Z czego biorą się skurcze nóg?

z czego biorą się skurczeSkurcze – jak sobie z nimi radzić? Z czego biorą się skurcze? Zwykle nie są groźne dla zdrowia, ale mogą poważnie uprzykrzyć życie.

Najczęściej zdarzają się w nocy. Przeszywający ból łydki (rzadziej uda) wyrywa ze snu i zmusza do wstania z łóżka. Zwykle pomaga chodzenie, masaż, ćwiczenia. Warto jednak zadbać, aby ataki się nie powtarzały.

Z czego biorą się skurcze?

UZUPEŁNIJ minerały

Przyczyną skurczów może być niedobór elektrolitów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mięśni. Przede wszystkim są to: magnez (klik), potas, wapń i żelazo.

Możesz przyjmować je w postaci suplementów, ale przedtem należy zadbać, czy rzeczywiście występują u Ciebie niedobory.

Spróbuj najpierw uzupełnić je dietą. Jeśli nie będzie poprawy, zgłoś się do lekarza.

  • Magnezu i wapnia szukaj w kaszy gryczanej, ziarnach zbóż, nabiale, szprotach, szpinaku, natce pietruszki, brokułach, jarmużu, orzechach i suszonych figach. Wszystkie wymienione produkty zawierają obydwa pierwiastki. Dzienne zapotrzebowanie organizmu na magnez zaspokoją też trzy kostki gorzkiej czekolady.
  • Dużo potasu zawierają suszone morele oraz banany, pomarańcze, ziemniaki, marchew, jabłka, płatki owsiane, pieczywo żytnie, jaja, drób, wołowina i ryby (zwłaszcza dorsz).
  • Żelazo tzw. hemowe (najlepiej przyswajanie przez organizm) znajdziesz w jajkach, mięsie i rybach. Żelazo niehemowe zawierają rośliny liściaste (sałata, szpinak, jarmuż, botwina), strączkowe (soja, bób, ciecierzyca, groch) oraz pełnoziarniste produkty zbożowe.

WIĘCEJ płynów

Odwodnienie organizmu to jedno z najczęstszych przyczyn skurczów mięśni. Nie zawsze jest ono efektem biegunki, gorączki lub zażywania leków moczopędnych. Zdarza się także dlatego, że zbyt mało pijemy. Dotyczy to głównie starszych osób, które mają zaburzone odczuwanie pragnienia.

Warto pamiętać, że dorosły człowiek powinien wypijać 2-2,5 litra płynów dziennie. Wybieraj wodę zawierającą potrzebne minerały (magnez, wapń). Pij też świeżo wyciskane soki warzywne (z buraka, marchwi) i owocowe (z bogatych w potas oraz żelazo jabłek, czarnych porzeczek).

TEGO unikaj

Niektóre nawyki, a także produkty spożywcze mogą powodować częstsze pojawienie się skurczów.

Jeśli spędzasz wiele godzin dziennie siedząc, zamień wygodny fotel na twarde krzesło. Częsta zmiana pozycji jest korzystna dla Twoich nóg i kręgosłupa. Kręć stopami pod biurkiem i prostuj nogi w kolanach. Co godzinę wstań i wykonaj kilka ćwiczeń.

Ogranicz kofeinę, ponieważ działa moczopędnie i odwadnia organizm, wypłukując potrzebne minerały. Pij najwyżej dwie filiżanki kawy dziennie. Pamiętaj, też, że kofeina znajduje się nie tylko w kawie. Zawiera ją również herbata, coca-cola, napoje energetyczne.

z czego biorą się skurczeSŁONE kąpiele

Magnez możesz przyjmować nie tylko z dietą lub w postaci suplementów, ale także przez skórę.

Regularnie kąpiele z dodatkiem soli epsom (tzw. gorzkiej), uzupełnią niedobory tego pierwiastka. Do wanny z wodą dodaj 2 szklanki soli. Kąpiel powinna trwać około 30 minut. Masuj ciało myjką, ale nie używaj mydła. Powtarzaj zabieg trzy razy w tygodniu.

Pomoże trening łydek

Proste ćwiczenia rozciągające mięśnie nóg złagodzą dolegliwości i zmniejszą częstotliwość skurczów.
  • Stań w rozkroku i rób skłony, starając się dotykać kostki jednej, a potem drugiej nogi. Powtórz 10 razy.
  • Usiądź na brzegu łóżka. Połóż nogę na materacu, a drugą opuść na podłogę. Posługując się ręcznikiem, przyciągaj do siebie stopę leżącą na łóżku. Zmień nogi; powtórz kilka razy.
  • Wspinaj się na palce i chodź na piętach. Wykonuj rowerek, leżąc na podłodze.

Z czego biorą się skurcze? Mogą być objawem choroby

Powtarzające się skurcze mięśni mogą towarzyszyć m.in. niedoczynności tarczycy, chorobie wieńcowej, niewydolności nerek, miażdżycy i cukrzycy.

Jeśli więc dolegliwości nie ustępują po zmianie diety i zwiększeniu dawki ruchu, należy zgłosić się do lekarza. Trzeba zdiagnozować i leczyć chorobę, która wywołuje skurcze mięśni.

Aby sprawdzić czy problem tkwi w układzie krążenia, konieczny jest pomiar ciśnienia tętniczego i oznaczenie stężenia cholesterolu oraz trójglicerydów we krwi. Lekarz może zlecić również USG naczyń krwionośnych.

Warto też co roku wykonywać podstawowe badania: określić poziom glukozy (aby wykluczyć cukrzycę), hormonów tarczycy (by sprawdzić, czy nie występuje niedoczynność lub nadczynność) oraz kreatyniny (diagnostyka stanu nerek). Skurcze mięśni nóg bywają również skutkiem stosowania niektórych leków, np. moczopędnych, przeczyszczających. Lekarz może zlecić inny preparat lub zmniejszyć dawki.

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.

1 Komentarz

Comments are closed.