Rodzaje zmarszczek.

Co zastosować na zmarszczki?
Jak zapobiegać zmarszczkom?
Jakim rodzajom zmarszczek możesz zapobiec?

Zmarszczki. Często występujący problem – praktycznie u każdej z nas.

Mało estetyczne bruzdy na twarzy lub szyi to jedne z najbardziej widocznych efektów osłabienia włókien kolagenowych oraz elastynowych.

U niektórych pojawiają się bardzo wcześnie (już około 25-ego roku życia), u innych znacznie później, ale zwykle nikogo nie omijają, ponieważ przyczyn powstawania zmarszczek jest równie wiele, co wymyślono już ich rodzajów.

Jakie są rodzaje zmarszczek i co można na nie zastosować?

Zmarszczki suche

Bywają także nazywane papierkowymi, ponieważ najczęściej są konsekwencją kiepsko nawilżanej skóry, która w skrajnych przypadkach zaniedbywania jej nawilżenia, w dotyku może przypominać pergamin. Tego typu zmarszczki nie wiążą się bezpośrednio z naturalnym procesem starzenia, dlatego mogą pojawiać się już na twarzy 25-30-letnich kobiet.

Zmarszczki suche w 100% likwiduje Kolagen Naturalny Platinum (klik) lub Kolagen Vege (klik). Jeżeli jednak mam być obiektywna, to należy powiedzieć, że ten typ zmarszczek jest w stanie usunąć także bardzo dobrej jakości Krem nawilżający z kolagenem (klik).

Zmarszczki elastotyczne

Zwykle dopadają miłośniczki kąpieli słonecznych. Nadmierna ekspozycja twarzy, czy szyi na promieniowanie ultrafioletowe – potrafi skutecznie osłabiać i niszczyć włókna elastynowe. Skóra traci wówczas elastyczność, staje się cieńsza i sucha, a nawet drobne bruzdy są widoczniejsze.

W zamaskowaniu takich zmarszczek sprawdzają się nieźle preparaty kosmetyczne, zawierające np. retinoidy, które aktywują odpowiednie geny do syntezy enzymów i białek, wpływając na odbudowę włókien elastynowych. Nasz kolagen Platinum (klik) po to ma pozostawioną w procesie filtracji natywną elastynę, aby m.in. właśnie hamował powstawanie zmarszczek elastotycznych.

Zmarszczki „szkorbutowe”

Zwane też „zmarszczkami palacza”, gdyż częściej obserwuje się je u osób pozostających w wieloletnim nałogu tytoniowym.

W istocie główną przyczyną ich powstawania jest deficyt w organizmie witaminy C (klik), który w połączeniu z działaniem toksyn (np. zawartych w dymie tytoniowym) fatalnie wpływa na stan włókien kolagenowych i elastynowych, głównie w okolicach ust.

Sposobem na ten typ zmarszczek jest zmiana trybu życia i odżywiania się. Porzucenie nałogu, czasem zmiana miejsca pracy. Suplementacja witaminą C.

Zmarszczki senne

Kolejnym nawykiem stymulującym powstawanie bruzd jest pozycja w czasie snu. Miłośniczki spania na brzuchu i kilkugodzinnego przykładania twarzy do poduszki muszą się liczyć z tym, że z biegiem czasu ich skóra, poddawana regularnemu naciskowi, zacznie tracić elastyczność i sprężystość.

Skutkiem tego jest pojawienie się zmarszczek, niekiedy nieregularnych, np. tylko w jednym kąciku ust po tej stronie twarzy, którą najczęściej przykładamy do poduszki.

Jak zapobiec problemowi?

Najlepiej spać na plecach, z wyprostowaną głową, ewentualnie – w miarę możliwości – często zmieniać pozycję w łóżku. Wpływ kosmetyków na ten typ zmarszczek jest niewielki. Pomagają natomiast regularne masaże twarzy i korzystanie z wałka jadeitowego (KLIK – promocja).

Dlaczego wałek?

Masażer posiada dwie rolki o różnej wielkości. Większa rolka świetnie sprawdza się do masowania czoła, szyi, podbródka oraz policzków. Mniejszą, możemy używać do masażu w okolicach nosa, ust i oczu.

Działanie zabiegu z użyciem wałka jadeitowego:
 • oczyszcza i wzmacnia organizm,
 • poprawia krążenie krwi i drenaż limfy,
 • wspomagający usuwanie różnego rodzaju zaburzeń,
 • usuwa toksyny z organizmu,
 • łagodni bóle mięśni i stawów,
 • łagodni skutki wyziębienia i gorączki,
 • rozluźnia mięśnie,
 • likwiduje skrzepy,
 • zmniejsza opuchlizny,
 • oczyszcza i wzmacnia organizm,
 • uaktywnia działanie układu odpornościowego.

Chętna na taki wałek jadeitowy, którego sama używam? Ilość ograniczona. Więc kto pierwszy ten… ma? 🙂 !
Kliknij i zamów: wałek jadeitowy (promocja).

