dla wszystkich cierpiących na to schorzenie. Najczęściej jednak szkodzą:

 • Potrawy tworzące gazy w jelitach (warzywa kapustne, strączkowe),
 • Gazowane napoje i sztuczne słodziki, bo zwiększają fermentację w jelitach.
 • Nabiał. Jeśli występują po nim wzdęcia, być może nie tolerujesz laktozy. Wiele osób z zespołem jelita drażliwego ma niedobór laktazy (enzymu trawiącego laktozę).
 • Smażone, tłuste potrawy – są ciężkostrawne i mogą nasilać dolegliwości.

Jedzenie w pośpiechu zaburza trawienie. Dokładnie przeżuwaj każdy kęs, aby pożywienie nie zalegało w jelitach i nie fermentowało. Posiłki przyrządzaj ze świeżych produktów. Gotowe dania mogą zawierać szkodliwe dodatki.

Odpręż i zmniejsz stres

Życie w ciągłym napięciu jest jedną z głównych przyczyn zespołu jelita wrażliwego. Naucz się radzić sobie ze stresem.

 • Systematyczny ruch to najlepszy sposób na odprężenie się. Korzystaj z wiosny i codziennie wychodź na długie spacery, maszeruj, wsiądź na rower.
 • Pielęgnuj przyjaźnie. Wzajemna życzliwość i zrozumienie są skutecznym lekarstwem na troski.
 • Dbaj o dobry sen. Wieczorem przygotuj sobie odprężającą kąpiel, wypij filiżankę melisy.

Probiotyk na zespół jelita drażliwego

Bardzo ważne byś pamiętała o probiotykach i prebiotykach. To one dbają o prawidłowy skład flory bakteryjnej w Twoich jelitach. Najwięcej probiotyków (pożytecznych bakterii) zawierają kiszonki oraz fermentowane przetwory mleczne. Te ostatnie możesz jeść, jeśli masz nietolerancję laktozy. Prebiotyki, które wspomagają namnażanie i wzrost probiotyków, znajdują się w warzywach, zwłaszcza korzeniowych (seler, pietruszka, marchew, burak i batat).

Magnez

Dostarcz koniecznie magnezu. Dzięki niemu złagodzisz dolegliwości występujące w zespole jelita nadwrażliwego. Pierwiastek ten rozluźnia mięśnie i zmniejsza skurcze. Aby zapewnić sobie wystarczającą dawkę magnezu (350 mg dziennie), jedz produkty, które zawierają go najwięcej. Potrzebną ilość dostarczy, np.: szklanka ugotowanej kaszy gryczanej, dwie szklanki ugotowanej soi albo tyle samo świeżego szpinaku. Bogate w magnez są także: kakao, gorzka czekolada, banany czy jabłka.

Naturalne sposoby na zespół jelita drażliwego

Niektóre produkty działają równie skutecznie albo lepiej niż preparaty z apteki. Jak uspokoić jelito drażliwe?

 • Miód wspomaga leczenie zespołu jelita drażliwego, ponieważ zwalcza chorobotwórcze bakterie. Jedz łyżkę dziennie.
 • Siemię lniane łagodzi stany zapalne jelit i zmniejsza dolegliwości trawienne. Łyżkę nasion zalej szklanką wrzątku i odstaw na 20 minut. Odcedź i wypij.
 • Mniszek lekarski zawiera dużo inuliny, która korzystnie wpływa na florę jelitową. Pij szklankę wywaru dziennie.
 • Koper włoski – napar (w razie bólu brzucha); zmniejsza napięcie mięśni gładkich i pobudza motorykę jelit.
Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top