Koronawirus = stres

Stres

Czy goni Cię tygrys?

Wyobraź sobie, że Twoje życie jest w niebezpieczeństwie, bo goni Cię potężny tygrys. Obok Ciebie, biegnę i ja. Patrzę i myślę, co tu zrobić, bo widzę, że stres przejmuje kontrolę. A Ty opadasz z sił, masz wyryty na twarzy paniczny strach.
I wtedy pytam Cię, jaki masz cel w życiu? Dla kogo to wszystko robisz? Czy spełniłaś swoje marzenia?

Myślę, że raczej nie miałabyś głowy do odpowiedzi, na te moje pytania, bo walczyłabyś o życie, a stres przejął kontrolę, prawda? Tak samo pewnie ciężko, byłoby Ci się zrelaksować w takim momencie, być super kreatywną, ufać wszystkim i wszystkiemu dookoła; czy też spełniać marzenia, albo być teraz po prostu szczęśliwą…

I piszę właśnie o tym, gdyż pod maską tego tygrysa – może podszywać się wiele rzeczy, które zaprzątają Ci teraz Twój umysł, tak jak mi.

Sama zresztą niczego też nie jestem pewna. Boję się o siebie, rodzinę, czy przyjaciół – odczuwam ogromny stres. Mój umysł widzi zagrożenia i włącza wszystkie systemy walki o przetrwanie. Ale znalazłam na to wszystko sposób. Na początku uświadomiłam sobie..

 Jakie zagrożenia teraz mogą na mnie czyhać:

 • obawa przed coronawirusem,
 • choroba,
 • sytuacja rodzinne,
 • brak opieki zdrowotnej przy panującej pandemii,
 • brak pracy lub obawa przed jej straceniem,
 • sytuacja ekonomiczna kraju – kryzys, który jest faktem,
 • pandemia, która trwa od ponad pół roku i wywołuje strach oraz niepewność w każdej/każdym z nas,
 • bezradność i chaotyczność władzy,
 • protesty,
 • aktualne zasady i obostrzenia, ograniczenia,
 • bezradność i to, że wszystko staje na głowie, przeogromny stres,
 • a także trudne wspomnienie z przeszłości,
 • miejsce, osoba, sytuacja albo wydarzenie,
 • czyjś dotyk, głos, zapach, a nawet smak..

I w takich momentach, tak jak wspomniałam wyżej – nie ma szans, abyś stawała na wyżynach swoich możliwości i świetnie sobie radziła w życiu. Są za to ogromne szanse na to, że ten stan zagrożenia, który uruchamia Twój umysł – generuje w Tobie ogromny stres i pozbawia Cię energii.

Oto moje rady, jak przetrwać ten czas:

 • Przede wszystkim zacznij czuć, myśleć, być – Tu i Teraz. Skup się na obecnej chwili, w której jesteś. Jaki jest sens roztrząsania co było tydzień, czy rok temu? Albo dlaczego skupiasz swoje myśli na tym co będzie? A jaką masz gwarancję, że to w ogóle będzie?
  Nie ma sensu skupiać się ani na przeszłości ani na przyszłości. Żyj chwilą, żyj tym co jest teraz. Ciesz się z tego co masz, doceń moment, w którym teraz jesteś, nie myśl o chorobach, które mogą Cię dopaść, bo w końcu dopadną.
  Ciesz się życiem, a zobaczysz, że będziesz zdrowsza i szczęśliwsza. Umysł ma ogromny wpływ na stan Twojego organizmu.
 • Wyłącz telewizor, albo przełącz z kanałów informacyjnych. Filtruj informacje, jakie podaje Ci świat zewnętrzny i media. Im mniej masz newsów, tym lepiej dla Twojego zdrowia psychicznego.
  Czy nie lepiej obejrzeć interesujący film, program o przyrodzie, czy nawet bajki niż słuchać o dramatach świata, wiecznych wojnach wewnętrznych, czy kłótniach rządzących? Zapewne wiesz, że łatwiej się ludźmi steruje, jak ciągle się im powtarza czarne scenariusze, wywołując panikę, czy strach – ma się nad nimi władzę.