Zmarszczki mimiczne

Pojawiają się już u młodych ludzi. Zazwyczaj są to tak zwane linie mimiczne, wynikające z ruchów mięśni twarzy, wyrażających Twoje nastroje i przeżycia. Bruzdy takie mogą być efektem częstego śmiechu, mrużenia oczu, marszczenia czoła, ruchów brwi, czy nawet picia napojów przez słomkę albo gryzienia długopisu.

Takie reakcje (oczywiście jeśli są częste i długotrwałe) prowadzą niekiedy do zmniejszenia elastyczności skóry twarzy, której sprężystość maleje już po przekroczeniu 20-tego roku życia. W każdym przypadku dobra gospodarka kolagenowa w naszym ustroju sprzyja opóźnianiu również powstawania zmarszczek mimicznych.

W takim przypadku polecam zapobieganie ich powstawaniu poprzez stosowanie Kolagenu Naturalnego Platinum (klik) lub Kolagenu Vege (klik)

Zmarszczki grawitacyjne

Pojawiają się zazwyczaj około 40-tego roku życia pod postacią tzw. bruzd nosowo-wargowych i tzw. linii smutku (zmarszczki obniżające kącik ust). Są efektem ubocznym siły grawitacji, która od urodzenia działa na naszą skórę. A z biegiem czasu powoduje utratę przez nią sprężystości i elastyczności oraz wiotczenie mięśni.

W opóźnieniu powstawania tego typu zmarszczek pomagają specjalne zabiegi napinające i ujędrniające skórę twarzy, np. zastosowanie Derma Rollera (klik – promocja). Dbanie o włókna kolagenowe jest także czynnikiem ważnym w ich profilaktyce.

Roller do mezoterapii igłowej jest idealny do wykonywania różnych zabiegów na całym ciele: na twarzy, brzuchu, pośladkach, udach itp.

Na rolce znajduje się 540 igieł ze stali nierdzewnej, które doskonale usuwają martwy naskórek, pobudzając jednocześnie skórę do regeneracji.
Jest również skuteczny w walce z cellulitem. I pomaga w usuwaniu zmarszczek, blizn, rozstępów i bruzd.

Podczas nakłuwania, skóra jest stymulowana do regeneracji, dzięki czemu ostatecznie polepsza się jej kondycja, a produkcja kolagenu wzrasta.

Dlaczego Derma Roller?
 • Usuniesz martwy naskórek,
 • Pobudzisz metabolizm komórek skóry,
 • Zwiększysz przepływ krwi w skórze,
 • Pobudzisz fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny,
 • Spłycą się blizny potrądzikowe,
 • Odczujesz zdecydowanie zwiększoną absorpcję preparatów odżywczych.

Przekonana?
Zamów tu: Derma Roller (promocja)

Zmarszczki ortostatyczne

Na pojawienie się tych bruzd nie masz żadnego wpływu, ponieważ już się z nimi rodzisz. Poprzecznie przebiegające zmarszczki ortostatyczne tworzą się przeważnie w górnej części szyi oraz pod dolną szczęką i są zwykle odziedziczone po przodkach.

Nie usuniesz ich za pomocą preparatów kosmetycznych. Jedynym rozwiązaniem jest zabieg liftingujący przeprowadzony przez chirurga plastycznego.

Zmarszczki starcze

Czyli te, o jakie martwisz się najbardziej, których nikt nie uniknie, a proces ich powstawania można jedynie opóźniać.

W pewnych przypadkach opóźniać nawet dość długo. Zmarszczki starcze są konsekwencją naturalnego procesu starzenia się tkanek, przemieszczania się podskórnej tkanki tłuszczowej, a przede wszystkim osłabienia włókien kolagenowych i elastynowych. Do powstawania tych zmarszczek przyczynia się również genetyka, ponieważ skłonność do tego typu przedwczesnych zmian skórnych często dziedziczysz po przodkach.

Trudno im zapobiegać bez końca, ale wiem już na pewno, że systematyczna aplikacja Kolagenu Naturalnego Platinum (klik) lub Kolagenu Vege (klik) spowalnia proces tworzenia się takich bruzd.

Znam osobiście, dające temu świadectwo osoby (w tym moja mama, ciocia, itd), którym obiektywnie nie przybyła ani jedna (!) zmarszczka starcza przez ponad cztery lata!

Medycyna estetyczna i kosmetologia wkłada wiele wysiłku w walkę ze zmarszczkami starczymi. Po okresie pewnego zastoju w tej dziedzinie, znowu zaczęły się pojawiać substancje, których efekty działania są niezwykle obiecujące. Colway spogląda coraz częściej w kierunku tych komponentów.

Już niedługo pojawią się nowe preparaty z ich udziałem..

O autorce

Milena Chorążewska - Bloggerka, pasjonatka zdrowego stylu życia. Założyła bloga, aby dzielić się swoją pasją. Jej 7 letnie doświadczenie w zakresie medycyny naturalnej pomaga jej rozwijać projekt Adelia.