  Pamiętaj o tym, by też nie pozwalać swojemu dziecku – oglądać tych programów informacyjnych, jeśli chcesz – aby wyrosło na świadomego, mądrego człowieka.
 • Spędzaj czas z rodziną, bądź offline – zwłaszcza w godzinach wieczornych, kiedy ten czas powinien być przeznaczony na rozmowy z bliskimi. Media społecznościowe (m.in. facebook, instagram, snapchat, tik-tok, itp.), gry internetowe – nie powinny przeszkadzać/zastępować nam czasu z bliskimi. To jest moment na wspólne jedzenie, rozmowę, budowanie relacji, na podtrzymywanie więzi rodzinnych a nie bezmyślne marnowanie go.
 • Celebrowanie wspólnego jedzenia. Dziś wiele osób jest na dietach pudełkowych, zapominając czym jest wspólne gotowanie, czy spożywanie posiłków. Zapominamy, jak miło można spędzić czas – RAZEM – gotując.
 • Jeżeli wcześniej wychodziłaś na siłownię, czy fitness – to teraz możesz zacząć ćwiczyć w domu. Zachęć przy okazji swoich domowników do wspólnych ćwiczeń. Może dzięki temu – będziecie mieć wspólną pasję?
  A może nie miałaś czasu na jogę i teraz jest odpowiedni czas, by móc nauczyć się podstaw?
 • Polecam przeczytać artykuł, jak poskromić stres rodziców: http://www.adelia.com.pl/pogromcy-stresu-dla-pracujacych-rodzicow/
 • Żyj swoim własnym tempem, nie narzuconym z góry. Zastanów się nad własnymi celami i dąż do nich, tylko zachowaj przy tym autonomię – nie spełniaj niczyich oczekiwań. Zacznij myśleć o sobie. Zdrowy egoizm – to jest to, czego się właśnie uczę.
 • Uważaj na ludzi, których masz w okół. Unikaj toksycznych, wysysających z Ciebie energię – wampirów energetycznych ze swojego otoczenia. Naucz się być asertywnym (ja się tego też właśnie uczę :). Nie plotkuj, nie obgaduj – jak ktoś ma na to ochotę – odmów i nie czuj się winny z tego powodu. W tym czasie możesz przeczytać interesującą książkę. Kieruj się swoim własnym rozumem otaczając się ludźmi, którzy na wzajem „ładują swoje baterie”, a nie wykorzystują Cię, jak „swoją ładowarkę”.
Przeczytaj jeszcze raz te rady. Jak możesz – wyjdź na spacer, oddychaj, medytuj a zobaczysz, że DA SIĘ ogarnąć głowę, pogonić tygrysa (stres). I POMIMO tego co się dzieje – normalnie funkcjonować.

Zamiast więc dalej hodować tygrysy – przegoń je i odzyskaj panowanie nad swoimi emocjami i życiem! A jak chcesz o czymś porozmawiać – to napisz. Powodzenia!

Cześć! Jestem współautorką tego bloga i bardzo się cieszę, że tu jesteś!Kim jestem? Szczęśliwą mamą. Miłośniczką Toskanii. Blogerką z przyjemności, z zamiłowania. Pasjonatką zdrowego stylu życia, szeroko rozumianej - naturalnej pielęgnacji całego ciała. Kobietą dbającą o własne słowa, myśli i duszę. Żyjącą zgodnie z zasadą - "Wszystko do nas wraca".Zdrowy styl życia to moim zdaniem nie tylko zdrowa dieta (choć ma kluczowe znaczenie), aktywność fizyczna (też joga), odpoczynek, medytacja, odpowiednia ilość snu, zażywanie suplementów, ale również codzienne nawyki, które bardzo decydującą o jakości naszego życia.Zdrowy styl życia to też pielęgnacja i stosowanie dobrych, naturalnych kosmetyków. A także codzienne dążenie do stawania się lepszą wersją samego siebie.Zapraszam do komentowania i zadawania pytań. Zostaw ślad po sobie :-)
Posts created 475

Related Posts

Begin typing your search term above and press enter to search. Press ESC to cancel.

Back To Top